בתום מערכת בחירות סוערת: מי יהיה הנשיא העשירי

לאחר קרב השמצות, פרסומים מביכים וחקירות משטרה שהביאו לפרישתם של שניים מהמועמדים יבחרו הח"כים בהצבעה חשאית את מחליפו של שמעון פרס

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הנשיא העשירי של מדינת ישראל צפוי להיבחר היום (שלישי) בהצבעה חשאית במליאת הכנסת, מבין חמשת המועמדים לתפקיד - ח"כ ראובן (רובי) ריבלין מהליכוד, ח"כ מאיר שטרית (התנועה), יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק, השופטת בדימוס דליה דורנר וחתן פרס נובל הפרופ' דן שכטמן. זהו מספר המתמודדים הגדול ביותר אי פעם בבחירות לנשיאות. השיא הקודם נקבע ב-1952, אז התמודדו על התפקיד ארבעה מועמדים.

ההצבעה תיפתח בשעה 11:00. במליאת הכנסת יוצב תא הצבעה המוסתר בפרגוד, שבו יונחו פתקי הצבעה עם שמות כל חמשת המתמודדים. בתום סיבוב ההצבעה הראשון תועבר הקלפי לחדרה של מזכירת הכנסת, ירדנה מלר הורוביץ, לספירת הקולות. לחדר יורשו להיכנס רק חברי ועדת הקלפי - ח"כ יצחק כהן, ח"כ אופיר אקוניס וח"כ סתיו שפיר -והיועצת המשפטית של ועדת הכנסת, ארבל אסטרחן. אם איש מבין המועמדים לנשיאות לא יזכה ברוב של 61 קולות לפחות, יתקיים סבב הצבעה שני. אם שני מועמדים יקבלו מספר זהה של קולות, ייערך סבב ההצבעה הראשון, במלואו, מחדש.

ההצבעה תחתום אחת ממערכות הבחירות הטעונות שידעה המדינה: שניים מהמועמדים, בנימין בן אליעזר וסילבן שלום, פרשו מהמרוץ לאחר שנפתחו בחקירות בעניינם. במקביל פורסמו תחקירים עיתונאיים על התנהלות שנויה במחלוקת של מועמדים אחרים, לדוגמה פיצויים בסך 250 אלף שקלים ששילם שטרית לעוזרת בביתו, או אוסף כרטיסי החבר של בן אליעזר בבתי קזינו בלונדון מלפני כמה שנים. בן אליעזר טען שחוקרים פרטיים נשכרו כדי לרגל אחריו ואילו שטרית האשים את "אחד המועמדים לנשיאות" בקמפיין המכפיש נגדו.

המועמד לנשיאות מאיר שטרית, הערב, בחתונת בנו של הרב יעקב איפרגן, "הרנטגן"צילום: דודו בכר

בניגוד למערכות בחירות קודמות לנשיאות, הקואליציה והאופוזיציה לא הציגו מועמד רשמי מטעמן, ורק סיעת התנועה הכריזה באופן רשמי על מאיר שטרית כמועמדה. כל המועמדים לנשיאות נהנים מתמיכה חוצת מפלגות ונאבקים על אותו בסיס קולות. המפלגות החרדיות צפויות להעניק חופש הצבעה מלא לחבריהן, שצפויים לפזר את קולותיהם בין המתמודדים השונים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אתמול באופן פומבי להחלטתו המאוחרת לתמוך במועמדות ריבלין, יריבו הפוליטי. נתניהו זימן את התקשורת לישיבת סיעת הליכוד, אך בניגוד להערכות לא התייחס לריבלין כלל. רק כאשר נשאל בתום דבריו על ידי עיתונאים אם הוא מאחל לריבלין הצלחה בהתמודדות, השיב נתניהו, "כן, איחלתי לו הצלחה קודם ואני מאחל לו הצלחה עכשיו".

דן שכטמן, הבוקר בכנסת צילום: אמיל סלמן

ריבלין עצמו ניגש ללחוץ את ידו של נתניהו ואז נשא נאום נרגש בפני חבריו לסיעה. "נולדתי לתנועת החירות, ומעולם לא עזבתי אותה מול שום פיתוי או אתנן", אמר. "מחר יכולה להיות שעתי הגדולה, אבל גם שעתה הגדולה של התנועה הזו, כאשר אחד מבניה ייבחר לנשיא המדינה של כולם. אני מודה לכם, חבריי, על עמידתכם לצדי ותמיכתכם בי לכהונת נשיא המדינה".

שכטמן, שלא זכה עד כה לתמיכת איש מבין הח"כים, אמר אתמול שאם לא ייבחר לנשיאות הוא עשוי להתמודד על מקום בכנסת במסגרת מפלגת מרכז עצמאית שיקים, או שיחבור למפלגתו המתהווה של השר לשעבר משה כחלון. "אני לא פוסל את האפשרות הזאת, זה בהחלט יכול לקרות וזה עלה גם בעבר", סיפר שכטמן וציין שהסקרים בשבועות האחרונים מקנים לו אהדה ציבורית רחבה. "אנחנו צריכים להגיע לשלום עם שכנינו, זה ברור. אין ספק שצריך להשיג את תמיכת העולם״, אמר בניסיון ראשון להציג את תפישת עולמו המדינית, צעד שממנו נמנע עד כה במסגרת הקמפיין לנשיאות.

נתניהו וריבלין, הבוקר בישיבה בכנסת צילום: אמיל סלמן

אחרי שארבעה מועמדים פרסמו הצהרות הון, החליט אתמול גם ח"כ שטרית לפרסם מידע חלקי לגבי נכסים שבבעלותו. בישיבת סיעת התנועה אמר שטרית כי הוא רשום כבעליהן של ארבע דירות בשווי כולל של כ-5.3 מיליון שקלים, ובראיונות לתקשורת אישר שדירה נוספת, במגדל משה אביב ברמת גן, נרכשה על ידי רעייתו רותי שטרית ב-2007, בזמן שכיהן כשר הפנים, תמורת כ-450 אלף דולר. שטרית לא חשף פרטים נוספים על היקף הנכסים שבבעלות אשתו.

גם אמש התקשו בכנסת להעריך מי מבין המועמדים ייבחר. ח"כ ריבלין נהנה מרוב מרשים וממספר התומכים המוצהרים הגדול ביותר, אך לא ברור אם התמיכה בו תספיק לניצחון בסיבוב הראשון. שטרית, דורנר ואיציק צפויים להתמודד ביניהם על ההעפלה לסיבוב השני מול ריבלין. הפרופ' שכטמן הודה כי לא קיבל מאף חבר כנסת התחייבות לתמוך בו. המועמדים עצמם התקשו לומר כמה מבין חברי הכנסת יתמכו בהם בסופו של דבר - עשרות ח"כים עדיין לא החליטו למי יצביעו, חלקם הבטיחו את קולם ליותר ממועמד אחד ואחרים הודו בשיחות סגורות ששיקרו כשנקבו בשמות המועמדים להם יצביעו.

אתמול הודיעו סיעות ש"ס והעבודה על החלטתן לאפשר חופש הצבעה לחברי הכנסת שלהן בסיבוב הראשון. על פי ההערכות, חברי ש"ס צפויים לתמוך באיציק, בריבלין וייתכן שגם בשטרית. חברי העבודה צפויים לחלק את קולותיהם בין דורנר וריבלין. מפלגת יש עתיד העניקה חופש הצבעה לחברי הכנסת, אך רוב חברי הסיעה סירבו לומר במי יתמכו. אחד מהם אמר כי רבים יצביעו לשטרית, שהשר מאיר כהן הוא גיסו. דורנר זכתה עד כה לתמיכה רשמית של שמונה חברי כנסת, בהם רוב חברי סיעת מרצ והח"כים סתיו שפיר ומשה מזרחי מהעבודה, והיא נחשבת למרוויחה הגדולה מפרישתו של בן אליעזר מההתמודדות.

ההצבעות החשאיות בכנסת הניבו לא פעם הפתעות: בחירתו המפתיעה לנשיאות של משה קצב שהתמודד מול הנשיא היוצא שמעון פרס ב-2000; ההצבעה במליאה לפני שנה, שבה לא הצליחה הקואליציה לא הצליחה להכניס חבר כנסת מטעמה כנציג לוועדה לבחירת שופטים; ושלושה סיבובי ההצבעה שנדרשו למינוי מבקר המדינה, יוסף שפירא.

איציק, דורנר ושכטמן יצטרכו לנצח היום גם את הסטטיסטיקה - עד כה, מעולם לא הצליח מועמד מבחוץ לנצח חבר כנסת מכהן בקרב על הנשיאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ