החוק לשלילת קצבאות ממחבלים אושר לקריאה שנייה ושלישית

לפי הצעת החוק של יריב לוין, קצבאות יישללו ממי ששוחרר בעסקאות עד תום תקופת מאסרו המקורית. הכנסת תצביע גם על שלילת גמלאות ממחבלים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת העבודה של הכנסת אישרה הבוקר (שני) לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של יריב לוין (הליכוד), הקוראת לשלול ממחבלים בעלי אזרחות ישראלית ששוחררו בעסקאות מדיניות את קצבאות הביטוח הלאומי שלהם.

על פי הצעתו של לוין, הקצבאות ישללו עד תום תקופת המאסר המקורית ויחודשו לאחר מכן. ההצעה לא כוללת שלילה של גמלאות קיום וכסף המיועד לבני משפחתו של המחבל.

לוין אמר בדיון כי "החוק נועד להתמודד עם האבסורד שבו מחבלים, בצאתם מהמאסר, מקבלים המחאות על מנת שחייהם מחוץ לבתי הסוהר יהיו נוחים יותר". הוא הוסיף כי "ההצעה שנעשתה באופן זהיר ומתון ומדברת על כך ששלילת הגמלה תהיה עד תום תקופת מאסרם המיועד".

ההצבעה בוועדת העבודה והרווחה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

במקביל הוחלט להצמיד להצעה חוק מקביל שהגיש ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הקורא לשלול מהמחבלים לחלוטין אל גמלאותיהם. "הצעת זו נועדה להפסיק את המצב האבסורדי שבו אדם נהנה מגמלאות מהמדינה שבה פגע", אמר רותם.

בשבוע שעבר אישרה הממשלה את החוק האוסר מתן חנינה למחבלים. בהצעה תמכו שרי הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו ואילו שרי יש עתיד והתנועה התנגדו לה. לפני כן החליט נתניהו לעכב את ההצבעה על ההצעה בעקבות חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקבע כי יש קשיים משפטיים בחוק, בין היתר בשל חוסר הלימה בין דברי ההסבר למניעת שחרור מחבלים במשא ומתן, לבין לשון החוק המוצעת, לפיה הוא יחול על כל הרוצחים.

גורמים משפטיים הסבירו לאחר אישור ההצעה כי החוק יקודם על בסיסי הערותיו של היועץ המשפטי לממשלה, כך שבסופו של דבר הוא יחול רק על חנינה למחבלים במסגרת עסקאות מדיניות ולא יורחב לכלל הרוצחים הנשפטים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ