הנשיא שיתפלל במערת המכפלה ויפקוד את טקס הזיכרון בכפר קאסם

ראובן ריבלין, צפוי להיות נשיא פעיל ודעתן מאוד, שאינו חושש לעסוק בנושאים שנויים במחלוקת. הוא גם צמחוני מטעמי מצפון. פרופיל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראובן (רובי) ריבלין נבחר, במידה רבה, בניגוד לכל הסיכויים. בשנה החולפת פעלו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, במשנה מרץ כדי לסכל את בחירתו לנשיא. ריבלין מעולם לא נבחר באופן רשמי כמועמד הליכוד או הקואליציה. נתניהו ניסה לגייס, עד לפני שבועיים, מועמדים אחרים כדי להתחרות ולהביס אותו.

נתניהו ורעייתו לא שוכחים לריבלין שורה ארוכה של עימותים. לאורך הקדנציה שבה כיהן כיו"ר הכנסת, נתניהו חש שריבלין בז לו ומשפיל אותו. הוא גם שמע הערה פוגענית של ריבלין כלפי רעיית ראש הממשלה. נתניהו גם נאלץ להתפתל מול המיקרופון בחקירה נוקבת במליאה, כשריבלין היה יו"ר הכנסת, על טיב ההסכם שחתם עם שאול מופז לכניסת קדימה לקואליציה הקודמת. נתניהו גם משוכנע שריבלין לא יטיל עליו את הרכבת הקואליציה הבאה.

גם הקואליציה התקשתה לעכל את מהלכיו של ריבלין: פעם אחר פעם הוא פעל לסכל יוזמות חקיקה אנטי־דמוקרטיות והצעות להקמת ועדות חקירה להצרת צעדי ארגוני זכויות האדם.

ריבלין היום בכנסתצילום: אמיל סלמן

ריבלין צפוי להיות נשיא פעיל מאוד, דעתן מאוד, שאינו חושש לעסוק בנושאים שנויים במחלוקת. הוא צפוי להתפלל במערת המכפלה בחברון מצד אחד, אך גם ולהשתתף בטקס הזיכרון לציון הטבח בכפר קאסם מצד אחר. הוא עשוי לקדש בנאומיו את מפעל ההתנחלויות, אך יפעל לדאוג לרווחת תושביה הפלסטינים של ירושלים.

הנשיא העשירי של מדינת ישראל נולד בשנת 1939 בשכונת רחביה בירושלים. הוא גדל בבית בית"רי, כבן לשושלת ריבלין המכובדת. אביו, המזרחן פרופ' יוסף יואל ריבלין, מי שהוזכר בעבר כמועמד אפשרי למשרת נשיא המדינה, תרגם את הקוראן והנחיל לבנו את אהבת השפה הערבית. בעמוד הפייסבוק שלו נכתב כי אימו, רחל ריבלין, נהגה לכנות אותו רובל'ה, כינוי שהתגלגל לכינוי המוכר שלו כיום, "רובי" (עם ב' רפויה), העתיד ללוות אותו כל חייו. ריבלין הוא צמחוני מטעמי מצפון כבר קרוב ל-30 שנה ואוהד נאמן של קבוצת בית"ר ירושלים. ריבלין, נשוי לנחמה ואב לארבעה ילדים, גר בשכונת יפה נוף בירושלים, בבית דירות ישן. שכנו בבניין הוא השר לשעבר בני בגין. ריבלין למד בתיכון בית הכרם ושירת כקצין מודיעין בדרגת רב סרן.

הוא כיהן כחבר מועצת המנהלים של אל על וכיו"ר המוסד לבטיחות ולגיהות. בהמשך שימש מנהל קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים והיה היועץ המשפטי שלה. ריבלין כיהן כחבר מועצת העיר ירושלים במשך חמש שנים ושימש יו"ר סניף תנועת החירות בבירה. לאורך השנים הוא הוזכר פעם אחר פעם כמועמד אפשרי לראשות עיריית ירושלים. הוא מונה לראשונה לכנסת ב-1988 ובנבחר לראשונה ליו"ר כנסת ב-2003. באפריל 2007 הכריז ריבלין לראשונה על כוונתו להתמודד לנשיאות, בתום כהונתו של משה קצב. הוא התמודד מול שמעון פרס, הגיע למקום השני והחליט לפרוש לפני הסיבוב השני. ב-2009 הוא נבחר לכהן בפעם השנייה כיו"ר הכנסת ה-18.

רעייתו של ריבלין, נחמה, פרסמה אתמול פוסט בפייסבוק לקראת ההצבעה הבוקר. "לא נישאתי לנשיא, ולכן יקרה מה שיקרה, בשבילי תמשיך להיות רע ואהוב. נפגשנו לפני שנים רבות, אני - בת מושב שהגיעה לירושלים ללמוד ביולוגיה, ואתה - נצר לאבות היישוב הישן - שילוב מושלם של ישן וחדש. אני אוהבת לראות אותך נהנה מכדורגל טוב, ממוזיקה טובה או ממערבון הזוי, כשאתה נהנה מאוכל ביתי ומבירה ישראלית, או כשאתה מתלהב תוך כדי קריאת ספר ואומר לי: 'נחמה, את חייבת לשמוע'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ