ח"כ בנימין בן אליעזר הודיע על פרישתו מהמרוץ לנשיאות המדינה

בן אליעזר נחקר אתמול באזהרה בחשד שקיבל מאות אלפי דולרים מאיש העסקים אברהם נניקשווילי. "עשו לי סיכול ממוקד", כתב

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר הודיע אחר הצהריים (שבת) על פרישה מהמירוץ לתפקיד נשיא המדינה. לאחר שנחקר אתמול במשך שעות, בחשד שקיבל מאות אלפי דולרים מאיש העסקים אברהם נניקשווילי, שותף בבעלות בחברת "שמן" שנעצר באחרונה בחשד למעורבות בפרשת השחיתות בנמל אשדוד. נניקשווילי נחקר גם הוא בנוגע להעברות כספים לבן אליעזר ולמקורביו. סיעת העבודה תתכנס הערב לדון בתמיכה באחד המועמדים לנשיאות או מתן חופש הצבעה.

בעקבות חקירת פרשת נמל אשדוד, פנתה רשות המסים ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וסרקה את חשבונות הבנק של בן אליעזר וקרוביו, ללא ידיעתו של בן אליעזר. הבדיקה העלתה שהח"כ לא דיווח לכנסת על העברות הכספים. בן אליעזר היה צפוי להיחקר שנית הערב, אך חקירתו נדחתה בשלב זה. עם זאת, מעורבים בחקירה אומרים שחקירת החשדות תימשך למרות החלטתו לפרוש מהמירוץ לנשיאות המדינה.

בהודעה שפרסם בן אליעזר נאמר "אני מקווה ש'הסיכול הממוקד' שאני עובר יהיה הפרשה האחרונה בהתמודדות הנוכחית לנשיאות, ואף לעתיד לבוא. אני מאחל הצלחה רבה לכל המועמדות והמועמדים". בן אליעזר המשיך ואמר כי "מרגע שהודעתי על התמודדותי לתפקיד, לא פסק מסע השמצות והכפשות אגרסיבי ומתוזמן נגדי, מסע שכל מטרתו למנוע ממני מלהתמודד ומלכהן כנשיא המדינה... יש לי אמון מלא ברשויות החוק והצדק של מדינת ישראל, ואני בטוח כי בסיום תהליך הבדיקה, גם רשויות החוק יאמתו את הידוע לי – לא עברתי על החוק, מקורות הכנסתי היו ועודם גלויים ושקופים".

בנימין בן אליעזר מגיש ליו"ר הכנסת, את החתימות הדרושות להתמודדותוצילום: דוברות הכנסת

בן אליעזר האשים את רשויות החוק בפתיחת החקירה בעיתוי תמוה – ארבעה ימים בלבד לפני הבחירות לנשיאות. "האם ייתכן, כי רשויות החוק ישמשו כלי בידם של בעלי אינטרס וישפיעו על מהלכים דמוקרטים במדינה?".

גורמים המעורים בחקירה אמרו להארץ כי "לא היה מנוס מפרישתו. לבן אליעזר ברור שלא יוכל להסביר מדוע השמיט דיווחים על מאות אלפי דולרים שקיבל מנניקשווילי מהצהרת ההון שהגיש לכנסת". לדברי הגורמים, “מדובר בעיקר בסוגייה ציבורית ולכן לא היה טעם לבקש דחייה של הבחירות. דחיה כזאת לא היתה משפרת את מצבו של בן אליעזר בעיני החכי”ם או הציבור”. בשלב הזה של החקירה, לא ניתן עדיין לקבוע האם ניתן להגיש כתב אישום פלילי נגד בן אליעזר בפרשה.

המערכת הפוליטית הגיבה מוקדם יותר לחקירתו באזהרה של בן אליעזר, ימים ספורים לפני הבחירות. רוב המועמדים האחרים לתפקיד פרסמו את תגובתם לחקירה. "צר לי מאד על פואד וצר לי על כל מערכת הבחירות שאופפת את הנשיאות", אמר רובי ריבלין.

השופטת בדימוס, דליה דורנר, שהופיעה הבוקר  באירוע שבתרבות בנס ציונה אמרה כי היא "מכירה את פואד מעשרים שנות שירות בצבא. עומדת לו חזקת החפות ואני מקווה שהאמת תתברר במהרה״.

גם דליה איציק התייחסה לחקירתו של בן אליעזר ואמרה: "צר לי על ההתפתחות האחרונה במרוץ לנשיאות. אני מקווה שעד יום שלישי ניתן יהיה להגיע לוודאות גבוהה ככל שניתן בנושא. אני מבקשת להזכיר שעומדת לבנימין (פואד) בן אליעזר חזקת החפות שיש לכבדה. מוטל עלינו, המתמודדים, לחזק את אמון הציבור במוסד הנשיאות גם בימים שנותרו למירוץ". איציק הוסיפה כי "לבן אליעזר זכויות רבות בתפקידים המשמעותיים בהם כיהן ואני מקווה בשבילו שיוכיח את חפותו". 

ח״כ מאיר שטרית קרא לרשויות אכיפת החוק לסיים במהירות את החקירה על מנת שבן אליעזר "יוכל להמשיך בהתמודדות ללא רבב". שטרית, המתמודד אף הוא על התפקיד, הוסיף כי "כשר משפטים לשעבר אני יודע כי יש ביכולתן של המשטרה והפרקליטות לפעול ביעילות ובמהירות על מנת לאפשר קיום הליך בחירה הוגן".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר: "אני מכבד את בן אליעזר ואת החלטתו ומאחל לו שהאמת תצא לאור. סיעת העבודה תתכנס ביממה הקרובה ותכריע בנושא הבחירות לנשיאות".

ממפלגת העבודה, שבן אליעזר הוא נציגה בהתמודדות, נמסר כי המפלגה "מביעה אמון מלא בגורמי אכיפת החוק בנוגע לחקירה בעניינו של ח"כ בנימין בן אליעזר. בפני בן אליעזר עומדת הזכות להציג את טיעוניו ויש לכבדה. נמתין למיצוי החקירה ולעמדת היועץ המשפטי לממשלה ביממה הקרובה ולאחר מכן נגבש את עמדתנו בהתייעצות עם חברי הסיעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ