ח"כ זועבי על ההמלצה לפתוח בחקירה נגדה: "אני ממלאת את חובתי"

חברת הכנסת אמרה לפני כשבוע שחוטפי הנערים בגוש עציון אינם טרוריסטים. בעקבות זאת הוגשו נגדה תלונות בגין הסתה, והיא קיבלה איומים על חייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים65

בעקבות התבטאויותיה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) בעניין חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון, ממליצה המשטרה לפרקליטות המדינה לפתוח בחקירה נגדה בגין חשד להסתה. מהמשטרה נמסר כי כלל החומרים הועברו לפרקליטות, אשר לה הסמכות לקבל את ההחלטה, כמו גם עמדת ראש אגף החקירות והמודיעין, לפיה "יש מקום לפתיחה בחקירה". הדברים פורסמו הבוקר (שני) בידיעות אחרונות.

בתגובה להמלצת המשטרה מסרה היום חברת הכנסת: "לא עברתי על שום חוק. אדרבא, אני ממלאת את חובתי המוסרית, האנושית והפוליטית - להילחם בדיכוי ובעד הצדק".

זועבי הוסיפה כי "אין חוק, שמונע הבעת דעה כנה, חדה ומסעירה ככל שתהיה. אני מייצגת 100 אלף אנשים שהצביעו עבורי, אני מייצגת את עמדותיהם של רוב האזרחים הערבים, וגם של הישראלים היהודים שמאמינים בערך האדם באשר הוא.

ח"כ זועבי במליאת הכנסת, בשנה שעברהצילום: אורן נחשון

"אני עושה מה שאופוזיציה אמתית אמורה לעשות", אמרה זועבי והוסיפה כי "שכחתם משהו: אני פלסטינית. אני ממלאת את שליחותי הציבורית ומביעה את עמדותיי ללא מורא. חקירה ואיומים בענישה לא ירתיעו אותי. במאבקי למען שלום צודק לא אעשה פשרות עם הכיבוש ונציגיו. צריך להעמיד את נתניהו לדין על פשעי הכיבוש והפרת החוק הבינלאומי ולא אותי. אני מוכנה לכל משפט צודק, בתנאי שהאחראי והכוחני והאלים האמתי יוענש".

לזועבי עומדת לפי חוק חסינות מפני העמדה לדין פלילי, בשל הבעת דעה בעל פה או
בכתב, אם עשתה זאת במסגרת מילוי תפקידה כחברת כנסת. ב- 2002 תוקן החוק על רקע התבטאויותיו של עזמי בשארה, שעמד אז בראש בל"ד. לפי התיקון, התבטאויות שכוללות שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי, שלילת קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית, הסתה לגזענות או התבטאות של חבר הכנסת שיש בה משום תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או במעשי טרור נגד מדינת ישראל - אין רואים בהן הבעת דעה שנעשתה במילוי תפקידו כחבר הכנסת. הפרשנות לדבריה של זועבי, אם נעשו במסגרת מילוי תפקידה, נמצאת כעת בידי היועץ המשפטי לממשלה.

ב-2001 החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין להעמיד לדין את
בשארה בגין תמיכה בארגון טרור לאחר שנשא שני נאומים, באום אל-פחם ובסוריה,
שבהם שיבח את חיזבאללה ואת ההתנגדות בישראל. באחד הנאומים אמר: "החיזבאללה
ניצח, ולראשונה מאז שנת 1967 טעמנו את טעמו של הניצחון. זכותו של החיזבאללה
להתגאות בהישגו ולהשפיל את ישראל... החיזבאללה קלט את הלך הרוח ברחוב הישראלי וניצל את זה עד תום. הוא דאג שמלחמת הגרילה שלו תהיה מתוקשרת היטב, וכל הישג שלו השפיע רבות על מוראל העם בישראל שפקעה סבלנותו באיטיות נוכח האבידות שספג מהחיזבאללה". בשארה עתר נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה לבג"ץ בטענה כי מדובר בהבעת דעה בנושאים פוליטיים מדיניים. ברוב של שניים (אהרן ברק ואליעזר ריבלין) מול אחת (אסתר חיות) נקבע אז כי לבשארה עומדת חסינות על התבטאויותיו וכתב האישום נגדו בוטל.

זועבי חוללה סערה לפני כשבוע כשאמרה בראיון לשרון גל ברדיו תל אביב כי "החוטפים אינם טרוריסטים". עוד הוסיפה כי "גם אם אני לא מסכימה אתם, הם אנשים שלא רואים שום דרך לשנות את המציאות שלהם ונאלצים להשתמש באמצעים האלה עד שישראל תתפכח קצת".

לאחר הראיון הוגשו נגד זועבי מספר תלונות במשטרה על הסתה, והיא קיבלה איומים על חייה. כמו כן, הופצה מודעת אבל המודיעה על מותה לכאורה. בעקבות כך החליט קצין הכנסת, תנ"צ יוסף גריף, להצמיד לחברת הכנסת אבטחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ