היועמ"ש מבקש לא לכלול אסירים פליליים בחוק החנינה החדש

ח"כ מיכאלי: "במקרה של הסדר ידי הדרג המדיני יהיו קשורות", ח"כ שקד: "גם אם יהיה שלום עולמי לא נשחרר רוצחי תינוקות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת התכנסה אתמול לדיון בלתי מתוכנן להכנת חוק איסור חנינה למחבלים לקריאה ראשונה בכנסת. במשך הדיון, התברר כי היועץ המשפטי לממשלה דורש להסיר מהחוק אפשרות למנוע חנינה מאסירים פליליים, ולצמצם אותו כך שימנע אפשרות שחרור של אסירים ביטחוניים במסגרת עסקאות מדיניות בלבד.

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), אמר כי הוא תומך בשינוי נוסח החוק ברוח הזאת, אלא שיוזמת החוק, ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), הודיעה שהיא מתנגדת לכך. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג את החוק הזה בשבוע שעבר כאחד המהלכים המרכזיים שממשלתו מקדמת במסגרת המאבק בארגון החמאס.

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה בדיון ש במסגרת עסקאות מדיניות היא זילות של החוק. לדבריה, ״החוק נולד כדי לרסן את שרי הממשלה מלעשות את הזוועות שהם עושים באמצעות שחרור המוני של אסירים. החוק הזה יוביל למטרות ההפוכות: כשההממשלה באמת תגיע להסדר שבמסגרתו היא תצטרך לשחרר אסירים, הדרג המדיני ימצא את עצמו עם הידיים קשורות מאחורי הגב והממשלה תביא הצעת חוק נוספת שתאפשר להם מחדש לשחרר את האסירים".

היועץ המשפטי יהודה וינשטייןצילום: מוטי מילרוד

גם היועצת המשפטית של בית הנשיא, עו"ד מיכל צוק, מתחה ביקורת על החוק. לדבריה, ״מוסד בית הנשיא רואה קושי רב בהצעת החוק הזאת משום שהיא מובילה לשינוי שלא קיים בעולם. גם במדינות שלבית המשפט יש אפשרות לגזור מאסר ללא חנינה, עדיין שמורה סמכות כלשהי לנשיא או למלך. אני לא מכירה מדינה שבה אין מצב לשום חנינה״.

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) אמר בדיון שהחוק נוגד את החוק הבינלאומי. לדבריו, ״אי אפשר שהוועדה תהפוך לוועדה של עבריינות נגד החוק הבינלאומי שקובע שלא יסתיים כיבוש אלא במצב של שחרור האסירים. אם יגיעו להסכם שיוביל לסוף הכיבוש, הממשלה לא תוכל לשחרר את האסירים הביטחוניים מהכלא״.

ברכה גם ביקר את החלטת היועץ המשפטי לייחד את החוק לאסירים ביטחוניים. לדבריו, ״כשמפרידים בין עבירה לעבירה ובין אדם לאדם, זאת אפליה גזענית״.

ח"כ שקד הבהירה מנגד שמטרת החוק היא לייצר רף חדש לענישה של רוצחים כבדים. לדבריה, ״במדינה שאין בה עונש מוות ויש מקרי רצח מתועבים במיוחד, חשוב שתהיה דרגת ענישה גבוהה יותר. מי ששיסף גרון של תינוקות לא ישוחרר מהכלא גם אם נגיע לשלום עולמי״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ