ועדת הפנים אישרה את חוק הזנה בכפייה

ח"כים התרעמו שהכנת החוק נעשתה בהליך בזק וללא דיון; יו"ר ההסתדרות הרפואית התלונן על סעיף המחייב רופא להעביר לעמיתו מאושפז אם סירב לכפות טיפול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הפנים של הכנסת השלימה היום (שלישי) את הכנת חוק ההזנה בכפייה לקריאה שנייה ושלישית במליאה, במסגרת הליך בזק שנמשך יומיים. ההצבעה על החוק תתקיים ביום שני הקרוב. לצד זאת, יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הביע היום חשש כבד מכך שהחוק במתכונתו הנוכחית כולל סעיף המחמיר אותו, לדבריו. אידלמן התייחס לסעיף שיחייב רופא שיסרב לכפות את הטיפול הרפואי על שובת רעב להעביר את הטיפול לרופא אחר.

ח"כ יפעת קריב (יש עתיד), אמרה היום על הדיונים בחוק כי "יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב, עשתה מעשה שלא ייעשה וכינסה את ועדת הפנים לדיון על חוק הכפייה ללא אף חבר כנסת, בדיוק כפי שהיא קיוותה לעשות - הכל מהר ובלי הפרעות. יש כאן טלאי על טלאי ולא טיפול שורש בבעיה. האם אנחנו באמת רוצים לפתוח מפעל הזנה בכפייה של בני אדם?". יצויין כי חברי הקואליציה מחוייבים לתמוך בחוק, ולמעשה מעניקים לו רוב אוטומטי.

חבר ועדה אחר, שביקש להישאר בעילום שם, אמר: "העבודה שלנו לא היתה רצינית. רוב חברי הכנסת לא יכלו להשתתף בדיונים כי הם התחייבו לשבת באותו הזמן בוועדות אחרות. נתניהו עשה הכל כדי לגמור את החוק הזה על חשבון דיון מעמיק בחוק ובהשלכות שלו. זאת תהיה בכיה לדורות".

מפגינים מחוץ לכנסת נגד החוק, השבועצילום: אמיל סלמן

יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב (ליכוד), הודיעה היום לחברי הכנסת כי אף שהדיונים על החוק הסתיימו, היא תאפשר להם להציג מחר את התייחסותם לנוסח שגובש בישיבה מיוחדת. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה היום: "תמוה שבימים שבהם דיונים חשובים נדחים ומבוטלים בגלל המצב, הצעת החוק הזאת מקודמת בזריזות יוצאת דופן. בדיונים ברור שיש תמימות דעים בקרב כל מי שלא מחויב לממשלה שהחוק הזה מנוגד לחוק הבינלאומי, לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, לחוק זגויות החולה ולאתיקה הרפואית והמשפטית".

זנדברג הוסיפה כי “צריך לזכור שברקע ההצעה עומדת שביתת רעב של אסירים מינהליים שמעולם לא נערך להם משפט ושמטרת הצעת החוק אינה שמירה על חייהם או ביטחונם אלא מטרה פוליטית – מדינית של הממשלה".

במכתב ששיגר היום יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר אידלמן, למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, כתב: "נודע לי אמש כי במהלך הליך החקיקה של הצעת החוק שבנדון נשקלת האפשרות להוסיף סעיף אשר יחייב רופא המסרב לכפות את הטיפול הרפואי על שובת הרעב להעביר את הטיפול הכופה לרופא אחר, בהתאם להסדר שיקבע מנהל בית החולים", כתב אידלמן.

לטענת אידלמן, הסעיף שנוסף להצעת החוק עומד בניגוד למה שהוצג עד כה בדיונים עם נציגי הממשלה ובדיון ועדת הפנים של הכנסת אתמול, שלפיו אין לחייב אף רופא לבצע טיפול רפואי בכפיה. "זוהי החמרה נוספת של הצעת החוק, שכן הדבר יחייב דה־פקטו הן את הרופא במחלקה והן את מנהל בית החולים, שהינו רופא בעצמו, לפעול בניגוד לכללי האתיקה ולמצפונם האישי ולהזין או להביא להזנה בכוח של שובתי הרעב".

אידלמן הוסיף כי במצב שבו מאושפזים כמה שובתי רעב בבית חולים מסוים, הסעיף למעשה יכפה על קבוצה מסוימת של רופאים - ולעיתים רופא אחד מסוים - לבצע את ההזנה בכוח. "מדובר בסעיף מקומם אשר דורס את מצפונם של הרופאים ואת חובותיהם לפי הקוד האתי בישראל ובעולם", טען אידלמן.

ההסתדרות הרפואית מתנגדת באופן עקבי ואקטיבי להצעת החוק, בטענה כי היא עומדת בסתירה לקוד האתיקה הרפואית ולאמנות בינלאומיות. "אנו חרדים מפני פגיעה חריפה בנורמות הרפואיות בישראל, ביחסי האמון העדינים עם המטופלים ובמעמד רופאי ישראל בעולם. פגיעה זו היא בגדר פגיעה חוקתית בלתי־מידתית ברופאים ובמטופלים כאחד", הסביר אידלמן במכתבו. לדבריו, המערכת הרפואית התמודדה באופן מוצלח עם שביתות הרעב של העצירים והאסירים, כמו גם עם שביתת הרעב הנוכחית.

הוא הביע חשש כי החוק יפגע כבר בזמן הקרוב באמון שובתי הרעב ברופאים המטפלים בהם, ובכך לגרום להגברת הסכנה לחיי העצירים, ואף למותם. "רופאי ישראל לא יוכלו לשתף פעולה עם חוק כזה. זהו הזמן להתעשת ולפעול בהתאם לשכל הישר ולתבונה המקצועית והמוסרית הראויה. זהו הזמן לסגת מהצעת החוק ולאפשר לנו הרופאים להמשיך ולתת בהסכמה את הטיפול הרפואי הטוב ביותר", כתב אידלמן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ