לבני הפילה את החוק המאפשר לרשויות מקומיות להפעיל תחבורה ציבורית בשבת

יו"ר ועדת השרים לחקיקה טענה שהחוק של ניצן הורוביץ, שהתיר לצמצם תדירות קווים ולשנות מסלולים כדי להתחשב בתושבים, גורף ולא מידתי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה הפילה היום (ראשון) את החוק המאפשר לרשויות המקומיות להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. החוק, שיזם ניצן הורוביץ (מרצ), נועד לאפשר לשנות קווים מסוימים וכן להפחית את התדירות שלהם במשך הפעילות בשבת, כדי להתחשב בתושבים ולהתאים את המערכת ליום המנוחה. שלושת שרי יש עתיד - יאיר לפיד, יעל גרמן ויעקב פרי - תמכו בחוק, ואילו השרים לימור לבנת, אורי אורבך ואורי אריאל התנגדו לו.

החוק נפל לאחר שיו"ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני, החליטה שלא להשתתף בהצבעה אף שנכחה בדיון. לדעתה החוק גורף מדי ואינו מידתי. היא אמרה בישיבה כי "צריכה להיות תחבורה ציבורית בשבת אולם לא באופן גורף אלא כך שלא יפגע ביום המיוחד הזה, גם לחילונים". לדבריה, "הכוונה היא שצריך להגיע לסידורים הולמים של תחבורה בשבת באופן מידתי כדי לאפשר לצעירים ולמשפחות להגיע למקומות הבילוי בשבת".

במרצ טענו שהצעת החוק שלהם לא סותרת את עמדת לבני ושאפשר היה להתבסס עליה כדי להפעיל תחבורה ציבורית באופן שישקף את תפישת עולמה. "בהצעת החוק יש אפשרות לעשות שינויים בקווים בשבת: לשנות מסלולים, להוריד תדירות - כל מה שרוצים כדי לשמור על צביון שבת ולא להפריע לאף אחד", אמר הורוביץ בתגובה, "חוץ מזה, אם היא רוצה תחבורה בשבת, למה היא לא עושה כלום?".

ביוזמת נציגי מרצ כבר התקבלו במועצות הערים של תל אביב, הרצליה, רעננה וכפר סבא, החלטות לקידום תחבורה ציבורית בסופי שבוע, אולם משרד התחבורה מתנגד להן. מרצ כבר הפעילה אתמול שירות הסעות לתושבי השרון אל חוף הים בתל אביב, כחלק מהמאבק לקידום החוק של הורוביץ.

לפי תקנות הרישוי לקווי אוטובוס, מותר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת אם היא משרתת נוסעים לבתי חולים, ליישובי ספר, ליישובים לא יהודיים או מסיבה כללית. הרישיון להפעלת תחבורה ציבורית נתון בידי משרד התחבורה, ולרשויות מקומיות אין כל אוטונומיה בנושא. יוזמה להקמת רשות תחבורה ציבורית מטרופולינית בגוש דן, שתנהל את קווי האוטובוס ובעתיד גם רכבת קלה, סוכלה. רשות כזו מיועדת לקום אחרי הקמתה של רשות ארצית לתחבורה ציבורית, שהיתה מיועדת להתחיל לפעול ב–2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ