שקד ולוין מעקרים את חוק הלאום: לא יאפשר הכפפת ערכים דמוקרטיים ליהודיים

הריכוך הנוסף נעשה במטרה לגרום לקואליציה לתמוך בהצעת החוק שתובא לדיון בוועדת השרים ביום ראשון הקרוב. ההערכה היא כי רה"מ ייאמץ אותו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לאחר שכבר ריככו את הצעת חוק הלאום, ח"כ איילת שקד וח"כ יריב לוין הסירו לחלוטין את הסעיפים המרכזיים בו, המאפשרים לבג"ץ להעדיף את ערכיה היהודיים של המדינה כשאלו מתנגשים עם ערכיה הדמוקרטיים, ושינו את ייעודו. "מיוזמה שנועדה להכפיף את הדמוקרטיה לזהות היהודית של המדינה, עכשיו מנסים מנסחי החוק ליישם את שאיפותיו של נתניהו לחוק. כלומר, לייצר לראשונה חוק יסוד המכיר בקיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, ממש כמו שראש הממשלה דורש מהפלסטינים להכיר בנו", אמר גורם המעורה בחוק.

השינויים נעשו במטרה לגרום לקואליציה לתמוך בהצעת החוק שתובא לדיון בוועדת השרים ביום ראשון הקרוב. השרה ציפי לבני והשר יאיר לפיד הודיעו שבכוונתם לטרפד את אישור החוק, אולם השינוי האחרון עשוי לשנות את עמדתם. ההערכה היא כי גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ייאמץ את הנוסח המוצע ולא יגבש הצעת חוק חדשה, כפי שהצהיר ביום העצמאות האחרון.

שקד ולוין ביטלו בשלב ראשון את ההצהרה המפורשת על כפיפותו של המשטר הדמוקרטי בישראל לאופייה היהודי של המדינה. אולם כעת לקחו השניים צעד נוסף קדימה, וביטלו לחלוטין את הסעיפים שהיו שנויים במחלוקות ועסקו בזהות היהודית של המדינה ובמשטר הדמוקרטי. במקומם, יופיע סעיף אחד המגדיר את מדינת ישראל כמדינה "יהודית ודמוקרטית". בנוסף, הם צירפו אליו סעיפים מרכזיים מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. לצד השינויים, השניים פועלים כדי להקים ועדת מיוחדת שתקדם את החוק. הוועדה תכלול, ככל הנראה, את יושבי ראש סיעות הקואליציה בניסיון לגבש נוסח מוסכם. 

שקד פנתה לפני כשבועיים ללבני כדי לבחון כיצד תסכים לתמוך בו. לבני הבהירה שתתנגד למסמך כל עוד יכלול פגיעה במיעוטים וטענה שהצעת חוק כזאת תצטרך להיות הצעה ממשלתית ולא פרטית. לדברי מנסחי החוק, לבני הסכימה להקמת הוועדה בניסיון להשפיע על תכניו.

נוסח החוק של שקד ולוין קובע כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, וכי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי. כמו כן, החוק קובע כי "ארץ ישראל" היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, אך לא מכיר בהיותה של הארץ מולדתם של עמים אחרים. עם זאת, מנסחי החוק מבהירים כי המדינה תהא מחויבת לזכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה. גם הסעיף הקובע כי ערבית לא תהיה שפה רשמית בישראל הוסר מההצעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ