היועמ"ש מגבה את חוק ההזנה בכפייה: מידתי ומאוזן

ועדת הפנים דנה בעשרות ההסתייגויות שהוגשו לחוק. רז נזרי, המשנה ליועץ יהודה וינשטיין, הגן עליו בדיון: "ערכנו שינויים, יש בו איזונים ראויים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת הפנים של הכנסת קיימה הבוקר (שני) דיון טעון בעשרות ההסתייגויות שהגישו חברי כנסת לחוק ההזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה טען בדיון כי החוק מאוזן. זאת לאחר שאתמול הביע גם היועץ המשפטי יהודה וינשטיין תמיכה בחוק, ואמר כי "הסדרים דומים קיימים גם במדינות מתוקנות נוספות בעולם". חברי הכנסת באסל רטאס (בל"ד) ודב חנין (חד"ש), המתנגדים לחוק, הוצאו מהדיון בוועדה. 

שעות אחדות לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לדחות את ההצבעה במליאה על החוק בקריאה שנייה ושלישית, התייצב הבוקר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, כדי לגונן על הנוסח שגובש. ״בחוק יש איזונים ראויים, אבל לא כל החכמה אצלנו. חלק מהדברים שינינו כבר במהלך השבוע שעבר בשיח משותף עם הייעוץ המשפטי של הכנסת״, אמר נזרי והוסיף: ״אני מציע לא לדבר בכותרות כלליות שמדובר בחוק הפוגע בזכויות אדם או בחוק העינויים. אם אני הייתי מכיר את החוק רק מפרסומים אודותיו, בעיקר בעיתון מסוים, כנראה גם אני הייתי חותם על עצומות נגד החוק״. לדבריו, ״ברור לי שהחוק הזה מעורר סערה. חשבנו שצריך לגמור אותו בדיון משמעותי ולא בחקיקת בזק״.

החוק עבר מתיחת פנים משמעותית בשבוע שעבר: כל אזכור להזנה בכפייה הוסר ממנו. כך, המשפט המרכזי שקבע כי "טיפול-מתן מזון או נוזלים, אף באמצעים מלאכותיים, או טיפול רפואי אחר" נמחק. במפלגות האופוזיציה היה מי שטען שהשינוי הזה עיקר את החוק השנוי במחלוקת מתוכנו. לדבריו, ״מרגע שהסירו את נושא ההזנה באופן גלוי מהחוק, למעשה הנוסח הנוכחי רק מסדיר את התהליך הפרקטי שנהוג כיום ממילא כששב"ס מעוניין להזין אסיר בכפייה״, אמר הח״כ.

יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב מהליכוד, הבהירה בדיון שהיא מתנגדת לחוק, אך פועלת לקדם אותו לבקשת ראש הממשלה. ״אם זה היה נתון ברמה האישית לי, אם אסיר ביטחוני רוצה למות - שימות. אבל אני מבינה את האחריות הביטחונית של בתי הכלא על חיי האסירים. אם אסיר שובת בבית, אף אחד לא יתערב לו, שימות". לדבריה, "בא ראש ממשלה ואומר אני לא רוצה שאסיר שובת רעב ימות בכלא. לכן, זה החוק. אני אישית לא אוהבת אותו, אבל יכולה להבין את ראש הממשלה שיש לו אחריות. אם מחר ימות אסיר בכלא, אנחנו יודעים מה המשמעות תהיה. החוק הזה הוא מאוד מידתי״. 

נזרי הוסיף בדיון כי ״אדם שמנסה להתאבד, רופא יציל אותו פעם ראשונה ושנייה כשהוא נוטל כדורים ורוצה למות. שובת רעב לא רוצה למות אלא לחיות בתנאים יותר טובים. קחו את זה בחשבון״. ח"כ דוד צור (התנועה) אמר בעוקצנות: ״אנחנו יכולים להתיר התאבדויות של אסירים בכלא. חוק חולה הנוטה למות מתיר לאדם למות בכבוד. שובת רעב בכלא, האחריות על חייו רובצת על המדינה. יש אחריות למדינה כשאדם בכלא נוטל את חייו. האם המדינה מתירה לו למות שם או לא?״. 

מנגד, ח"כ חנין, הציג בדיון ליקוי משמעותי, שאותו לדבריו גילה בנוסח המוצע. לפי ח"כ חנין, המתכונת שמציע המשרד לביטחון הפנים תאסור על רופאים להגיש טיפול מציל חיים לאסירים במקרים שבהם בית המשפט לא יעניק היתר להזין אולם בכפייה. ״כיום, כדי להעניק טיפול מציל חיים לאסיר שובת רעב שמסרב לטיפול, הרופאים יכולים להסתפק בפניה לוועדת האתיקה של בית החולים. החוק החדש קובע שרק בית המשפט רשאי לאשר הענקת טיפולים מצילי חיים בכפייה. כלומר, כל ניסיון להעניק טיפול מציל חיים ללא אישור בית המשפט ייעשה בניגוד לחוק. המשמעות היא שהחוק הזה יסכן באופן ישיר וקונקרטי חיים של בני אדם וימנע מרופאים את היכולת לעזור להם״, הסביר חנין.

ח"כ מרב מיכאלי, שהציגה את הסתייגויות סיעת העבודה לחוק, אמרה בדיון כי ״זהו מצב קלאסי של עברה גוררת עברה. כשמדינה מתרגלת בצורה גורפת, שיטתית, המונית ומתמשכת להשתמש במעצר ללא משפט, והופכת מעצרים מנהליים לדבר שבשגרה, היא מוצאת את עצמה מורידה רף ועולה מדרגה בהפרת זכויות אדם בסיסיות ומגיעה לחוק האכלה בכפיה שלא צריך היה בכלל לעלות לדיון".

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) ביקש להציג בדיון סרטון המדמה הזנה בכפייה, כדי להראות שהמהלך כולל עינויים לאסיר, אלא שרגב דחתה את בקשתו. טיבי פנה ליו"ר הכנסת אדלשטיין וליועץ המשפטי של הכנסת בבקשה לאפשר לו להציג בוועדת הפנים את הסרטון. ״הסרטון עשוי להאיר את עיניהם של חברי הכנסת מצד אחד ויוזמי החוק מצד שני", אמר טיבי. "הסירוב הוא תמוה ולא ענייני, ופוגע ביכולתי כח"כ לקדם את עמדתי המתנגדת לחוק״.

אתמול אמר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי "מדובר בחוק מידתי ומאוזן". לדבריו, "בין השאר נקבע בו כי פעולה כזו (ההזנה בכפייה) תעשה רק באישור בית המשפט ובכל מקרה לא יכפו על רופא לעשות פעולה כלשהי בניגוד למצפונו, אלא בית המשפט - לאחר שיבחן את השיקולים הרלוונטיים - יוכל לקבוע כי רופא רשאי לעשות כן. הסדרים דומים קיימים גם במדינות מתוקנות נוספות בעולם".

לאחר מסע לחצים שהפעילו בקואליציה ובאופוזיציה על לשכת ראש הממשלה הוחלט הלילה לדחות את ההצבעה החוק. יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, דרש מנתניהו לדחות את ההצבעה בשבוע כדי לאפשר ״דיון מעמיק״ על עשרות ההסתייגויות שהגישה ח"כ יפעת קריב מסיעתו, המובילה את המאבק נגד החוק מתוך הקואליציה. גורמים ביש עתיד לא פסלו את האפשרות שחברי הסיעה יפרו את המשמעת הקואליציונית ויצביעו נגד החוק אם דרישתם לא תתקבל. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ