בתום דיון סוער: הממשלה אישרה את החוק שימנע חנינה למחבלים

לאחר שבשבוע שעבר החליט נתניהו לעכב את הצעת החוק, הורה רה"מ לשרי הליכוד להצביע בעד. שרי התנועה ושרי יש עתיד התנגדו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בתום דיון סוער, אישרה היום (ראשון) הממשלה את החוק האוסר מתן חנינה למחבלים. בהצעה תמכו שרי הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו ואילו שרי יש עתיד והתנועה התנגדו לה. ההצעה עלתה הבוקר לדיון שבוע בלבד לאחר שהחליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לעכב את ההצבעה בנושא. אלא שהיום הורה נתניהו לשרי הליכוד להצביע בעדה.

ביום ראשון שעבר החליט נתניהו לעכב את ההצבעה על ההצעה בעקבות חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקבע כי ישנם קשיים משפטיים בחוק, בין היתר בשל חוסר הלימה בין דברי ההסבר למניעת שחרור מחבלים במשא ומתן, לבין לשון החוק המוצעת, לפיה הוא יחול על כל הרוצחים.

היום הסבירו גורמים משפטיים כי החוק יקודם על בסיסי הערותיו של היועץ המשפטי לממשלה, כך שבסופו של דבר הוא יחול רק על חנינה למחבלים במסגרת עסקאות מדיניות ולא יורחב לכלל הרוצחים הנשפטים בישראל.

בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

"במשך 40 שנה שוחררו 10,000 מחבלים משיקולים שונים", אמר נתניהו בישיבת הממשלה. "זאת לא שאלה של מנהיגות אלא של שינוי כיוון כללי. לכן באה הכוונה הנוכחית שבאה להזיז את נושאת המטוסים הזאת. זה לא שינוי של 180 מעלות אך זה שינוי כיון שאני תומך בו".

החוק צפוי לעלות להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת במהלך השבוע וצפוי לו רוב, בעקבות החלטת הממשלה. יוזמי החוק, איילת שקד (הבית היהודי) ויריב לוין (הליכוד), הבהירו שהחוק נועד למנוע שחרור מחבלים בעסקאות מדיניות עתידיות אף כי הוא מאפשר למנוע חנינה גם מרוצחים נוספים. עם זאת, יש לציין, כי החוק לא יחול רטרואקטיבית, ועל כן לא ימנע את שחרור כלל האסירים.

"רוצחי ילדים, רוצחי משפחות ומחבלים, כולם נמצאים תחת אותה מטריה ואסור להקל במעשיהם או בעונשם", אמרה היום שקד. "שחרור רוצחים בכמויות סיטוניות בעסקאות מדיניות הוא לעג לרש וזלזול באזרחי מדינת ישראל, כמו כן הקלה בעונשם של רוצחים פליליים".  

שר הכלכלה נפתלי בנט, שהגדיר את את דחיית ההצבעה בשבוע שעבר כ"בליעת צפרדע ענקית", בירך על אישור החוק. "שמנו סוף לדיל ה'רצחת-שוחררת', דיל שקיים רק בישראל", אמר בנט. "על פי החוק, במעשי רצח חמורים, יוכלו השופטים לגזור מאסר עולם, ללא אפשרות חנינה. אם מדינת ישראל לא עמדה במוסר הפשוט שרוצחים צריכים למות בכלא, אז מעכשיו לא תהיה לה ברירה. אם החוק הזה היה קיים קודם לכן, ייתכן שהרבה רוצחים היו מבינים שלא משתלם לרצוח יהודים". בנט הוסיף כי "מול ממשלת אחדות הטרור של הפלסטינים, אנחנו מביאים תשובה ציונית: אנחנו נהיה ממשלת המלחמה בטרור".

השר עמיר פרץ - אחד מבין שישה שרים שהתנגדו לחוק - אמר בדיון כי, "מדובר בחוק פופוליסטי". מנגד, השר גדעון סער אמר, "בישראל אין היום עונש מוות ואין מאסר עולם. המצב היום פוגע בתחושת הצדק". 

חרף ההסבר של הגורמים המשפטיים בכנסת, ח"כ דוד צור (התנועה) שנמנה אף הוא עם יוזמי הצעת החוק אמר היום כי "כי לא מדובר בחוק איסור שחרור מחבלים, אלא בחוק איסור שחרור רוצחים נתעבים בכלל, בין אם הרקע לממעשה היה פלילי ובין אם לאומני. כל רצח הוא נתעב, אך כשיש מקרים יוצאי דופן בחומרתם כגון: רצח משפחת אושרנקו, רצח משפחת פוגל או רצח של ראש ממשלה, יש צורך למנוע מהרוצחים ליהנות מהליך חנינה מנהלי שפוגע בצדק".

הצעת החוק, קובעת כי שופטים יוכלו לאסור על נשיא המדינה להעניק חנינה למחבלים. "רשאי בית המשפט לקבוע כי מטעמים מיוחדים שיירשמו, נשיא המדינה לא יחון ולא יקל בעונשו על ידי הפחתת עונשו או המרתו", נכתב. בדברי ההסבר מבהירים הח"כים התומכים ביוזמה כי כוונתם המפורשת היא למנוע מחוות מדיניות או עסקאות לחילופי שבויים. במקור הבהירו יוזמי הצעת החוק שהוא נועד למנוע חנינה לרוצחים גם שלא על רקע מדיני. ח"כ צור הסביר שהחוק "נועד לתת, במקרים מסוימים, מדרגה נוספת מעל למאסר עולם ומתחת לגזר דין מוות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ