נתניהו נגד לפיד: "מי שיש לו ניסיון יודע שלא עושים ויתורים בלי תמורה"

גורמים בלשכת ראש הממשלה הגיבו לדברי שר האוצר, שקרא להציג מפה עם גבולות הקבע של ישראל, וטענו: "ראינו בעזה את התוצאה של נסיגה חד-צדדית"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

גורמים בלשכת ראש הממשלה הגיבו הערב (ראשון) בחריפות לדברי שר האוצר יאיר לפיד, שקרא לראש הממשלה להציג מפה של גבולות הקבע של ישראל. "כל מי שיש לו ניסיון מדיני יודע שלא עושים ויתורים ללא תמורה", אמרו בלשכת נתניהו, "בטח שלא עושים ויתורים מול ממשלה שחבר בה ארגון טרור שרוצה להשמיד את ישראל. כל מפה שתוצג תהפוך לנקודת הפתיחה של הדרישות הפלסטיניות". מקורבי נתניהו הוסיפו כי "כבר ראינו בעזה את התוצאה של נסיגה חד-צדדית. ראש הממשלה ימשיך להוביל את ישראל באחריות תוך שמירה על האינטרסים הלאומיים של אזרחי ישראל ובראשם הביטחון".

הדברים מלשכת נתניהו נמסרו לאחר שאחר הצהריים נשא לפיד נאום בכנס הרצליה בו טען כי "המשבר חסר התקדים עם ארצות הברית נובע מהתנהגותנו המזלזלת", וקרא לראש הממשלה להציג מפה של גבולות הקבע של ישראל.

בהמשך נאומו אף איים יו"ר יש עתיד כי יפעל להפלת הממשלה בתגובה לכל ניסיון לספח התנחלויות, ותקף בחריפות את שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על הצעתו לספח את גושי ההתנחלויות לישראל באופן חד-צדדי. "גורמי ימין קיצוני דוחפים אותנו לעבר רעיונות הזויים של סיפוח שיובילו אותנו אל האסון הקרוי מדינה דו-לאומית", אמר לפיד. "אני לא יודע אם מדובר בתרגיל ביחסי ציבור או בכוונה אמיתית, אבל אנחנו לא ניתן לזה לקרות. אם יהיה ניסיון לספח אפילו ישוב אחד באופן חד צדדי יש עתיד לא רק תפרוש מהממשלה – היא גם תפיל אותה".

לפיד בכנס הרצליה, היוםצילום: ארז חרוד - עושים צילום

שרת המשפטים ציפי לבני עלתה לדוכן הנואמים אחרי לפיד ואמרה דברים דומים לאלה של יו"ר יש עתיד. "נמאס לי להיות פוליטיקלי קורקט", אמרה לבני, "הגיע הזמן להגיד את הדברים בדיוק כמו שהם: מפעל ההתנחלויות הוא נטל ביטחוני, כלכלי וערכי שנועד למנוע מאתנו להגיע אי־פעם להסדר".

לבני הדגישה כי תתנגד לכל ניסיון לספח התנחלויות באופן חד־צדדי וכך גם תתנגד לחוק הלאום אם הנוסח שלו יפגע בדמוקרטיה ובערך השוויון. "הדברים האלה לא יאושרו בממשלה בה אני שותפה ואם יאושרו - לא תהיה ממשלה", אמרה.

שרת המשפטים הוסיפה כי "עלינו להבחין בין הממשלה החדשה לבין חמאס. יש להילחם בחמאס ולא בממשלה הפלסטינית. עלינו לעבוד עם הממשלה הפלסטינית לפי הצרכים הישראלים והאינטרסים שלנו ולדרוש מהם אחריות".

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, השתתף גם הוא בכנס והציג תוכנית מדינית אלטרנטיבית – החלטת ריבונות הדרגתית בשטחי סי של הגדה המערבית, שם יש לישראל שליטה מלאה. לדבריו, על השטחים שלא יסופחו תוקם "אוטונומיה משודרגת עם חופש תנועה מלא".

בנט הוסיף כי יש לספח תחילה את גוש עציון "שהיה שלנו עוד לפני 1948". הוא ציין כי גם אם בהתחלה הקהילה הבינלאומית תתנגד למהלך "זה ייקח זמן אבל העולם יתרגל לכך עם השנים". הוא ציין כי הסיפוח לא נועד להעניש את הפלסטינים, "אלא הוא פשוט הדבר הנכון לעשות".

נאומיהם של לפיד, לבני ובנט בכנס הרצליה התקיימו שעה קלה אחרי דיון שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי סיעות הקואליציה בנושא מהלכים מדיניים חלופיים מול הפלסטינים בעקבות כישלון שיחות השלום. במהלך הישיבה העלה שר הכלכלה נפתלי בנט את הצעתו לסיפוח גוש עציון תחילה. כמו בנאומיהם בכנס הרצליה, גם בישיבה הציגו לפיד ולבני חזית אחידה והודיעו כי יפרקו את הממשלה בתגובה לכל נסיון לקדם סיפוח התנחלויות.

גורם שעודכן בפרטי הישיבה אמר כי לפיד הציג בישיבה את תכניתו המדינית שעליה דיבר בנאומו בכנס הרצליה ואמר לנתניהו פנים אל פנים כי יש להציג מפה של גבולות המדינה הפלסטינית העתידית. לבני גיבתה את לפיד ואמרה כי חייבים לקדם מהלך מדיני ולמצוא פתרונות למרות הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית.  

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, שנאם גם הוא בכנס הרצליה, תקף את לפיד על דבריו. הרצוג טען כי בשעה ששר האוצר מדבר נגד העברת כספים להתנחלויות, הוא עצמו העביר להן מאות מיליוני שקלים במסגרת תפקידו. "אתה חלק מממשלה שאישרה 14 אלף יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון בזמן המשא ומתן", אמר הרצוג ללפיד. "אם אתה באמת רוצה לדבר על שלום, אל תראה לנו תוכניות תיאורטיות ארוזות בצלופן ואל תיתן לנו פתרונות וירטואליים. קום, צא מהממשלה, זה לא מאוחר מדי ויחד נבנה קואליציה שתוביל את ישראל לשלום. אתה תצטרף אלינו ואני מבטיח לך שאני אביא את השותפים האחרים".

הרצוג הציג תוכנית מדינית שלדבריו תביא להסכם שלום בתוך חמש שנים. לטענתו, במהלך אותה תקופה ישראל תקפיא האופן מלא את הבנייה בהתנחלויות מחוץ לגושי ההתיישבות, תשלים את בניית גדר ההפרדה, תחוקק חוק "פינוי פיצוי" ותכין תשתית לקליטת הישובים שיפונו. "עקרונות ההסכם מבססים על חזרת מדינת ישראל לגבולות 67 עם חילופי שטחים והשארת גושי ההתיישבות בידינו", אמר הרצוג. "ירושלים תישאר מאוחדת מבחינה מוניציפאלית, השכונות היהודיות יישארו בריבונות ישראלית וכך גם הכותל המערבי. השכונות הפלסטיניות יהיו בריבונות פלסטינית ובאגן הקדוש יונהגו הסדרים מיוחדים. זכות השיבה תוגבל למדינה הפלסטינית בלבד. ההסכם יהיה סוף לתביעות ההדדיות של שני הצדדים. ישראל תכונן שלום ויחסים כלכליים עם מדינות ערב על בסיס יוזמת השלום הערבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ