החוק להזנה בכפייה של אסירים עבר בקריאה ראשונה

על רקע שביתת הרעב הממושכת של העצירים המינהליים, עוררה ההצעה דיון סוער במליאת הכנסת. ח"כים באופוזיציה טענו: "החוק בלתי אנושי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

על רקע שביתת הרעב של עשרות עצירים מינהליים פלסטינים, עבר היום (שני) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת החוק המאפשר הזנה בכפייה של אסירים. 29 ח"כים תמכו בהצעה ו-19 התנגדו לה. ההצעה, המוגדרת כתיקון לפקודת בתי הסוהר, מסמיכה את נציב השב"ס לפנות לבית המשפט המחוזי ולבקש היתר להזין בכפייה אסיר שובת רעב אם בדיקה רפואית הוכיחה שנשקפת סכנה חמורה לבריאותו.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "שביתות רעב של אסירים הן תופעה מוכרת שחוזרת על עצמה במציאות הישראלית במשך השנים, לשם קידום תכליות שונות של ציבור האסירים השובתים. לעתים מתאפיינות שביתות הרעב בכך שמשתתפים בהן אסירים רבים, וכן בכך שחלק מן האסירים מתמידים בשביתת הרעב למשך פרק זמן ממושך, אשר בחלק מהמקרים מגיע עד כדי סיכון חייהם. מצב דברים זה מחייב גיבוש של דרכים ראויות ומתאימות לצורך התמודדות עם שביתות הרעב".

הפגנת תמיכה בעצירים שובתי הרעב, היום ברמאללהצילום: אי-אף-פי

ההצעה עוררה דיון סוער במליאה. ח"כ באסל גטאס (בל"ד) אמר בדיון כי "אם ההצעה הזו תיכנס לספר החוקים זה יהיה ציון דרך אפל ופגיעה מהותית בזכויות אדם. זה מעשה בלתי אנושי בעליל, במקום להתמודד עם הסוגייה עצמה מנסים לשבור את שביתת הרעב בדרך בלתי אנושית". ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה כי "זהו חוק אכזרי ומסוכן, שמכשיר עינויים כלפי עצירים מינהליים שאפילו לא הועמדו למשפט. השימוש בהאכלה בכפייה ייעשה למטרת ענישה והרתעה ולא מדאגה לבריאותם". רוזין הוסיפה כי "שביתת רעב היא כלי לגיטימי למחאה, אל לנו לגזול מהם גם את החירות להשבת השליטה על גופם. במקום לבחון את נכונותם וצדקתם של המעצרים המינהליים בוחרים באקט פוליטי בלתי אנושי ומשפיל".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר: "זו הצעת חוק נוראה, מסוכנת, לא מוסרית, מנוגדת לאתיקה הרפואית ולנורמות הבין לאומיות המקובלות. מדובר פה בעינוי וזה ברור לגמרי. הגוף האנושי הוא הכלי האחרון שיש לאסיר כדי למחות ולהביע התנגדות, ובאצעות הגוף הזה הוא משתמש כשכלו כל הקיצים וגם את הכלי האחרון הזה אתם רוצים לקחת לו בכוח". ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) מסר הערב כי "אישורה של הצעת חוק 'מניעת נזקי שביתת רעב', או בשמה המדויק יותר 'חוק פיטום ערבים', הנו אות קין מוסרי על מצחה של מדינת ישראל. המדינה החליטה כבר לפני שנים לאסור על פיטום אווזים, אבל בהגיון ההפוך של ממשלת ישראל, מה שאסור לעשות לאווזים מותר לעשות לבני אדם, כל עוד הם ערבים".

ח"כ משה פייגלין מהליכוד הביע גם הוא התנגדות לחוק. "מה זה הרעיון הזה להאכיל בכפייה?", תהה. "אנשים רוצים למות אז שימותו, זו לא בעיה שלנו. בשבוע שבו ועדת השרים החליטה להקל על אנשים ישרים ומכובדים להתאבד, אנחנו מחליטים לאסור על פושעים לעשות את אותו הדבר. אנחנו מפחדים מסיטואציה שהמסכנות תגבר על הצדק שלנו. אני קורא לכם לדחות בשאט נפש את החוק הזה". לעומת פייגלין, אמר ח"כ ניסים זאב (ש"ס): "על פי ההלכה אם אדם רוצה להתאבד צריך למנוע את זה ממנו. אני בטוח שגם ההלכה אצל המוסלמים לא מאפשרת לאדם להתאבד. אם מישהו חושב ששביתות הרעב הן בגלל המצוקה בבית הסוהר - זה שקר מוחלט, בתי הסוהר בישראל הם בתי הבראה ביחס לבתי הסוהר במדינות ערב".

שר החקלאות יאיר שמיר סיפר: "יש לי ניסיון אישי עם שביתת רעב. כשהייתי בן שנתיים אמי נאסרה, ומאחר שאבי היה עצור באריתריאה היא החליטה לשבות רעב והגיעה למצב של כמעט מוות קליני. לבסוף הרב (אריה) לוין שכנע אותה לאכול ואני מודה לו".

הבוקר הודיעו העצירים המינהליים שובתי הרעב כי אין בכוונתם להתפשר וכי ימשיכו בשביתה גם אם הדבר יעלה בחייהם. האסירים העבירו באמצעות עורכי דינם הודעה בה האשימו את הצוותים הרפואיים בשיתוף פעולה עם שלטונות שב"ס "האחיות שאמורות להיות מלאכיות של חסד נכנסות אלינו לחדרים עם אוכל במטרה לשבור את רוחנו, אבל לא נרפה עד שנשיג את המטרה ואנחנו מוכנים למות בעד זה... כל אחד מאיתנו כבר כתב את הצוואה שלו ונשבענו שאין דרך חזרה". העצירים ציינו כי כמה מהם סובלים מדימומים ואצל אחדים ירדה רמת הסוכר בדם ל-25 אחוז, וטענו כי כמה מהם נקשרו למיטותיהם. "אנחנו שואלים את העולם עד מתי יתעלם מאתנו, ואולי אם נמות העולם יתעורר", כתבו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ