מצנע לנתניהו: יש לסלק את בנט מהקבינט כי קרא לעבאס "ארכי-טרוריסט"

ראש הממשלה אמר כי דברי מצנע עברו את גבולות ההגינות. מוקדם יותר ספג בנט ביקורת מבית כשחבר סיעתו שטבון תקף את חוקת המפלגה שהציע

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ח"כ עמרם מצנע (התנועה) קרא היום (חמישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו להרחיק מהקבינט המדיני-ביטחוני את השר נפתלי בנט, לאחר שהאחרון קרא לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס "ארכי-טרוריסט". בראיון לרשת ב' אמר מצנע כי "בממשלה יושב ארגון, 'הבית היהודי', שפועל באותן מטרות כמו חמאס". עם זאת, בעקבות תגובות נתניהו וחברי כנסת מטעם הבית היהודי, פרסם מצנע הבהרה לדבריו. 

נתניהו גינה את דברי מצנע ואמר כי "בכנסת יכולות להיות דעות שונות, אבל הוויכוח חייב לשמור על גבולות ראויים של אמת והגינות. אמירתו של מצנע חצתה את שתיהן". השר אורי אריאל (הבית היהודי) התייחס אף הוא לדברי מצנע בעמוד הפייסבוק שלו וכתב כי "אם לא נוח לו להיות בחברתנו הוא מוזמן לקחת את עצמו ואת חבריו ולעבור לאופוזיציה". 

ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר כי "כואב הלב שאלוף בצה"ל במיל' ויו"ר מפלגת העובדה במיל' נהפך לשגריר של הרשות הפלסטינית בכנסת ישראל. אני מקווה שהיושרה שבה ניחן בעבר תאפשר לו לחזור בו או לפחות לומר שדבריו 'הוצאו מהקשרם'". ח"כ איילת שקד כתבה בפייסבוק "מצנע, צר לי עליך. הייתי מגיבה אבל החלטנו שאנחנו לא מדברים עם מי שיושב באותה קואליציה עם חמאס".

עמרם מצנעצילום: מיכל פתאל

בהמשך פרסם מצנע הבהרה לדבריו, וכתב בעמוד הפייסבוק שלו "לכל אלה שעושים מניפולציות מהדברים שאמרתי, אני אומר שהם חוצים את גבולות האמת וההגינות. למה? כי בכלל לא השוויתי את הבית היהודי לחמאס במובן של ארגון טרור, ואף אמרתי זאת במפורש. אבל האם מישהו מתווכח על כך שחמאס לא מכיר בישראל ולא מוכן לקבל את פתרון שתי מדינות לשני עמים? יש להניח שאין אחד כזה. ולכן, אם הבית היהודי יכיר בפתרון שתי מדינות לשני עמים ובזכות של הפלסטינים למדינה - אני אחזור בי".

השר בנט ספג היום ביקורת קשה גם מבית. חבר מפלגתו יוני שטבון האשים אותו ברצון להשתלט על המפלגה ומוסדותיה, מתח ביקורת על החוקה החדשה של המפלגה שבנט מנסה לקדם, וטען כי זו "דריסה ברגל גסה של ערכי הציונות הדתית ופגיעה אנושה באמון הציבור".

לדברי שטבון, "הבית היהודי אינה פלטפורמה עסקית או מיזם סטארטאפיסטי, זוהי תנועה עם מסורת בת עשרות שנים של כבוד לתורה וכבוד למדינה, תנועת הציונות הדתית. יש מי שמנסה לחסל אותה, את זה אנחנו לא ניתן".

בטיוטת החוקה המוצעת, ליו"ר תינתן הסמכות לשבץ מועמד חיצוני מטעמו בכל חמישה מקומות ברשימה. כמו כן, מכל מועמד נדרשת תקופת הכשרה של 30 חודשי חברות במפלגה ורק ליו"ר ועל דעתו בלבד הסמכות לקצר את התקופה. גם התפקידים הביצועיים, לרבות שרים, סגני שרים וראשי ועדות, נתונים בידי היו"ר ולשיקול דעתו האישי, ללא קשר להרכב הרשימה. בנט יידרש לקבל את אישור הבית היהודי לשרים שאותם יבקש למנות. 

ח"כ שטבון (מימין)צילום: אמיל סלמן

בצמרת הבית היהודי מכנים את שטבון "עושה הצרות" ו"הילד הרע" של המפלגה. זאת, לאחר שלפני חודשים אחדים הצביע בניגוד לעמדת המפלגה והקואליציה והתנגד לחוק הגיוס החדש בטענה ש"איננו יהודי". שטבון נענש על המעשה בהשעייה מוועדת החוץ והביטחון. 

מנגד, יש חברים בבית היהודי שתומכים בחוקה החדשה. השר אורי אורבך שיבח השבוע את המהלך, וטען כי "החוקה החדשה מתאימה למפלגה השואפת לצמיחה ולהנהגה. כן, יהיו שוב פריימריז ליו״ר ולרשימה, ייצוג ראוי לנשים, משמעות למרכז ולפעילי המפלגה, ותהיה אפשרות ליו״ר הנבחר לשבץ שני אנשים נוספים ברשימה. הפרטים פחות חשובים, מה שחשוב הוא שאנחנו בבית היהודי מתחילים לחשוב בגדול. מפלגה דמוקרטית ופתוחה עם יכולת משילות פנימית, עם פנייה לעוד קהלים, עם חסמים נגד 'מפקדי ארגזים' ושחיתות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ