עדכונים שוטפים

ראובן ריבלין נבחר לנשיא הבא של ישראל

לאחר מרוץ צמוד ומותח ושני סבבי הצבעה, 63 חברי כנסת הצביעו בעד ריבלין ו-53 תמכו בח"כ שטרית. נתניהו: מצפה לשיתוף פעולה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים109
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ ראובן (רובי) ריבלין נבחר אחר הצהריים (שלישי) לנשיא העשירי של מדינת ישראל בתום מרוץ צמוד. בסיבוב הראשון זכו ריבלין וח"כ מאיר שטרית, ודחקו את יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק, השופטת בדימוס דליה דורנר וחתן פרס נובל הפרופ' דן שכטמן. לאחר שאיש מהתמודדים לא קיבל 61 קולות, התקיים סבב הצבעה שני, בו קיבל ריבלין 63 קולות לעומת שטרית שקיבל 53.

23:05: נשיא ארה"ב ברק אובמה בירך את ריבלין על בחירתו לנשיא. בהודעה שפרסם הבית הלבן נמסר בשמו של אובמה כי "הנשיא הנבחר ריבלין הוא בעל עבר עשיר ומוערך בשירות הציבורי ואנו מצפים להמשיך בקשרים החזקים, למען שתי האומות, בתקופת כהונתו".

אובמה התייחס גם לנשיא היוצא פרס וכתב ש"לקראת סיום כהונתו, יכול להביט לאחור על מורשת יוצאת דופן של אומץ, אמונה וחמלה. פרס הקדיש את חייו למען השלום, ואני מצפה לקבל אותו בברכה בוושינגטון בהמשך החודש, כשיקבל את אות הזהב של הקונגרס". 

אדלשטיין, ריבלין ונתניהו בטקס הרמת הכוסיתצילום: אמיל סלמן

22:45: יאיר אטינגר מסביר מדוע על אף שריבלין ניצח בזכות החרדים, הוא אינו חייב להם דבר.

17:45: לפי גורמים בש"ס כתשעה חברים במפלגה חזרו בהם היום לאחר הסיבוב הראשון, שבו הצביעו עבור שטרית, והחליטו לתמוך בריבלין. ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), שתמך בפומבי בדליה איציק, אף נאלץ לקיים טקס התרת נדרים בין ההצבעה הראשונה לשנייה - זאת לאחר שהצהיר בשיחות פרטיות כי לעולם לא יצביע עבור ריבלין. 

16:25: בנאום שנשא זמן קצר לאחר בחירתו, אמר ריבלין: "האמון שנתתם בי מחייב אותי לא להיות איש של מפלגה. אינני איש של מפלגה כעת, אני איש של כולם, אני איש העם". הוא הוסיף ואמר: "החוק מחייב אותי לעזוב את הבית המשותף שלנו לטובת הבית של הישראלים כולם".

ריבלין ושטרית בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

ריבלין התייחס לתהפוכות שליוו את המירוץ לנשיאות, ואמר: "אמון הציבור במוסד הנשיאות ספג פגיעה קשה, מחובתנו לשקמו ולהשיבו. אני מודה לחבריי המועמדים שהוסיפו הדר למערכה, ומאחל להם שיוסיפו לשרת את הציבור".

16:20: בטקס הרמת כוסית לכבוד בחירת הנשיא, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בירך את ריבלין: "עומדות בפניך שתי משימות גדולות: הראשונה, ללכד את העם. השנייה, לייצג את ישראל בפני העולם", אמר לריבלין. "מדינת ישראל היא המדינה המאותגרת ביותר עלי אדמות. הצלחנו לבנות כאן מדינה לתפארת, אבל אי אפשר לנוח על זרי הדפנה, ואני יודע את כובד המשקל שמונח על מוסד הנשיאות. אני יודע שלשתי המשימות הללו של ליכוד העם וגם של האחדות מול האתגרים החיצוניים, תעשה את כל מה שביכולתך כנשיא המדינה. אני מודה לך, אני מעריך את פועלך במהלך השנים הארוכות שעבדנו יחד. אני רוצה לברך אותך". 

יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בטקס: "אני משוכנע שתהיה נשיא נפלא מאחד מלכד שתהווה אוזן קשבת גם לאלו שדיעותיהם אינן כשלך. שתהיה קשוב למצוקות האח הקטן. שתביא לנו גאווה. בשם האופוזיציה, ומעומק הלב, עלה והצלח".

יו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין, שנאם בטקס גם כן, אמר לריבלין: "הכנסת בחרה בך היום לתפקיד הרם של נשיא מדינת ישראל והביעה את אמונה ביכולתך לשמש סמל ודוגמה לכוח המאחד והמגבש של החברה הישראלית. הוכחת שלא רק המעז מנצח, אלא המתמיד, המאמין וזה שדבק במטרה הוא המנצח. אני מקווה שבחירתך תמשיך ותלכד את העם ונפעל ביחד למען אחדות בעם וגם בשלטון״.  הוא סיים בקריאת: ״יחי הנשיא״.

ריבלין ושטרית בכנסת, הבוקרצילום: אמיל סלמן

16:04: גידי וייץ סבור שנשיא הנבחר של ישראל חייב לסגור את שערי בית הנשיא בפני דוד אפל ו"קבלני קולות בליכוד" עמם היה בקשר לאורך השנים. "אף אחד אף פעם לא חשב שלרובי ריבלין יש כספת מוצפנת בבנק עמוסה במאות אלפי דולרים, כותב וייץ, "הוא איש צנוע למדי, שמתגורר בדירה ממוצעת בירושלים, לא מוצץ סיגרים או מפצח לובסטרים.

"אבל ריבלין עשה שטויות במהלך הקריירה הפוליטית שלו, כאלה שנועדו בעיקרן לרצות קבלני קולות בליכוד כדי שאלה ישמרו מצידם את מעמדו ברשימה לכנסת". למאמר המלא.

15:38: ריבלין אמר בראיון טלפוני לערוץ 2 כי הדבר הראשון שהוא מתכוון לעשות כנשיא הוא "להודות לכל חבריי האמיתיים, ואני לא רוצה להזכיר אותם כדי לא לפגוע במאוויים הפוליטיים שלהם. אני כמובן אלך להשתטח על קברו של אבי שהיה מועמד לנשיא השלישי של ישראל". לשאלה האם הוא כועס על ראש הממשלה, השיב ריבלין כי אינו כועס על אף אחד. רעייתו של ריבלין, נחמה אמרה בתגובה כי "יותר משאני שמחה על נצחונו של בעלי, אני שמחה שההגינות, המוסר והיושר ניצחו".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג אמר: "יחי הנשיא העשירי ראובן ריבלין. הוא יהיה נשיא מאחד ומלכד שישמור על מעמדו הרם של מוסד הנשיאות".

השר גדעון סער אמר כי "נבחר נשיא מצוין למדינת ישראל. הכנסת בחרה את המועמד שבכל סקרי דעת הקהל הציבור רצה". הוא לא השיב לשאלה מדוע נתניהו לא התייצב לצדו של ריבלין, אך ציין: "המועמד הראוי הוא זה שניצח".

15:26: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא "מברך את ראובן ריבלין על בחירתו לנשיא המדינה. "איש הליכוד ואיש המחנה הלאומי ניצח, אני מצפה לשיתוף פעולה עם הנשיא הנבחר למען אחדות עם ישראל וכל אזרחי מדינת ישראל", מסר נתניהו.

שטרית אמר כי "אני מברך את ריבלין על היבחרו, הוא מועמד ראוי. כשדיברנו הוא כבר חשב שהפסיד. אנחנו חברים ואני מפרגן. אני מעריך שחלק מהאנשים שתמכו בי בסיבוב הראשון העבירו את תמיכתם לריבלין בסיבוב השני".

גורמים בש"ס סיפרו היום כי כתשעה חברים במפלגה חזרו בהם לאחר הסיבוב הראשון, שבו הצביעו עבור שטרית, והחליטו לתמוך בריבלין. ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), שתמך בפומבי בדליה איציק, אף ערך טקס התרת נדרים בין ההצבעה הראשונה לשנייה, לאחר שאמר בשיחות פרטיות כי לעולם לא יצביע עבור ריבלין. 

לאחר היבחרו לנשיא, ייאלץ ריבלין לעזוב את תפקידו כחבר כנסת מטעם הליכוד. במקומו יושבע כרמל שאמה הכהן, שכיהן בכנסת ה-18 כח"כ מטעם הליכוד, יו"ר ועדת הכלכלה וסגן יושב ראש הכנסת. שאמה הכהן, בן 41, הוא עו"ד במקצועו, וכיהן בעבר כחבר מועצת העיר ברמת גן.

נתניהו מצביע בכנסת, הבוקרצילום: אמיל סלמן

5:14: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הכריז: ראובן (רובי) ריבלין נבחר לנשיא המדינה הבא. אדלשטיין אמר כי ריבלין זכה ב-63 קולות, בעוד שטרית קיבל 53.  

15:11: בכנסת ממתינים בדריכות לתוצאות, שצפויות להתפרסם בשעה הקרובה. בינתיים, ריבלין ושטרית הצטלמו יחדיו לסלפי עם כל ח"כ שביקש מהם.

14:50: סבב ההצבעה השני הסתיים.

14:39: מתקרבים לקראת סוף ההצבעה, והקרב צמוד עד הרגע האחרון: אף שבאופוזיציה הצהירו על תמיכה בשטרית, הרי שבפועל חלק מחברי הכנסת של העבודה מרצ והסיעות הערביות כנראה הצביעו בסופו של דבר לריבלין. מנגד, שטרית ואנשי צוותו, ניר חפץ ורועי לחמנוביץ, מתאמצים מאוד להעביר קולות ממחנה הימין לתמיכה בו. על פ הערכות בקואליציה ובאופוזיציה, התוצאה תהיה צמודה וזהותו של הנשיא הבא תיקבע בהפרש קטן של קולות ספורים.

דליה איציק, הבוקרצילום: אמיל סלמן

לאחר שבסיבוב הראשון לבחירות לנשיאות חמישה מחברי סיעת מרצ הצביעו בעד דליה דורנר, הסיעה התכנסה והחליטה במשותף על חופש הצבעה בסיבוב השני בין שטרית וריבלין.

14:17: בכיר באופוזיציה אמר ל"הארץ" כי ההערכה היא ש"המאבק צמוד. לא מעט ח"כים עברו למחנה ריבלין ואנחנו שומעים על תומכי שטרית שמגיעים עכשיו מהימין". בכיר בליכוד אמר: "ריבלין זקוק למחצית מהקולות ששטרית צריך כדי לנצח, אנחנו בכל הקיטור קדימה".

חברי סיעת יהדות התורה הודיעו על תמיכתם בריבלין.

14:06: מאיר שטרית התחייב בראיון לערוץ 2 כי "לא אהיה נשיא של שמאל או ימין – תמיד הייתי איש מרכז ואדם ממלכתי רודף שלום". כאשר נשאל שטרית על פרשת עוזרת הבית, סירב להשיב ועזב את המקום.

רותי, אשתו של שטרית, אמרה בראיון לגלי צה"ל כי "אם הוא ייבחר, נסביר את פרשת עוזרת הבית". דבריה מתייחסים לסיפור שנחשף בערוץ 10 והעיב על הקמפיין של שטרית, לפיו שילמו בני הזוג דמי פרישה לעוזרת בית בסך 250 אלף שקל, בגין שתי שנות עבודה בלבד. על אף הביקורת שעורר סיפור זה, בני הזוג לא התייחסו אליו בהרחבה עד כה.

דליה דורנר, שזכתה ל-13 קולות, אמרה כי היא "רוצה לברך את הנשיא שייבחר מבין שני המועמדים ומאחלת לו הצלחה רבה. שני המועמדים ראויים". דורנר הוסיפה כי היא "לא מאוכזבת, אלה הם החיים ואני מקבלת את זה ברוח טובה. אולי בפעם הבאה תיבחר אשה". היא דחתה את האפשרות שתצטרף לפוליטיקה ואמרה כי היא "חוזרת לשגרת חיי ולפעילות ציבורית".

13:50: החלה ההצבעה בסיבוב השני

13:43: דקות לפני תחילת ההצבעה בסיבוב השני, רבים מחברי הכנסת עדיין מתלבטים בין שני המועמדים. על פי ההערכות, רוב סיעת ישראל ביתנו תתמוך בשטרית. מפלגות האופוזיציה רובן יתייצבו אף הן מאחורי מועמדותו. הצוות של ריבלין פועל בקדחתנות ומתקשר לחברי כנסת בניסיון להבין מדוע לא תמכו בו בסיבוב הראשון, ולדחוק בהם להצביע עבורו בסיבוב השני.

דליה איציק קוראת לתמוך במאיר שטרית. לדבריה, "שטרית בעיניי יכול להיות נשיא מצוין לישראל". איציק, שהגיעה למקום השלישי עם 28 קולות, הוסיפה: הוא יהיה נשיא יוצא דופן, יש לו מזג נשיאותי". ח"כ אלי ישי מש"ס אמר כי במפלגתו יהיה חופש הצבעה. ישי אמר כי יצביע לריבלין והעריך ששאר חבריו במפלגה יעשו כן.

13:31: כתבנו יהונתן ליס מזכיר כי לפני שנה בדיוק הצליחה האופוזיציה להביס את הקואליציה בהצבעה חשאית במליאה: הקואליציה איבדה את הכסא שלה בוועדה לבחירת שופטים למרות שמועמדה, דוד רותם, קיבל עשרות הבטחות קודמות לתמיכה בו. האם התסריט הזה יחזור על עצמו גם היום?

ח"כ ריבלין יוצא מביתו, הבוקרצילום: אמיל סלמן

13:26: עיתונאי "הארץ" אורי משגב מזכיר שיש כרגע במדינת ישראל שני בני אדם שמתוחים כמעט כמו רובי ריבלין ומאיר שטרית - כרמל שאמה הכהן (מועמד מספר 32 ברשימת הליכוד-ביתנו לכנסת), ויואל חסון (מועמד מספר 7 בתנועה). השניים כיהנו כח"כים בכנסת ה-18, לא נכנסו על חודו של מושב לכנסת ה-19, ועתידים לחזור למליאה ברגע שהמועמד מטעם מפלגתם יוכתר כנשיא הבא.

אם תהיתם מיהו הח"כ שהצביע או הצביעה לפרופ' דן שכטמן, התשובה היא רות קלדרון מיש עתיד.

13:03: תוצאות הסיבוב הראשון מבטיחות קרב משמעותי בסיבוב השני. כתבנו יהונתן ליס מסביר כי יש 42 קולות של חברי כנסת שתמכו בדליה איציק, דליה דורנר ודן שכטמן שיתחלקו כעת בין שטרית וריבלין.

יו"ר הכנסת אדלשטיין במליאת הכנסת, הבוקרצילום: דוברות הכנסת

מפלגות האופוזיציה הבהירו כי בכוונתן להתאחד תחת שטרית, אם כי במרבית המפלגות ריבלין נהנה מתמיכה. יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה לערוץ 2 כי היא מעריכה שחברי מפלגתה, למעט אילן גלאון, יצביעו לשטרית. חברי ש"ס מתכנסים בחדרי הסיעות.

בנוסף, שטרית צפוי לזכות בתמיכתם של חברי כנסת מהימין שמתנגדים לריבלין. סיעת יש עתיד מפוצלת בין תמוכיו של שטרית לתומכי ריבלין. השאלות שנותרו פתוחות: איך יצביעו חברי הכנסת של ישראל ביתנו, ואיך יצביעו חברי הכנסת של יהדות התורה ורע"מ-תע"ל. בסביבתו של ריבלין מורגש לחץ לאחר שקיבל פחות קולות מכפי שצפה.

12:54: יו"ר הכנסת אדלשטיין הכריז כי ראובן ריבלין ומאיר שטרית יעלו לסיבוב שני.

מספירת 117 קולות (שתי מעטפות נפסלו כי הכילו שני פתקים) עולה כי ראובן ריבלין קיבל 44 קולות, מאיר שטרית 31, דליה איציק 28, דליה דורנר 13 ודן שכטמן קול אחד בלבד.

12:46: ספירת הקולות מתקרבת לסיומה. כתבנו יהונתן ליס ממתין מחוץ לחדר מזכירות הכנסת, ממנו יתברר האם התקבלה הכרעה בסיבוב הראשון או שמא יתקיים סיבוב נוסף.

בן אליעזר מצביע, הבוקרצילום: אמיל סלמן

12:40: ח"כ שטרית אמר כי סיכוייו לעלות לסיבוב שני "מצוינים", והתחייב כי "אתמודד בכל מקרה, גם אם הפער מריבלין יהיה גדול". בראיון לערוץ 2 אמר שטרית כי אם יעלה לסיבוב השני יקבל קולות רבים מח"כים בשמאל.

שטרית הבטיח שיתמקד ב"נושאים חברתיים", וכאשר נשאל על הונו השיב: "התחלתי את הדרך מלמטה למעלה, הייתי עובד ציבור כל חיי".  

12:19: הסתיימה הצבעת חברי הכנסת. בהודעת הכנסת נמסר כי "119 חברי כנסת מימשו את זכות ההצבעה שלהם ובהם המועמדים חברי הכנסת ראובן ריבלין ומאיר שטרית. ח"כ מאיר פורוש נעדר מן ההצבעה. כעת מתכנסת ועדת הקלפי בראשות ח"כ יצחק כהן (ש"ס) בה חברים סגן השר אופיר אקוניס (הליכוד ביתנו) וח"כ סתיו שפיר (העבודה) לספירת הקולות בחדר מזכירת הכנסת". אם איש מבין המועמדים לנשיאות לא יזכה ברוב של 61 קולות לפחות, יתקיים סבב הצבעה שני.

כתבנו יאיר אטינגר מעדכן כי ח"כ מנחם אליעזר מוזס מיהדות התורה לא עלה להצביע כאשר הגיע תורו, מפני שהוא המתין להוראת האדמו"ר מויז'ניץ השוהה בחו"ל כיצד להצביע.

12:11: על פי ההערכות, חברי הכנסת של בל"ד וחד"ש החליטו לתמוך במאיר שטרית. מוקדם יותר הצליח שטרית לגייס תמיכה משמעותית גם בקרב חברי הכנסת של ש"ס, ובעקבותיה נדדו גם קולות נוספים מקרב חברי האופוזיציה לטובתו. שטרית זוכה גם לתמיכה גוברת בקרב חברי הכנסת של העבודה ויש עתיד, מה שמחזק את סיכוייו להעפיל לסיבוב השני.

חברי הכנסת של מרצ, למעט אילן גילאון, תומכים בדורנר. בקרב חברי הכנסת של רע"מ-תע"ל יש, לפי ההערכות, שני תומכים בדליה איציק, אחד בריבלין והרביעי לא ידוע.

11:38: ספי רכלבסקי סבור כי דליה דורנר ראויה להיות הנשיאה הבאה, וכן כי יש לה סיכוי לגבור על ראובן ריבלין אם שניהם יעלו לסיבוב שני: "בימים רגילים לדליה דורנר לא היה סיכוי. אלה אינם ימים רגילים... כמו בהצהרות ההון, יהיה קשה לעצור את הגל. יאיר לפיד וייתכן שאף אביגדור ליברמן, הפוזל למרכז, יתקשו לא ללכת עם מהפך הניקיון. מי שיישאר עם הקיים וימנע מהפך - יפגע. וזהו זמן מהפך". למאמר המלא.

11:10: החל הסיבוב הראשון בהצבעה לנשיאות.

ההצבעה מאחורי פרגוד הניבה בשנים האחרונות הפתעות רבות, שנבעו מדילים ושקרים שפיזרו הח"כים. לצד בחירתו המפתיעה לנשיאות של משה קצב, אפשר לציין גם את ההצבעה שהתקיימה לפני שנה בדיוק במליאה, במסגרתה הקואליציה לא הצליחה להכניס חבר כנסת מטעמה כנציג לוועדה לבחירת שופטים. יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), שקיבל עשרות הבטחות לתמיכה בו, לא עמד במבחן הקלפי. גם מינויו של מבקר המדינה הנוכחי, יוסף שפירא, נדרש לשלושה סבבי הצבעה משפילים לפני שנבחר בקדנציה הקודמת.

11:00: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פתח את הישיבה לקראת תחילת ההצבעה.

יו"ר הכנסת זימן את יושב-ראש ועדת הקלפי, חבר הכנסת יצחק כהן, לגשת אל מזכירת הכנסת ולקבל את הקלפי. ח"כ כהן בדק שהקלפי ריקה, נעל אותה וישמור על המפתח עד תום ההצבעה.

יו"ר הכנסת הביא בפני חברי הכנסת את נוהל ההצבעה: "סעיף 7 לחוק יסוד: נשיא המדינה, קובע: בחירת נשיא המדינה תהיה בהצבעה חשאית". חברי הכנסת יוזמנו להצביע לפי סדר שם משפחתם, כמקובל בהצבעות שמיות. בתום הקראת השמות ייקראו בשנית חברי הכנסת שלא הצביעו כשנקרא שמם... בתום הספירה, כשאקבל מידי יושב ראש ועדת הקלפי את תוצאות ההצבעה, אודיען לכנסת ואכריז מי מהמועמדים נבחר להיות נשיא המדינה העשירי. לאחר מכן אצא להודיע לנשיא הנבחר על תוצאות ההצבעה".

10:50: חבר הכנסת בנימין בן אליעזר, שפרש בשבת מהמרוץ לנשיאות בשל החשדות נגדו, נכנס למליאה והתקבל בחיבוקים ובנשיקות.

דקות לפני תחילת ההצבעה, אמר ריבלין כי "זהו יום חשוב למדינת ישראל, וגם עבורי ברמה האישית. אני מקווה שהכנסת תיתן בי את אמונה ותאפשר לי למלא את התפקיד באופן הראוי ביותר. אם הכנסת תהיה קשובה לרחשי לב הציבור - אבחר".

דליה איציק אמרה: "אני נרגשת. מאמינה שהכנסת תעשה היסטוריה ותבחר באשה נשיאה ראשונה. לא היתה מפלגה מאחוריי אלא חברים טובים שבאו ועזרו לי.  הקמפיין היה מכוער ביותר, בחרתי לנהל קמפיין נקי. אין איש שיכול לומר שדיברתי רע נגד אחד המועמדים".

10:41: מפלגות האופוזיציה מוסיפות לקיים התייעצויות בניסיון לגבש תמיכה באחד המועמדים. חברי הכנסת כבל ופרץ מהעבודה לוחצים לגייס את האופוזיציה לתמיכה במאיר שטרית, היחיד להערכתם שיכול להביס את ריבלין בסיבוב השני. יו"ר מרצ זהבה גלאון מקדמת תמיכה בדליה דורנר. 

ההערכה באופוזיציה היא כי למרות הכל, לאיציק הסיכויים הגבוהים ביותר לעלות לסיבוב השני מול ריבלין. חברי הכנסת הערבים עדיין לא החליטו למי להצביע, ופועלים לאתר את המועמד המוביל שיצליח להביס את ריבלין בסיבוב השני. 

09:44: מהנעשה בדפי הפייסבוק של כמה מהמועמדים: ח"כ שטרית פרסם לפנות בוקר ציטוט מדברי תמיכה של פרופ' ירון זליכה שמופיעים באתרו. ח"כ ריבלין, לעומת זאת, פרסם אמש מכתב מרעייתו, נחמה, ובו כתבה בין השאר "לא נישאתי לנשיא, ולכן יקרה מה שיקרה, בשבילי תמשיך להיות רע ואהוב". ח"כ איציק פרסמה מכתב שקיבלה מהנשיא לשעבר, יצחק נבון, ובו הוא הביע את תמיכתו בבחירתה לתפקיד. דליה דורנר פרסמה בעברית ובאנגלית פרטים מקורות חייה.

09:25: פרשננו יוסי ורטר כותב הבוקר כי חברי הכנסת יצעדו הבוקר לקלפי החשאית "בחמיצות, בעיקום אף, כמי שרק רוצים להסיר את המטלה הזו מסדר יומם, להתנקות מצחנתה, למחוק אותה מן הזיכרון ולשוב לשגרת ימי הקטנות והקטטות לה הם מורגלים."דווקא ההתמודדות על התפקיד הכי סמלי, א-פוליטי ונקי, שאמור לסמל את "אחדות העם", לוותה במערכה מן העכורות ביותר שידענו", כתב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ