לבני: "נמאס להיות פוליטיקלי קורקט – ההתנחלויות הן נטל ביטחוני"

שרת המשפטים קראה בכנס הרצליה להילחם בחמאס, אך גם לעבוד עם הממשלה הפלסטינית החדשה ולהמשיך במו"מ עם עבאס

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת המשפטים קראה היום (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו להמשיך את המשא ומתן המדיני עם , חרף הקמת ממשלת האחדות בין חמאס ופתח. "עלינו להבחין בין הממשלה החדשה לבין חמאס", אמרה לבני בנאום שנשאה בכנס הרצליה, "יש להילחם בחמאס ולא בממשלה הפלסטינית. עלינו לעבוד עם הממשלה הפלסטינית לפי הצרכים הישראלים והאינטרסים שלנו ולדרוש מהם אחריות".

לבני ציינה כי הנשיא הפלסטיני (אבו־מאזן) הקים את הממשלה החדשה לפי תנאי הקוורטט – הכרה בישראלית, כיבוד הסכמים קודמים והתנערות מטרור. "לכן אין טעם לזעוק חמס על הממשלה הפלסטינית רק בגלל עצם הקמתה", אמרה הוסיפה, "צריך לשפוט אותה לפי פעולותיה והמדיניות שלה. זו הדרך בה העולם שופט גם אותנו: לא לפי מצעי המפלגות, שבחלקן אפילו לא מוכנות לומר שתי מדינות לשני עמים".

לדבריה, יש להמשיך במו"מ מול אש"ף, שהוא לדבריה "הגורם הרשמי של הפלסטינים שבו אין לחמאס דריסת רגל". היא ציינה כי בכוונתה להמשיך ולהידבר עם עבאס על האפשרות לקדם הסדר מדיני.

לבני בכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

בנאומה הציגה לבני מסרים דומים לאלה שהציג , שדיבר לפניה בכנס. לבני טענה כי ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטה "דחופה וקריטית" לגבי השאלה "מה אנחנו רוצים לעצמנו? מדינה יהודית ודמוקרטית עם גבולות מוכרים בתחומיה של המולדת ההיסטורית של עם ישראל אך לא על כולה, או ארץ ישראל השלמה - מדינה לא יהודית ולא דמוקרטית, המתמודדת עם מאבק דמים שייתמשך וייתמשך".

לדבריה, לצד התנעה מחדש של השיחות עם הפלסטינים, יש להקפיא את הבנייה . "נמאס לי להיות פוליטיקלי קורקט", אמרה לבני, "הגיע הזמן להגיד את הדברים בדיוק כמו שהם: מפעל ההתנחליות הוא נטל ביטחוני, כלכלי וערכי שנועד למנוע מאיתנו להגיע אי־פעם להסדר".

לבני הוסיפה כי ראשי מועצת יש"ע משווקים לציבור את ההתנחלויות כצורך ביטחוני, בעוד שבעצם מדובר בנטל ביטחוני. "התשובה לביטחון היא צה"ל", אמרה, "ביטחון נותנים חיילים, לא אזרחים. משפחות עם ילדים בהתנחלויות לא צריכים להיות למגן אנושי של מדינת ישראל. מפעל ההתנחלויות פוגע אנושות בלגיטימיות של צה"ל בעולם... שלא מסוגל לקבל את מה שנראה כהתנהגות קולוניאליסטית מצדנו".

שרת המשפטים הדגישה כי תתנגד לכל ניסיון לספח התנחלויות באופן חד־צדדי וכך גם תתנגד לחוק הלאום אם הנוסח שלו יפגע בדמוקרטיה ובערך השוויון. "הדברים האלה לא יאושרו בממשלה בה אני שותפה ואם יאושרו - לא תהיה ממשלה", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ