מחאה נגד חוק ההזנה בכפייה: "מנוגד למשפט הבינ"ל"

בעצומה שנשלחה לפרס ולריבלין הגדירו רופאים ואנשי רוח את החוק, שיעלה להצבעה מחר, כפשע מלחמה. חוקרים: החוק מגייס את הרפואה למטרות זרות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
יהונתן ליס
יהונתן ליס

אנשי אקדמיה ואישי ציבור הביעו בסוף השבוע מחאה נגד כוונת הממשלה להביא מחר (שני) לקריאה שנייה ושלישית בכנסת את החוק המתיר הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב, וניסו לשכנע את חברי הכנסת והשרים לסגת מכוונתם לאשר אותו. החוק אושר בשבוע שעבר בוועדת הפנים בהליך בזק וללא דיון, בצל התנגדויות ארגוני זכויות האדם ופניית ההסתדרות הרפואית העולמית לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה שיבחן אותו מחדש.

בעצומה שנשלחה לנשיא שמעון פרס ולנשיא הנבחר ראובן (רובי) ריבלין, הנחשב לאחד המתנגדים הגדולים לחקיקה אנטי־דמוקרטית, נטען כי החוק מנוגד למשפט הבינלאומי ולעקרונות שבועת הרופאים. חתומים עליה בין היתר ראש יחידת השתלות הלב בבית החולים שיבא, פרופ' ג'יי לביא, וכן פרופ' ירמיהו יובל, השחקנית גילה אלמגור והעיתונאי קובי מידן. "אנו קוראים לכל ראשי הסיעות, בהם לפיד ולבני וכן לשרת הבריאות גרמן, לעצור ברגע האחרון את החוק החפוז והפושע הזה. לעולם ייזכר בהיסטוריה חלקם של משתפי הפעולה", כתבו, "אחרי כמעט חצי מאה של כיבוש והתנחלות, כניסה של המדינה כולה - כאילו בגלל חמאס - עמוק לתוך תחומם של פשעי המלחמה, היא פשע נגד עצם בסיס קיומה של המדינה שהוקמה בידי אנשים שנרדפו ביד הגזענות האנטי־דמוקרטית”.

מלבד עצומה זו, 25 מרצים מתחומי הפילוסופיה של המוסר, הפילוסופיה המדינית והאתיקה מקצועית פרסמו גם הם גילוי דעת הקורא לכנסת ולממשלה לחזור בהן מהכוונה לאשר את החוק מחר. "הזנה בכפייה היא צעד אלים ומשפיל שגורם סבל ניכר, מהווה פגיעה חמורה בכבוד האדם, בחירותו ובאוטונומיה שלו, ומוכר ברחבי העולם כעינוי", כתבו, "הזנת אדם בכפייה עומדת בניגוד גמור לאתיקה הרפואית, המבוססת על יחס נאמנות בין הצוות המטפל לבין המטופל/ת, מחייבת שכל טיפול ייעשה למען המטופל/ת ומותנית בהסכמתו. לכן, אסור לאף רופא/ת או מטפל/ת רפואי אחר להשתתף בהזנה כפויה כזו".

בין החתומים על גילוי הדעת ד"ר יובל אילון מהאוניברסיטה הפתוחה וכן הפרופסורים דניאל אטאס ודוד אנוך מהאוניברסיטה העברית, פרופ' יורם שחר מהמרכז הבינתחומי וכן הפרופסורים יצחק בנבג'י וחיים ננז מאוניברסיטת תל אביב. "החקיקה המוצעת מהווה מתקפה ישירה על מקצוע הרפואה ועל מקצועות טיפוליים אחרים ומגייסת אותם למטרות זרות", הוסיפו.

רופאים ששוחחו בשבוע האחרון עם "הארץ" הזהירו מפני השלכות החוק וקבעו כי ההזנה בכפייה היא פעולה אגרסיבית העלולה לגרום לפציעות. "הפעם האחרונה שביצענו הליך כזה היתה לפני שנים רבות", סיפר פסיכיאטר בכיר ממחלקה המטפלת בנערות החולות באנורקסיה, "היו מחזיקים את החולה וזה היה גורם לפציעתו. זה הליך מסוכן, ממש לא משהו שמישהו אוהב לעשות. היום כבר כמעט ולא משתמשים בטכניקות האלה. ברוב המוחלט של המקרים אנחנו מצליחים להסביר ולשכנע את המטופלות לאכול".

ד"ר יהודה ברוך, מנהל בית החולים הפסיכיאטרי "אברבנאל", הדגיש כי ההבדל בין הזנה מלאכותית בהסכמה ובין האכלה בכפייה הוא קיצוני ומשנה לחלוטין את תמונת המצב הרפואית והאתית. "זה אמנם לא נעים לחולה אבל גם לא כואב והרבה חולים מבצעים את זה בהסכמה", אמר, "האכלה בכפייה היא כבר עניין אחר והיא מבוצעת במקרים נדירים מאוד בהסכמת בית משפט וחשוב לנו גם לקבל גיבוי מהמשפחה של החולה. בעשר השנים שאני בבית החולים אני זוכר רק מקרה אחד של האכלה בכפייה. זו היתה חולת אנורקסיה שהיתה בסכנה ממשית. ברוב המכריע של המקרים אין הצדקה לשימוש בהאכלה בכפייה ומבחינה רפואית אסיר שובת רעב לא שונה מכל מטופל אחר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ