אושר בקריאה ראשונה: רק רב ראשי אחד החל מ-2024

ההצעה אושרה בתמיכת 22 חברי כנסת ו-14 מתנגדים. השרה לבני, יוזמת החוק: "יש נשיא, יו"ר כנסת ורמטכ"ל אחד - הגיע הזמן שגם רב אחד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה ראשונה את הצעת החוק הממשלתית למינוי רב ראשי אחד לישראל. חוק הרבנות הראשית לישראל כיום, קובע כי ייבחרו שני רבנים ראשיים לישראל, האחד ספרדי והשני אשכנזי, וכי הם יכהנו בתפקידם עשר שנים.

על פי החוק החדש, שזכה ל-22 תומכים ול-14 מתנגדים, תבוטל הכהונה מקבילה של שני הרבנים הראשיים. במועצת הרבנות הראשית יכהן רק הרב הראשי לישראל והוא יהיה נשיא המועצה. בנוסף מוצע לתקן את חוק הדיינים ולקבוע כי את תפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול ימלא אחד מדייני בית הדין, שייבחר בידי הוועדה לבחירת דיינים וימונה על ידי נשיא המדינה בהתאם לחוק.

שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה), שהובילה את ההצעה אמרה בדיון כי "הצעת החוק הזו, שהוגשה יחד עם שר הכלכלה נפתלי בנט, מבקשת לעשות את המובן מאליו שהיה צריך להיות מובן מאליו כבר לפני הרבה מאוד שנים. יש לישראל נשיא אחד, יו"ר כנסת אחד, רמטכ"ל אחד והגיע הזמן שיהיה לה רב ראשי אחד, לא חשוב מאיזו עדה. ההפרדה הזאת של שני רבנים התחילה לפני כמעט 100 שנה ואין לה היום כל הצדקה". לבני הבהירה כי "ההצעה תמומש לאחר סיום כהונתם של הרבנים הראשיים הנוכחיים".

הרבנים הראשיים יצחק יוסף ודוד לאו, בעת הכתרת הרב הראשי הספרדיצילום: אמיל סלמן

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) תקף את היוזמה: "מדוע החוק הזה חוקק? האם יש הפרעה ששני רבנים מכהנים? זה מפריע רק למי שלא מבין ולא יודע מה תפקידו של הרב".

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה שאל: "מה לכנסת ולרבנים ראשיים? מישהו בדק כמה עובדות סוציאליות, פקידות בביטוח הלאומי, קצינים ועוד שלא עושים שום דבר? אני בכלל לא בטוח שצריך רב ראשי, אם זאת היתה מדינה יהודית היה לנו רב בכל בית כנסת. עצם העובדה שהכנסת עוסקת בזה, זה בכוונת מכוון לפגוע ביהדות ובדת. כל הדיונים האלה על הרבנות הראשית הם חלק מהרוח הרעה של הכנסת הזו איך להרוס את הממסד היהודי".

ח"כ משה פייגלין (הליכוד ביתנו), מיוזמי הצעת החוק הפרטית המקבילה שהוגשה בנושא, השיב לו : "רציתי להגיד לח"כ אייכלר שמי שיזם את החוק הזה הוא עבדכם הנאמן ובוודאי שהמטרה שלי היא לא לפגוע בדת. כשהתורה הופכת לדו־ראשית, מה יכול להיות יותר מרומם מחזרה אל האומה המואחדת שיש לה תורה אחת. זה הכיוון שאליו שואף החוק".

ח"כ אריה דרעי (ש"ס) אמר בדיון כי "אחדות ישראל זה לא מה שעומד מאחורי הצעת החוק הזו. רוב חברי הבית שתומכים בהצעה הזו, היו תומכים באותה מידה בהצעה לבטל את הרבנות הראשית. רוב אזרחי מדינת ישראל רוצים רבנות ראשית, רוצים מסורת, רוצים יהדות אורתודוקסית. אבל הם הרוב הדומם ואנחנו שומעים בעיקר את המיעוט הצעקני".

סגן שר הדתות, ח"כ אלי בן דהן (הבית היהודי), אמר בתגובה כי "החוק הזה מחזק את הרבנות הראשית לישראל. מעולם לא היה בעם ישראל מצב של שני רבנים ראשיים, תלמדו משנה. זה נעשה כאן לצערנו הרב בגלל גלות של 2000 שנה, אבל אחרי 75 שנה שהמדינה תהיה קיימת אין שום סיבה לשני רבנים ראשיים. אתם מטעים את הציבור. תפקידם של הרבנים הראשיים זה לפסוק בהלכות ציבור ושם אין שום הבדל בין אשכנזי לספרדי. בעזרת החוק שלנו לא יקרה מצב בו נשיא בית הדין הרבני הגדול מעולם לא כיהן כדיין, ולא יודע אפילו איך פותחים תיק".

עוד אמר בן דהן כי "החוק הזה לא קשור בכלל לרבנים שנבחרו, והראייה היא שהוא בכלל לא חל על הרבנים הנוכחיים אלא רק בעוד עשר שנים. מי יודע מה יהיה בעוד עשר שנים?".

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "אין ספק שתפקיד רב ראשי לישראל הוא בעל משמעות ציבורית רחבה ביותר. יכולתו של נשיא בית הדין הרבני הגדול, שמכהן כרב ראשי לישראל, להקדיש את זמנו למערכת בתי הדין הרבניים שהוא עומד בראשה עשויה להיות מושפעת מכך. זאת ועוד, בשל כהונתו כרב ראשי לישראל הוא מעורב לעתים בנושאים ציבוריים בעלי משמעות פוליטית ושאינם קשורים לתפקידו כנשיא בית הדין הרבני הגדול.

"נראה כי המצב הקיים, שבו נשיא בית הדין הרבני הגדול ממלא תפקיד ציבורי רחב יריעה, אינו עולה בקנה אחד עם התפישה של ייחוד הכהונה של נושא משרה שיפוטית. על כן, מוצע לקבוע כי את תפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול ימלא דיין מדייני בית הדין הרבני הגדול שייבחר בידי הוועדה לבחירת דיינים, בהתאם להוראות חוק הדיינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ