השרים יצביעו על "חוק זועבי" להדחת ח"כ המזדהה עם הטרור

לפי ההצעה שיזמה ח"כ שקד, הכנסת תוכל להדיח ח"כים ש"במטרותיהם או במעשיהם משום שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תצביע היום (ראשון) אם לתמוך בהצעת "חוק חנין זועבי" שנועדה לאפשר הדחה של ח"כ המזדהה עם ארגוני טרור או מסית לגזענות. על פי ההצעה, אותה יזמה ח"כ אילת שקד מהבית היהודי, הכנסת תוכל להדיח את הח"כ ברוב של שני שלישים מקרב החכי"ם ותהיה טעונה אישור של בית המשפט העליון בהרכב של שבעה שופטים.

על פי הצעת החוק, הכנסת תוכל לפעול להדיח חברי כנסת אם "במטרותיהם או במעשיהם, במפורש או במשתמע, משום שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד מדינת ישראל".

כיום, על פי חוק יסוד הכנסת, רשימה או אדם שאינם עומדים בתנאים אלה ממילא לא יכולים להיבחר לכנסת. "כדי למנוע מצב אבסורדי זה המגיע עד כדי סיכון ממשי של מדינת ישראל ואזרחיה – כאשר מתוך הכנסת מערערים על יסודות קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מסיתים בה לגזענות או תומכים במאבק מזוין נגדה, יש לתקן את החוק כך שימנע מחברי הכנסת – גם לאחר הבחירות לכנסת – לפעול בניגוד לאמור בחוק יסוד הכנסת", הבהירה שקד בדברי ההסבר להצעת החוק. הצעות חוק דומות כבר הונחו לאורך השנים על ידי ח"כ לשעבר זבולון אורלב וסגנית השר ציפי חוטובלי, אך אלה לא הבשילו עד כה לכדי חקיקה.

הצעת החוק מכונה "חוק חנין זועבי", בעקבות הסערה שקמה לאחר התבטאויותיה של ח"כ זועבי לאחר חטיפת שלושת הנערים. זועבי אמרה בראיון לרדיו תל אביב כי "החוטפים אינם טרוריסטים". לדבריה, "גם אם אני לא מסכימה אתם, הם אנשים שלא רואים שום דרך לשנות את המציאות שלהם ונאלצים להשתמש באמצעים האלה עד שישראל תתפכח קצת". בתגובה על דבריה אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי "לא רק החוטפים הם טרוריסטים, גם זועבי טרוריסטית". לדבריו, "דינם של החוטפים ודינה של המסיתה מעודדת החטיפות זועבי צריך להיות זהה".

גם בוועדה למעמד האישה התפתחו חילופי דברים קשים בנושא. יו"ר הוועדה עליזה לביא אמרה לח"כ חנין זועבי: "איך את מעיזה הבוקר לומר על החוטפים שהם לא טרוריסטים?" ח"כ חנין ענתה לה בתגובה: "חצופה. תסתמי את הפה שלך, לא מגיע לך להיות יו"ר ועדה.את שוטרת? את גזענית". השר אורי אריאל תקף אף הוא את זועבי בסטטוס שפרסם בפייסבוק: "חנין זועבי ממשיכה במסורת העקבית שלה לתמוך במחבלים  ולהוכיח שהיא לא ראויה להיות אזרחית מדינת ישראל, בוודאי שלא חברת כנסת. זועבי היא פרס לטרור בתוככי הכנסת, מציאות שלא הייתה מתקבלת באף מדינה דמוקרטית בעולם". השרה לימור לבנת הודיעה, כי בכוונתה לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שיבחן בדחיפות האם יש בדברים  שאמרה זועבי עבירה על סעיף 144 לחוק העונשין – הסתה לאלימות או לטרור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ