בעקבות לחץ של ח"כים: ההצבעה על חוק ההזנה בכפייה נדחתה בשבוע

בקואליציה ובאופוזיציה לחצו על ראש הממשלה למנוע את ההצבעה שתוכננה למחר. עם זאת, עדיין יתקיים דיון על החוק בוועדת הפנים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

לאחר מסע לחצים שהפעילו בקואליציה ובאופוזיציה על לשכת ראש הממשלה, הלילה (שני) הוחלט לדחות את ההצבעה שתוכננה מחר על חוק הזנה בכפייה בקריאה שנייה ושלישית. עם זאת, עדיין יתקיים דיון על החוק בוועדת הפנים.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, דרש מנתניהו לדחות את ההצבעה בשבוע כדי לאפשר ״דיון מעמיק״ על עשרות ההסתייגויות שהגישה ח"כ יפעת קריב מסיעתו, המובילה את המאבק נגד החוק מתוך הקואליציה. גורמים ביש עתיד לא פסלו את האפשרות שחברי הסיעה יפרו את המשמעת הקואליציונית ויצביעו נגד החוק אם דרישתם לא תתקבל. 

מוקדם יותר אתמול הביע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, תמיכה בנוסח החוק הנוכחי. "מדובר בחוק מידתי ומאוזן", אמר וינשטיין. "בין השאר נקבע בו כי פעולה כזו (ההזנה בכפייה) תעשה רק באישור בית המשפט ובכל מקרה לא יכפו על רופא לעשות פעולה כלשהי בניגוד למצפונו, אלא בית המשפט - לאחר שיבחן את השיקולים הרלוונטיים - יוכל לקבוע כי רופא רשאי לעשות כן. הסדרים דומים קיימים גם במדינות מתוקנות נוספות בעולם". 

אמש שיגר יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ איתן כבל, מכתב לנתניהו, והפציר בו לדחות את ההצבעה על רקע המבצע המתנהל לאיתור החטופים. "בעיתוי הנוכחי, בעת שאנו מתאמצים לקבל את תשומת הלב של הקהילה הבינלאומית לנושא בנינו החטופים, הרי שזוהי איוולת מדינית", כתב כבל. לדבריו, "המשך קידום החוק יחולל מהומת עולמים במקום שבו נדרשת תבונה שקטה, ויש בו כדי לשחק ישירות לידיהם של שונאינו ולפגוע במאמץ להשיב את הבנים הביתה". כבל הוסיף "אני מפציר בך להוריד את ההצעה מסדר היום, או לכל הפחות לדחותה לימים רגישים פחות".

לצד הביקורת על העיתוי, מתחו בקואליציה ביקורת גם על ההליך המזורז. נתניהו הפעיל בשבוע האחרון את מלוא כובד משקלו כדי שהחוק יעבור במהירות האפשרית: החוק אושר בקריאה ראשונה בשבוע שעבר, והכנתו להצבעה אמורה היתה להסתיים רק הבוקר.על אף הדחייה, הבוקר תתכנס ועדת הפנים של הכנסת כדי לדון בשורה ארוכה של הסתייגויות שהגישו הח"כים לנוסח שגובש בשבוע החולף. לא ברור אם מדובר במהלך סרק, או שהח"כים יצליחו לגבש רוב שיאפשר הכנסת שינויים משמעותיים בנוסח החוק.

ח"כ קריב הגישה 25 הסתייגויות שנועדו להקשות באופן ממשי על שירות בתי הסוהר לקבל היתר להזנה בכפייה של האסירים. כך, קריב דורשת שלכל בקשה של שירות בתי הסוהר להזין אסיר בכוח תצורף חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה הנוגעת לאותו אסיר. במקביל היא דורשת שכחלק מהבקשה יוצג לשופטים פירוט של הסיכונים הנשקפים לחייו של האסיר כתוצאה מהטיפול ואת נימוקי ההתנגדות של האסיר עצמו למהלך. בנוסף, היא דורשת שגם ועדת האתיקה של בית החולים תאשר את הליך ההזנה לפני ביצועו. בהיותה חברת קואליציה, קריב עשויה להפוך ללשון מאזניים בדיון ולאלץ את הוועדה להכניס שינויים מרחיקי לכת בנוסח הנוכחי. 

בתגובה להחלטה על דחיית ההצבעה אמרה ח"כ קריב כי ״שמחתי על ההחלטה לאפשר לחברי הכנסת לקיים דיון ציבורי בצורה מעמיקה, רצינית ומקיפה. הגשתי לחוק הסתייגויות חשובות שיש להתייחס אליהן בכובד הראש הנדרש ולא בדיון של שעה וחצי. זו חקיקה בעלת השפעות לטווח הארוך על החברה והדמוקרטיה הישראלית".

אחת הבקשות המרכזיות של קריב היא להשעות את מימוש החוק בחצי שנה לפחות, כדי לוודא שלא מדובר בחוק "פרסונלי" שנועד להתמודד עם שביתת הרעב של העצירים הביטחוניים שכבר מתקיימת. גם במפלגת העבודה עתידים להיאבק על החוק בדיון שיתקיים בוועדה. ח"כ מרב מיכאלי אמורה להוביל את הניסיון לשנות את נוסח החוק באמצעות עשרות הסתייגויות של מפלגתה.

הדיון בחוק עורר בימים האחרונים מחאה ציבורית נרחבת. שורה של גילויי דעת מצד אנשי אקדמיה ואישי ציבור פורסמו אתמול בניסיון לשכנע את חברי הכנסת והשרים לסגת בהם מכוונתם לאשר את החוק. כך, ראש יחידת השתלות הלב, הפרופ' ג'יי לביא, לצד הפרופ' ירמיהו יובל, השחקנית גילה אלמגור והמגיש קובי מידן, הם בין החותמים על עצומה שהופנתה לנשיא פרס ולנשיא הנכנס ריבלין - שנחשב לאחד הלוחמים המרכזיים נגד חקיקה אנטי-דמוקרטית - להתערב ולעצור את ״חוק העינוי״, לשון המסמך.

במקביל, 25 מרצים מתחומי הפילוסופיה של המוסר, פילוסופיה מדינית או אתיקה מקצועית פרסמו גם הם גילוי דעת הקורא לכנסת ולממשלה לחזור בהן מהכוונה לאשר את החוק מחר. "החקיקה המוצעת מהווה מתקפה ישירה על מקצוע הרפואה ועל מקצועות טיפוליים אחרים ומגייסת אותם למטרות זרות”, נכתב. בין החותמים על גילוי הדעת, הד"ר יובל אילון מהאוניברסיטה הפתוחה וכן הפרופסורים דניאל אטאס, דוד אנוך, אבישי מרגלית אלון הראל ושלומי סגל מהאוניברסיטה העברית, הפרופסורים נועם זוהר ואבי שגיא מאוניברסיטת בר אילן, פרופ' יורם שחר מהמרכז הבינתחומי וכן פרופ' יצחק בנבג'י ופרופ' חיים ננז מאוניברסיטת תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ