היום: מרתון דיונים לאישור חוק הזנה בכפייה של אסירים ועצירים מינהליים

הצעת החוק תובא לקריאה שנייה ושלישית. יו"ר ההסתדרות הרפואית: "במשטרים אפלים היו רופאים שפעלו על פי חוק אך בניגוד לאתיקה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הפנים של הכנסת תפתח היום (שני) מרתון של דיונים לקראת אישור חוק ההזנה בכפייה של אסירים בקריאה שנייה ושלישית. במשך היומיים הקרובים תנהל הוועדה, בנוהל חריג, ארבעה דיונים רצופים לשם קידומו של החוק השנוי במחלוקת לאחר שאושר בקריאה ראשונה במליאה בשבוע שעבר. 29 ח"כים תמכו בהצעה ו–19 התנגדו לה. ההצעה, המוגדרת כתיקון לפקודת בתי הסוהר, מסמיכה את נציב שירות בתי הסוהר (שב"ס) לפנות לבית המשפט המחוזי ולבקש היתר להזין בכפייה אסיר שובת רעב אם בדיקה רפואית הוכיחה שנשקפת סכנה חמורה לבריאותו.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "שביתות רעב של אסירים הן תופעה מוכרת, אשר חוזרת על עצמה במציאות הישראלית במשך השנים, לשם קידום תכליות שונות של ציבור האסירים השובתים. לעתים מתאפיינות שביתות הרעב בכך שמשתתפים בהן מספר גדול של אסירים, וכן בכך שחלק מן האסירים מתמידים בשביתת הרעב למשך פרק זמן ממושך, אשר בחלק מהמקרים מגיע עד כדי סיכון חייהם. מצב דברים זה מחייב גיבוש של דרכים ראויות ומתאימות לצורך התמודדות עם שביתות הרעב".

עד כה הניחו מספר ארגוני זכויות אדם ניירות עמדה שהועברו לח"כים נגד קידומו של החוק. בין הארגונים הפועלים להפלת החוק, אמנסטי אינטרנשיונל, המכון הישראלי לדמוקרטיה, האגודה לזכויות האזרח וההסתדרות הרפואית בישראל. הילאל עלוש, רכז קמפיין זכויות אדם תחת כיבוש באמנסטי פנה לחבר הוועדה, ח"כ דב חנין מחד"ש בקריאה לדחות את הצעת החוק לאלתר. "במתכונתה הנוכחית, הצעת החוק באה לאפשר האכלה בכפייה של עצירים מנהליים פלסטינים השובתים רעב, דבר המהווה פגיעה קשה בזכויות האדם הבסיסיות של העצירים", כתב עלוש.

הפגנה מול הכנסת נגד חוק הזנה בכפייה של אסירים, היוםצילום: אמיל סלמן

לדבריו, "על פי נורמות בינלאומיות, רשויות המדינה חייבות לוודא שלעצירים ישנה גישה מתמשכת לטיפול רפואי על פי בחירתם וכי טיפול רפואי זה יינתן בהסכמה. בנוסף, על הרשויות להימנע מהפעלת לחץ על אנשי הרפואה לפעול בדרך המנוגדת לאתיקה המקצועית שלהם, האוסרת על האכלה בכפייה". המכון הישראלי לדמוקרטיה העביר לח"כים חוות דעת משפטית בה נכתב כי "ההצעה תתיר פגיעה קשה בכבוד האדם במובנו הגרעיני ביותר, באופן בלתי מידתי. לטעמנו תכליתה העיקרית של ההצעה היא ניסיון למנוע מהאסירים שובתי הרעב, חלקם עצירים מינהליים שמעולם לא הועמדו לדין, הישגים הסברתיים פוליטיים".

ההצעה עוררה ויכוח נוקב במליאה בשבוע שעבר. ח"כ באסל גטאס (בל"ד) אמר בדיון, "אם ההצעה הזו תיכנס לספר החוקים זה יהיה ציון דרך אפל ופגיעה מהותית בזכויות אדם. זה מעשה בלתי אנושי בעליל. במקום להתמודד עם הסוגייה עצמה מנסים לשבור את שביתת הרעב בדרך בלתי אנושית". לדברי ח"כ מיכל רוזין ממרצ, "החוק הוא אכזרי ומסוכן שמכשיר עינויים כלפי עצירים מינהליים שאפילו לא הועמדו למשפט. השימוש בהאכלה בכפייה ייעשה למטרת ענישה והרתעה ולא מדאגה לבריאותם". רוזין הוסיפה כי, "שביתת רעב היא כלי לגיטימי למחאה, אל לנו לגזול מהם גם את החירות להשבת השליטה על גופם. במקום לבחון את נכונותם וצדקתם של המעצרים המינהליים בוחרים באקט פוליטי בלתי אנושי ומשפיל".

ח"כ דב חנין (חד"ש), אמר בדיון, "זו הצעת חוק נוראה, מסוכנת, לא מוסרית, מנוגדת לאתיקה הרפואית ולנורמות הבינלאומיות המקובלות. מדובר פה בעינוי וזה ברור לגמרי. הגוף האנושי הוא הכלי האחרון שיש לאסיר כדי למחות ולהביע התנגדות, ובאצעות הגוף הזה הוא משתמש כשכלו כל הקצים וגם את הכלי האחרון הזה אתם רוצים לקחת לו בכוח". ואילו ח"כ משה פייגלין מהליכוד אמר, "מה זה הרעיון הזה להאכיל בכפייה? אנשים רוצים למות אז שימותו, זו לא בעיה שלנו. באותו שבוע שבו ועדת השרים החליטה להקל על אנשים ישרים ומכובדים להתאבד, אנחנו מחליטים לאסור על פושעים לעשות את אותו הדבר. אנחנו מפחדים מסיטואציה שהמסכנות תגבר על הצדק שלנו. אני קורא לכם לדחות בשאט נפש את החוק הזה".

דיון בוועדת הפנים של הכנסת לאישור חוק הזנה בכפייה של אסירים, היוםצילום: אמיל סלמן

לעומתו, ח"כ ניסים זאב (ש"ס) אמר כי "על פי ההלכה אם אדם רוצה להתאבד צריך למנוע את זה ממנו. אני בטוח שגם ההלכה אצל המוסלמים לא מאפשרת לאדם להתאבד. אם מישהו חושב ששביתות הרעב הן בגלל המצוקה בבית הסוהר זה שקר מוחלט, בתי הסוהר בישראל הם בתי הבראה ביחס לבתי הסוהר במדינות ערב”.

״ההחלטה לקיים היום דיון ולדחוף לסיום החקיקה בתוך יומיים היא טעות גדולה״, אמר ח״כ נחמן שי (העבודה) בדיון. ״הדבר האחרון שאנו זקוקים לו כרגע הוא קבלת החלטה חטופה בענין סוגיה זו. מישהו נתן עצת אחיתופל ליו״ר הועדה". ח"כ שי הוסיף כי מדובר במהלך פסול מבחינה אתית ורפואית כאחד. "דימויה של ישראל ומעמדה בעולם חשובים לי, אך יותר מכך חשוב לי כיצד אנו נראים בעיני עצמנו. החברה הישראלית לא תוכל לשאת את המעשה הזה״.

הניסיון להעביר את הצעת החוק המאפשרת הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב,  בסבב דיונים מהיר ובהליך בו יומיים מעוררת סערה במערכת הרפואית וזוכה להתנגדות חריפה מצד בארגוני זכויות אדם בישראל. בתקופה האחרונה זכתה הצעת החוק שקידם המשרד לביטחון פנים לכל גינוי אפשרי, בין היתר על ידי פונקציות בכירות במערכת הבריאות, על אף שמשרד ושרת הבריאות תמכו בה ואף היו שותפים לניסוחה. 

שביתת הרעב של מאות העצירים הביטחוניים שהחלה לפני כ-50 ימים, כבר הובילה לאשפוזם של עשרות עצירים בבתי חולים ברחבי הארץ ואולם ככל הידוע, טרם נדרשו הרופאים להתמודד עם המחלוקת של הזנת אסיר בכפייה. אם תעבור הצעת החוק ביום שלישי הקרוב בקריאה שנייה ושלישית – תהפוך ישראל כפי שפועלת בניגוד לאמנות בינלאומיות נגד עינויים והזנה וכפיה ותפר גם הנחיות ההסתדרות הרפואית העולמית והישראלית. החוק גם עומד בניגוד מוחלט למועצה הלאומית לביואתיקה בישראל שפרסמה לפני כחודשיים את עמדתה הרשמית בנושא. "ההצעה ששופט יוכל להורות על הזנה כפויה על פי שיקול כלשהו מלבד השמירה על חייו של השובת רעב, מנוגדת לעקרונות הביואתיקה ויש לדחותה על הסף", נכתב בדו"ח.

"מעל הצעת החוק הזאת מתנוסס דגל שחור", אומר ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית. "החוק לא יציל נפשות אלא יגרום נזק  - הוא יגרום נזק לשובתי הרעב, למדינת ישראל ולתדמית של הרפואה הישראלית בעולם. הוא עלול להוביל למצב של חרמות על רופאים ועל רפואה ישראלית בעולם. במהלך כל החודשים האחרונים אנחנו אומרים לרופאים  אסור להאכיל בכפייה,  חל איסור מוחלט מבחינה אתיקה רפואית.  זהו אחד הנושאים הבודדים שאין לגביהם מחלוקת בקרב רופאים. ייתכן שישנם רופאים שחושבים אחרת, אני לא שמעתי אף רופא פעיל שתומך בהצעת החוק הזו. מדובר בעינויים.

הרופאים מחויבים לחוקי האתיקה לפני שהם מחויבים לחוק ואנחנו נדאג להזכיר להם את זה. אנחנו זוכרים כיצד במשטרים אפלים פעלו רופאים על פי חוק אך בניגוד לאתיקה, וזה גרם לדברים נוראיים", אומר אידלמן. לדבריו, במשך השנתיים האחרונות היו כ-1,000 מקרים של עצירים שובתי רעב. "יש לציין לזכותה של הרפואה שאף אחד מהם לא מת, וזה מבלי שנעשה שימוש בכוח או בהזנה בניגוד לרצונם", אומר אידלמן. הדיון שיתקיים היום בוועדת הפנים של הכנסת צפוי להיות סוער. צפויים להשתתף  בו רופאים ונציגי ארגונים המתנגדים לקידום החוק, כאשר מחוץ לכנסת תתקיים במקביל הפגנת מחאה של ארגוני זכויות אדם.

"אני חושב שהממשלה מובילה מהלך חקיקה במהירות בלתי רגילה מבלי לאפשר דיון ציבורי ראוי", טוען פרופ' אבינועם רכס, עד לאחרונה יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית. "אני מקווה ומאמין שאף רופא במערכת הבריאות לא ישתף פעולה עם החקיקה הזו, משום שהיא עומדת בניגוד גמור לאמנות הרפואיות הבינלאומיות ובניגוד לעמדת הרשמית של הסתדרות הרופאים. האכלה בכפייה של היא עינוי. במדינה שבה החוק אוסר האכלה בכוח של אווזים, אין להתיר הזנה בכפייה של בני אדם. את הסוגיה הפוליטית מול העצירים הביטחוניים יש לפתור במגרש הפוליטי ולא לגלגל למגרש הרפואי", אמר רכס.

"החוק עלול להוביל למצב של חרמות על רופאים ועל רפואה ישראלית בעולם", הוסיף אידלמן. "אנחנו זוכרים כיצד במשטרים אפלים פעלו רופאים על פי חוק אך בניגוד לאתיקה". לדבריו, במשך השנתיים האחרונות היו כ–1,000 מקרים של עצירים שובתי רעב. "יש לציין לזכותה של הרפואה שאף אחד מהם לא מת, וזה מבלי שנעשה שימוש בכוח או בהזנה בניגוד לרצונם", אמר.

"אני חושב שהממשלה מובילה מהלך חקיקה במהירות בלתי רגילה מבלי לאפשר דיון ציבורי ראוי", טוען פרופ' אבינועם רכס, יו"ר בית הדין של ההסתדרות הרפואית. "אני מקווה ומאמין שאף רופא במערכת הבריאות לא ישתף פעולה עם החקיקה הזו, משום שהיא עומדת בניגוד גמור לאמנות הרפואיות הבינלאומיות ובניגוד לעמדת הרשמית של הסתדרות הרופאים. האכלה בכפייה של היא עינוי. במדינה שבה החוק אוסר האכלה בכוח של אווזים, אין להתיר הזנה בכפייה של בני אדם. את הסוגיה הפוליטית מול העצירים הביטחוניים יש לפתור במגרש הפוליטי ולא לגלגל למגרש הרפואי", אמר רכס.

החוק גם עומד בניגוד מוחלט לעמדת המועצה הלאומית לביואתיקה בישראל. "ההצעה ששופט יוכל להורות על הזנה כפויה על פי שיקול כלשהו מלבד השמירה על חייו של השובת רעב, מנוגדת לעקרונות הביואתיקה ויש לדחותה על הסף", נכתב בדו"ח.

לדברי ח"כ מיכל רוזין ממרצ, "החוק הוא אכזרי ומסוכן שמכשיר עינויים כלפי עצירים מינהליים שאפילו לא הועמדו למשפט. השימוש בהאכלה בכפייה ייעשה למטרת ענישה והרתעה ולא מדאגה לבריאותם". ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "הגוף האנושי הוא הכלי האחרון שיש לאסיר כדי למחות ולהביע התנגדות, ובאצעות הגוף הזה הוא משתמש כשכלו כל הקצים וגם את הכלי האחרון הזה אתם רוצים לקחת לו בכוח".

לעומתם אמר ח"כ ניסים זאב (ש"ס) כי "על פי ההלכה, אם אדם רוצה להתאבד, צריך למנוע את זה ממנו. אם מישהו חושב ששביתות הרעב הן בגלל המצוקה בבית הסוהר - זה שקר מוחלט, בתי הסוהר בישראל הם בתי הבראה ביחס לבתי הסוהר במדינות ערב”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ