אושר סופית: סיעות מוניציפליות ששליש מחבריהן נשים יזכו בתמריץ כספי

התוספת תעמוד על 15% מסכום מימון הבחירות. ח"כ גפני: "מעתה כל אשה ברשות המקומית תיחשד כי נבחרה כדי למלא את קופת המפלגה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לפיה סיעות במועצות המקומיות שלפחות שליש מחבריהן הן נשים, יזכו לתוספת בשיעור של 15% מסכום מימון הבחירות הקבוע בחוק. הצעת החוק אושרה חרף התנגדותן של המפלגות החרדיות שאינן מציבות נשים ברשימותיהן.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בדיון: "עד היום ידענו שאשה שנבחרה לכנסת או לרשויות המקומות, נבחרה בגלל הכישורים והיכולות שלה. אחרי קבלת החוק הזה, כל אשה ברשות המקומית תהיה חשודה שהיא נבחרה לא בגלל שהיא מתאימה לתפקיד, אלא בגלל שגזבר המפלגה נמצא בקשיים כלכליים והוא שם את האשה ברשימה כדי למלא את קופת המפלגה".

גפני הזכיר בדבריו גם את הבחירות לנשיאות המדינה לפני שבועיים. "היתה יכולה להיבחר נשיאה למדינת ישראל, לא חברת מועצה. כמה מבין חברי הכנסת שמתהדרים על כבוד הנשים הצביעו לאשה לנשיאות? אני יודע כמה מבין החרדים הצביעו לאשה. סמל הצביעות. כאשר זה מגיע להתמודדות מול החרדים אז הן גיבורות גדולות אבל כשזה מגיע להצבעה בקלפי כשאף אחד לא רואה, למי הם הצביעו? למה ליש עתיד יש רק שרה אחת בממשלה?"

לדברי ח"כ אורי מקלב, אף הוא מיהדות התורה, "בהתחלה רצו להטיל קנס לפני הענקת התמריצים, וזה מדרון חלקלק עד שימנעו מרשימות ללא נשים להתמודד בבחירות. על סמך איזה בסיס קבעתם שכסף נוסף הוא שיביא יותר נשים? למה שלא נשלב צעירים? עולים חדשים? הכוונה שלכם היא לא באמת שילוב נשים, אלא לפגוע במפלגות החרדיות".

חברם למפלגה, ח"כ ישראל אייכלר, אמר: "בימים שכולנו דואגים לשלומם של הנערים החטופים, הכנסת דנה פה איך הורסים את הדמוקרטיה על ידי העדפה של קבוצה מסוימת באוכלוסייה. כל אלה שצועקים שצריך להוציא ח"כ חנין זועבי מהכנסת, היום תומכים בהצעה שהיא אחת היוזמות שלו. בעיראק, לוב ותוניסיה נשחטים אנשים בגלל שאחרים חשבו שהם יודעים טוב יותר. הדמוקרטיה קיימת בגלל שמירה על מסגרות ואתם שוברים את המסגרות האלה".

החוק קודם בשותפות חוצת מפלגות על ידי ח"כ דב חנין מחד"ש, ח"כ יפעת קריב וח"כ עליזה לביא מיש עתיד והצעת חוק דומה של ח"כ חנין זועבי מבל"ד.

דב חנין אמר בדיון כי "ההצעה באה להתמודד עם בעיה קשה וחמורה - כמעט אין נשים במועצות המקומיות ובמוסדות השלטון המקומי. זה לא נובע מכך שנשים לא מתעניינות בסוגיות של חינוך, רווחה, של היום יום של החיים בעיר או ביישוב, אלא ממנגנונים וחסמים חברתיים ופוליטיים שאיתם הגיע הזמן להתמודד אם אנחנו רוצים לחיות בחברה צודקת יותר ושוויונית יותר". 

לדברי ח"כ קריב, "הנתונים מראים שמאז קום המדינה, לא גדל במידה ניכרת שיעורן של נשים הנושאות בתפקידים ניהוליים בעולם הציבורי. ייצוגן בעמדות מפתח והשפעה, ברמה הארצית וברמה המקומית עדיין נמוך. את המצב הזה חייבים לשנות".

החוק ייכנס לתוקפו בבחירות הבאות. תוספת המימון תחשב ככספי מימון בחירות ויחולו לגביה הוראות החוק. בדברי ההסבר להצעה נכתב: "נשים מהוות כ-51% מכלל האוכלוסייה, אך עדיין אינן זוכות לייצוג בסדר גודל דומה בגופים הנבחרים בשלטון המקומי. זאת, על אף שהיותן של הנשים חלק משמעותי באוכלוסייה מחייב כי יינתן ביטוי הולם לייצוגן המשמעותי בצמתי קבלת ההחלטות, דבר שיבטיח ויעודד השתתפות שוויונית שלהן בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ