לבני תעמוד בראש הוועדה לקידום חוק מדינת הלאום

שרת המשפטים צפויה לנסות לקדם גרסה מתונה של החוק. אם חברי הוועדה ולבני יגיעו להבנות, צפוי נתניהו לקדם את נוסח הצעת החוק שיגבשו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים, ציפי לבני, תעמוד בראש הוועדה לקידום חוק מדינת הלאום, שתוכרז מחר בבוקר. בצוות הוועדה יהיו חברים גם רות קלדרון (יש עתיד) ויוזמי החוק, חברי הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) ויריב לוין (הליכוד). קלדרון הניחה בעבר על שולחן הכנסת יוזמה משלה, הקוראת לאמץ את עקרונות מגילת העצמאות כחוק יסוד.

הוועדה תקום בהסכמתו ובתמיכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. על פי ההערכה, אם חברי הוועדה והשרה לבני יגיעו להבנות, ראש הממשלה יאמץ אותן ויקדם את נוסח הצעת החוק כפי שגובשה בוועדה. לבני, המתנגדת לחוק בגרסתו הנוכחית, הבהירה בעבר שלא תתמוך בו. עם זאת, הנוסח שיגובש בוועדה צפוי להיות מרוכך בהרבה. 

שקד פנתה לפני כשבועיים ללבני, בניסיון לשכנע אותה לעמוד בראש הצוות ולהציג נוסח בעל הסכמה רחבה. לפי שעה, ועדת השרים לענייני חקיקה שבראשות לבני לא תצביע על החוק, כדי לאפשר גיבוש של מסמך מתון יותר. יוזמי החוק מקווים שהנוסח שיגובש יאומץ בסופו של דבר גם על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהכריז ביום העצמאות על כוונתו לגבש חוק מטעמו בנושא.

ציפי לבני בישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

חוקי מדינת הלאום שהוצגו בשנים האחרונות היו שם קוד לחקיקה שנועדה לחייב את בתי המשפט להעדיף את זהותה היהודית של המדינה, על פני אופייה הדמוקרטי בפסיקות בהם שני הערכים סותרים אחד את השני. השבוע הציגו שקד ולוין נוסח חדש ומרוכך מעט יותר, המעקר להערכתם את הוויכוח בנושא. כך, במקום ליצור הכפפה בין זהותה היהודית של המדינה למשטרה הדמוקרטי, מופיע סעיף משולב המגדיר את המדינה כ"יהודית ודמוקרטית".

"במקום שלחוק יהיו השפעות מעשיות על בתי המשפט, הוא יהפוך להיות חוק הצהרתי בעיקרו שנועד לקבע בחקיקה את קיומה של מדינת הלאום של העם היהודי, ממש כמו שראש הממשלה דורש מהפלסטינים להכיר בנו", אמר גורם המעורה בחוק. השרים ציפי לבני ויאיר לפיד הודיעו בעבר שבכוונתם לטרפד את אישור החוק.

נוסח החוק של שקד ולוין קובע כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, וכי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי. כמו כן, החוק קובע כי "ארץ ישראל" היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, אך לא מכיר בהיותה של הארץ מולדתם של עמים אחרים. עם זאת, מנסחי החוק מבהירים כי המדינה תהיה מחויבת לזכויותיהם האישיות של כלל אזרחיה. גם הסעיף הקובע כי ערבית לא תהיה שפה רשמית בישראל הוסר מההצעה.

במקביל, ח"כ זאב אלקין (הליכוד) הניח מחדש את נוסח החוק הקיצוני יותר שיזם בכנסת הקודמת יחד עם ח"כ דאז אבי דיכטר, שנגנז אז בהנחייתה של לבני. לפי החוק של אלקין, שיעלה בקרוב להצבעה בוועדה, ישראל תוגדר כמדינת הלאום של העם היהודי; המשטר הדמוקרטי יוכפף להגדרתה כמדינת הלאום היהודי; השפה הערבית לא תוגדר כשפה רשמית בישראל אך יוקנה לה "מעמד מיוחד"; המשפט העברי ישמש השראה לחקיקה חדשה ולפסיקה בבתי המשפט; והמדינה תפעל להתיישבות יהודית בתחומיה, אך לא תתחייב לבנייה עבור לאומים אחרים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ