יהונתן ליס
יהונתן ליס

כמה מחברי הכנסת שתמכו בח"כ מאיר שטרית (התנועה) בבחירות לנשיאות המדינה הכו אמש (רביעי) על חטא בעקבות הפרסום אתמול על ההסכם עליו חתם חבר הכנסת עם עוזרת הבית שלו. אמש פורסם בערוץ 10 כי ההסכם החשאי בין הצדדים נחתם לאחר שעוזרת הבית איימה לתבוע את שטרית על הטרדה מינית. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי להחליט בימים הקרובים אם יש מקום לפתוח בחקירה נגד שטרית.

גורמים בעבודה ובמרצ אמרו כי מוטב היה לתמוך בדליה דורנר, או לחלופין לקבל את הצעת יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לדחות את הבחירות לנשיאות בשבועיים ולחפש מועמד חדש. "זה היה טיפשי ללכת על תמיכה בשטרית כשלא נתן תשובות מספקות בענייני ההסכם. עברנו מתמיכה במועמד שידענו שיש עננה בנוגע לרכישת ביתו - למועמד שלא ברור אם היה פגם מוסרי שהוביל אותו לחתום על ההסכם הזה", אמר אחד מהם. בין המצביעים עבור שטרית בסיבוב השני היו גם זהבה גלאון (מרצ), יצחק הרצוג (עבודה), ציפי לבני ועמרם מצנע (התנועה), מאיר כהן (יש עתיד) ורוב חברי הכנסת הערבים. 

ח"כ איתן כבל מהעבודה אמר הבוקר כי שלח הודעת טקסט לשטרית ובה כתב לו כי הוא וראש האופוזיציה הרצוג "מרגישים נבגדים". בראיון לערוץ 10 סיפר כבל כי "נפגשנו עמו ושאלנו אותו שאלות מאוד בוטות... הבן אדם אומר "הבן אדם אומר לנו דברים מאוד ברורים וישירים וכולם אומרים לנו שזה עורבא ופרח. זה כל כך לא הגון".

שטרית, בתחילת השבועצילום: אמיל סלמן

מלשכת שרת המשפטים נמסר אמש כי לאחר הפרסום הראשון בערוץ 10 על ההסכם, היא שוחחה עם שטרית שהתחייב בפניה כי מעולם לא הטריד מינית נשים, לרבות במקרה זה. לדבריה "שרת המשפטים שוחחה עם שטרית גם הערב והוא חזר על כך שלא הטריד מינית וכי הוא מוכן להילחם על חפותו". 

עד מוצאי שבת סיכוייו של שטרית לזכות בנשיאות היו תיאורטיים בלבד. שטרית ידע לדקלם כיצד יוכל לגייס את השמאל, הערבים והחרדים לטובתו, אבל באותה העת כל הח"כים האלה התלבטו עדיין דווקא בין המועמדים האחרים. רק לאחר פרישתו של ח"כ בנימין בן אליעזר נטרפו הקלפים מחדש. תחילה זכתה השופטת דורנר בקולות השמאל, אך רק ביום ראשון החלו להיסגר קצוות הדיל שאפשר את התמיכה המשמעותית בשטרית.

מטעמו של שטרית נמסר בתגובה: "כל פעילותי הציבורית והאישית, לכל אורך חיי, היתה נקייה מכל רבב. עובדה זו נכונה באופן חד משמעי וללא יוצא מן הכלל גם באירוע המתפרסם בכלי התקשורת בימים האחרונים, מאז שמועמדותי לנשיאות צברה תאוצה. לגופו של עניין, המחלוקת האזרחית והכספית שהיתה לנו עם עובדת משק בית, יושבה מטעמי על ידי עורך דין בכיר המתמחה בדיני עבודה, במסגרת הסכם שאנו מכבדים את סעיפי הסודיות והפרטיות שבו.

"יתרה מכך, בתגובה לפניות התקשורת בעניין זה בימים האחרונים, פרסם משרד המשפטים את התגובה הבאה, שההתרחשויות המוזכרות בה לא היו ידועות לנו: 'לפני כשנה וחצי הגיעה למשטרה שמועה באשר לרקע לכריתת ההסכם עם עוזרת הבית של חבר הכנסת מאיר שטרית. המידע נבדק בשעתו על ידי המשטרה ששוחחה עם עוזרת הבית ונמצא כי אין היתכנות לחקירה. המידע הגיע ליועץ המשפטי לממשלה לפני כשבועיים'. בעקבות כל האמור לעיל, ובהמשך ל-40 שנות פעילות ציבורית פתוחה ושקופה לעין כל מצידו של ח"כ שטרית, אנו מקווים כי כי גל הפרסומים המכפיש, הפוגע והמעוות ייפסק במהרה".

שטרית, שהתייחס בחודש שעבר לפרסומים על הסכם הפיצויים, אמר שמצער אותו "לראות לאיזה שפל מגיעים יריבים פוליטיים במרוץ (לנשיאות). מי שמנהל מערכת של הטלת רפש לא ראוי להיות נשיא בישראל". ממשרד עורכי הדין קאסוטו נוף המייצג את שטרית נמסר בתגובה: "כנגד ח"כ שטרית מעולם לא נפתחה חקירת משטרה כלשהי. ח"כ שטרית מעולם לא התבקש למסור עדות ו/או התבקש להתייחס בפני רשויות החקירה לדברים הכוזבים שנטענים. מעולם לא נשקל אפילו ברמז לנקוט כנגד ח"כ שטרית בהליך פלילי".

עורך הדין עודד גיל, המייצג את העוזרת, סירב להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ