אבטחה הוצמדה לח"כ חנין זועבי בעקבות איומים

לאחר גל תגובות ואיומים שגררו התבטאויתיה בנושא חטיפת הנערים, החליט קצין הכנסת כי יש לאבטח את זועבי. המשטרה תבדוק אם דבריה של זועבי היוו הסתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קצין הכנסת, תנ"צ יוסף גריף, החליט היום (רביעי) להצמיד אבטחה לחברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד), לאור התגובות הקשות וכן איומים שקיבלה בעקבות התבטאויותיה בנושא חטיפת הנערים בגוש עציון. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, משטרת ישראל וגורמים נוספים עודכנו בהחלטה.

תלונות נגד זועבי התקבלו במחוזות שונים במשטרה, וכעת בודק ראש אגף חקירות ומודיעין את התלונות באמצעות הגורמים המוסמכים לכך ובתיאום מול פרקליטות המדינה - כנדרש במקרים העוסקים בחשד להסתה.

זועבי עוררה אתמול (שלישי) זעם בכנסת כאשר אמרה "האם זה מוזר שאנשים שנמצאים תחת כיבוש וחיים חיים לא נורמליים, במציאות בה ישראל חוטפת כל יום עצירים, זה מוזר שהם נוהגים ככה? הם לא טרוריסטים. גם אם אני לא מסכימה איתם, הם אנשים שלא רואים שום פתח לשנות את המציאות שלהם, והם נאלצים להשתמש באמצעים האלה עד שישראל תתפכח ותראה את הסבל, תרגיש את הסבל של האחר".

הודעה על מותה לכאורה של זועבי, היום בתל אביבצילום: כרזה

בריאיון לטלוויזיה האיראנית היא הוסיפה: ״אני מטילה את האחריות על ממשלת ישראל. ישראל היא חממת הטרור הגדולה באזור״. בשיחה עם "הארץ" הבהירה זועבי כי היא מתנגדת לחטיפה. ״כשם שאני רוצה שהאסירים הפלסטינים החטופים ישוחררו, אני רוצה שהנערים ישוחררו", אמרה.

זועבי אמרה ל"הארץ" כי קצין הכנסת החליט להציב לה מאבטח באירועים בהם קיים סיכון שאלמונים ינסו לפגוע בה. לדבריה, "לא ביקשתי להוריד את האבטחה סביבי. האבטחה שניתנת לי היא לא אבטחה צמודה, אלא לפי לוח הזמנים שלי. במקומות לא בטוחים ילווה אותי מאבטח. הייתי מוותרת על האבטחה, אבל זאת לא החלטה שלי".

לדבריה, ביומיים האחרונים חלה עליה משמעותית במספר האיומים שקיבלה. "יש מאות קללות ואיומים שקיבלתי לטלפון. אמירות של 'הסוף שלך קרוב'". זועבי החליפה אתמול מכשיר טלפון שברשותה והיא מחזיקה במספר חדש בניסיון לחמוק משטף הטלפונים והודעות השטנה. "הופתעתי מתגובת הציבור לדברים שלי. הופתעתי, כי ממול יש עוול גדול יותר. יש אלפי חטופים פלסטינים בכלא הישראלי. שני מפגינים פלסטינים נרצחו בביתוניא. ממש גועל נפש". לדבריה, "זה לא שאני רוצה שיחטפו ישראלים או שלא ישחררו אותם. ההפך הגמור".

בתגובה לדבריה של זועבי, אמר אתמול שר החוץ, אביגדור ליברמן, כי "לא רק החוטפים הם טרוריסטים, גם זועבי טרוריסטית". לדבריו, "דינם של החוטפים ודינה של המסיתה מעודדת החטיפות זועבי צריך להיות זהה".

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, אף פנתה ליועץ המשפטי לממשה בדרישה שיבחן בדחיפות האם יש בדברים שאמרה זועבי עבירה על סעיף 144 לחוק העונשין – הסתה לאלימות או לטרור. גם ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) פנתה ליו"ר הכנסת בקריאה להסרת חסינותה של זועבי.

אתמול התפתחו חילופי דברים קשים בין זועבי לח"כ עליזה לביא (יש עתיד) בוועדה למעמד האשה. לביא, יו"ר הוועדה, אמרה לזועבי: "איך את מעיזה לומר שהם לא טרוריסטים?". ח"כ זועבי השיבה: "חצופה. תסתמי את הפה שלך, לא מגיע לך להיות יו"ר ועדה. את שוטרת? את גזענית". 

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, תקף את זועבי בסטטוס שפרסם בפייסבוק וכתב כי היא "ממשיכה במסורת שלה לתמוך במחבלים ולהוכיח שהיא לא ראויה להיות אזרחית מדינת ישראל, בוודאי שלא חברת כנסת".

סגנית השר ציפי חוטובלי אמרה בתגובה לדברים כי יש להפסיק את כהונתה של זועבי בכנסת: "זועבי ממשיכה לשמש כמשת"פית של חמאס, על כן יש לשלול את אזרחותה. לצערי, פעילותה החתרנית נגד מדינת ישראל קיבלה הכשר מבית המשפט העליון. השינוי מחייב חשבון נפש במערכת המשפט, שצריכה לפעול על פי העקרונות שקבע המחוקק שעל פיהם יש להפסיק את כהונת זועבי בכנסת ישראל".

ב–2012 החליט בית המשפט העליון שלא לאשר את החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותה של זועבי לכנסת ה-19 - ובכך אפשר לה להתמודד בבחירות לכנסת. ההחלטה התקבלה פה אחד על ידי כל תשעת חברי הרכב השופטים המורחב שדן בסוגיה. בית המשפט העליון הפך על פיה את החלטת ועדת הבחירות המרכזית שפסלה את מועמדותה של זועבי, בטענה כי היא מזדהה עם ארגוני טרור. החלטת הוועדה התקבלה למרות שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע כי הוא מתנגד לה.

היום החליט מנכ"ל הכנסת, רונן פלוט לפטר מדריך מבקרים במשכן בעקבות סטטוס שפרסם בפייסבוק שמתח ביקורת על מדיניות ישראל סביב החטיפה. קצפו של פלוט יצא על דברים שכתב המדריך, נור חוסיין, ובהם, "320 אסירים פלסטינים מינהליים נחשבים לחטופים על ידי ישראל". עוד כתב חוסיין כי, "הטרור הוא לא שורש הבעיה. הטרור הוא אחת הנגזרות של הכיבוש".

פלוט טען שהמדריך פגע בדבריו באופן חמור בהכרח של עובדי הכנסת לתת שרות ניטרלי וא-פוליטי למבקרים במשכן."גם אילו הפוסט לא היה נוגע בפצע חשוף של חטיפת הנערים, אירוע הנמצא עדיין בעיצומו, מדובר במעשה חמור ואסור של התבטאות פוליטית פומבית שאסורה על עובד הכנסת. קל וחומר כשמדובר בעובד שתפקידו להציג את הכנסת בפני קהלים שונים. אין לצערי מקום לפשרות בנקודה זאת", אמר פלוט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ