חברי יש עתיד הפילו את חוק ברית הזוגיות לבני אותו מין

הצעת החוק של סתיו שפיר אפשרה לזוגות להט"בים לקבל מעמד רשמי ונפלה ברוב של 51 מתנגדים לעומת 19 תומכים. השרה גרמן: נציג בקרוב חוק משלנו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת של יש עתיד הצביעו היום (רביעי) נגד חוק ברית הזוגיות לבני אותו מין והפילו אותו במליאה, ברוב של 51 מתנגדים לעומת 19 תומכים. את יוזמת החקיקה העלתה ח"כ סתיו שפיר (העבודה), אולם היא הקפיאה אותה בשמונת החודשים האחרונים כדי לאפשר ליש עתיד להציג גרסה משלהם לחוק.

יש עתיד חברו למפלגות הקואליציה הנוספות ולמפלגות החרדיות בהתנגדות לחוק. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב לדיון והצביע נגד החוק. שרת הבריאות יעל גרמן הסבירה בדיון שמפלגתה תציג בקרוב את החוק מטעמה בעניין והביעה חשש שאישור החוק יקשה על קידום חוק מקביל לכלל פסולי החיתון בחברה הישראלית.

שרת התרבות והספורט לימור לבנת אמרה שהיא תומכת בחוק באופן עקרוני אך הוסיפה שהתנגדה לו משום שיפלה לטובה את האוכלוסיה ההומו־לסבית על פני פסולי חיתון אחרים.

ישיבת סיעת יש עתיד, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

שפיר פנתה בעבר לחברי כנסת ממפלגתו של לפיד והציעה להם להצטרף ליוזמה שגיבשה. אך אף שחלקם הביעו בו תמיכה הם סירבו לחתום על הצעתה, בשל הוראת יו"ר המפלגה יאיר לפיד. מנגד, לפחות ארבעה חברי כנסת מהסיעה הביעו אי נחת בשיחות סגורות מהחלטת המפלגה לקדם חקיקה בנושאי דת ומדינה הנוגעות להפעלת אוטובוסים בשבת והצעת חוק ברית הזגיות שניסחה המפלגה.

בניגוד לחוק של יש עתיד, שכלל לצד זוגות מאותו המין גם פסולי חיתון אחרים, ההצעה של שפיר התייחסה אך ורק לזוגות להט"בים. היא אפשרה לבני זוג מאותו מין, אשר אינם יכולים להינשא בטקס דתי, לקבל מעמד רשמי בדרך של "ברית זוגיות". בדברי ההסבר להצעת החוק, שפיר מנמקת מדוע אין סיבה להתנגד להצעה המהפכנית. “החוק המוצע אינו מפר את הסטטוס קוו הדתי בישראל, אינו פוגע בדיני המעמד האישי, לא יוצר סטטוס משפחתי חדש, ולא חל על בני זוג שהדין האישי מסדיר את מעמדם".

עוד הוסיפה כי "ההצעה אינה פוגעת בסמכותם של בתי הדין הדתיים לדון בענייני אישות שבסמכותם. הצעת החוק לא תחול על בני זוג בני מין שונה, זכר ונקבה, שמעמדם מוסדר באמצעות מערכת הדינים הדתית והאזרחית הקיימת, והיא אינה יוצרת חשש לכפל נישואין או לממזרות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ