יהונתן ליס
יהונתן ליס

חוק מדינת הלאום, שיזמו חברי הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) ויריב לוין (הליכוד), יעלה לדיון בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב. החוק נועד לאפשר לבג"ץ להעדיף את ערכיה היהודיים של המדינה כשאלו מתנגשים עם ערכיה הדמוקרטיים.

בלשכת ראש הממשלה העריכו לאחרונה שהנוסח הזה, ישמש בסיס לחוק מדינת הלאום שנתניהו הודיע שבכוונתו לקדם ביום העצמאות האחרון. החוק שיזמו שקד ולוין נחשב מרוכך יחסית לנוסח המקורי שיזמו בכנסת הקודמת ח"כ דאז אבי דיכטר וח"כ זאב אלקין (הליכוד). שרת המשפטים, ציפי לבני, ושר האוצר, יאיר לפיד, כבר הודיעו שבכוונתם לטרפד את אישור החוק כשיובא לדיון ביום ראשון. אלקין, מצדו, הניח מחדש על שולחן הכנסת בשבוע שעבר את נוסח החוק המחמיר, לקראת הצגתו הצפויה של הנוסח שמגבש נתניהו. 

ח"כ שקד בכנסת, השנה. מצפים מנתניהו לתמוך בחוקצילום: אוליבייה פיטוסי

נוסח החוק של שקד ולוין קובע כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, וכי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי. כמו כן, החוק קובע כי "ארץ ישראל" היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, אך לא מכיר בהיותה של הארץ מולדתם של עמים אחרים. בסעיף הבא, מעוגן משטרה הדמוקרטי של ישראל, ומנסחי החוק מבהירים כי המדינה תהא מחויבת לזכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה. 

לוין ושקד קראו לראש הממשלה לאמץ את ההצעה. לדבריהם, "אנו מצפים מנתניהו לתמוך בחוק זה כפי שדרש מן הפלסטינים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי". 

בניסיון לרכך את נוסח החוק השנוי במחלוקת של דיכטר ואלקין, הוכנסו בו מספר שינויים מהותיים. שקד ולוין ביטלו בנוסח החדש את ההצהרה המפורשת על כפיפותו של המשטר הדמוקרטי בישראל לאופייה היהודי של המדינה. עם זאת, כאמור, החוק מבליט משמעותית כבר בתחילתו את הזיקה של העם היהודי למדינה ולארץ על חשבון לאומים אחרים, וקובע את משטרה הדמוקרטי של המדינה רק בסעיף השני לחוק. בנוסף, הסעיף הקובע כי ערבית לא תהיה שפה רשמית בישראל הוסר מן ההצעה.

ח"כ לוין בעת מינויו ליו"ר ועדת חוץ וביטחון בכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

כאמור, לבני ולפיד כבר הבהירו שיטרפדו את קידום החוק של לוין ושקד ביום ראשון. שרת המשפטים הבהירה לאחרונה בדף הפייסבוק שלה שתתנגד לכל הצעה שמנסה להפר את האיזון הערכי שקיים בין הערכים של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. "יש חוקים שנשמעים טוב אבל עושים רע, ממש כמו תבשילים שמקדיחים אם מפרים את האיזון הראוי בין מרכיביהם. כך הם חלק מהחוקים הנקראים ״חוקי הלאום״”, כתבה לבני. "מי מאתנו לא רוצה לשמר את ישראל כמדינת הלאום היהודי? הרי זאת מטרת הציונות, וזו גם הסיבה העיקרית לכך שאני חותרת לקדם הסדר של שתי מדינות לאום - כדי לשמר את מדינת הלאום היהודי”. 

לבני הודיעה שכצעד נגדי בכוונתה לקדם את המבוא לחוקתה של ישראל היהודית-דמוקרטית,"עם מקף מחבר בין היהודית לדמוקרטית, בין ערכים ובין חלקי החברה בישראל”. לבני מחזיקה בעמדה עקבית נגד החוק, אף כי אפשרה לדיכטר לקדם אותו בתחילת הדרך, בתמיכת כשליש מחברי סיעת קדימה במהלך הקדנציה הקודמת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ