השרים ידונו בחוק שיאפשר לקצר את מאסרו של הנשיא לשעבר משה קצב

לפי הצעת החוק של מירי רגב, אסירים פליליים יוכלו להשתקם ולהשתחרר לפני המועד המתוכנן גם אם לא הודו בעבירה שבה הורשעו ולא התחרטו עליה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הצעת חוק שתועלה היום (ראשון) בוועדת השרים לחקיקה מאפשרת לאסירים פליליים להשתקם ולהיות זכאים לשחרור מוקדם גם אם לא הודו בביצוע העבירה שבגינה נאסרו ולא התחרטו עליה. החוק עשוי לאפשר גם למורשעים בעבירות מין, כמו נשיא המדינה לשעבר משה קצב, שמעולם לא הודה בביצוע העבירות שבגינן נכלא, לקבל שחרור מוקדם אף שלא הודה בביצוע המעשה. הדרישה מאסיר להודות בעבירה שבגינה נכלא כתנאי לשיקום או לשחרור מוקדם נתונה במחלוקת ובעבר הסתייגו ממנה גם שופטים בבית המשפט העליון.

על החוק, שיזמה ח"כ מירי רגב (הליכוד), חתמו בין היתר דב חנין (חד"ש), דוד רותם (ישראל ביתנו), דוד אזולאי (ש"ס) ועדי קול (יש עתיד). "הכחשת אסיר לגבי ביצוע העבירה שבגינה הורשע לא תהווה שיקול לעניין אי התאמתו לשיקום, ויתאפשר לו לקבל טיפול ושיקום כנדרש במקרה המתאים", נכתב בדברי ההסבר להצעה, "במניין שיקולי ועדת השחרורים לעניין שחרור על תנאי של אסיר לא תבוא הכחשת אסיר את ביצוע העבירה כשלעצמה, כשיקול במניין שיקוליה לעניין שחרורו על-תנאי".

יוזמי החוק פירטו את הסיבות שבעטיין אין להתחשב בעובדה שאסיר לא הודה בביצוע המעשה כתנאי לשחרורו. לטענתם, הדרישה להודות בביצוע העבירה סותרת את ההכרה בכך ש"ייתכן שיצאה שגגה תחת ידי מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט ואסיר הורשע הרשעת שווא בגינה ריצה עונש מאסר על לא עוול בכפו".

משה קצבצילום: פלאש90

לדברי הח"כים, מחקרים לא הצביעו על קשר ישיר ומוכח בין הודאת אסיר בביצוע עבירה לבין מידת מסוכנותו לציבור, ויש מחקרים המלמדים כי אסירים המכחישים את ביצוע העבירה שבה הורשעו מדורגים ברמת מסוכנות גבוהה בהרבה מרמת מסוכנותם האמיתית. בדברי ההסבר להצעת החוק מצוטטים שופטי העליון אליקים רובינשטיין וחנן מלצר, שהסתייגו בעבר מהדרישה להודות בביצוע עבירה כתנאי לשיקום או לשחרור מוקדם.

במאי האחרון דחה בית המשפט העליון את בקשת קצב, שהורשע באונס, לערוך לו משפט חוזר. השופט ניל הנדל דחה את טענתו של קצב שלפיה נגרם לו עיוות דין, טענה המשמשת עילה למשפט חוזר, וציין כי מדובר בחזרה על טענות שנשמעו בערעור ונדחו. "מתקבל הרושם כי למעשה מדובר בהצגה מחודשת של טענות ערעוריות מובהקות, אשר נדונו ונדחו כולן בערכאות קמא. המסגרת הדיונית של משפט חוזר איננה משמשת במה ל'מקצה שיפורים' ואף לא לערעור נוסף", קבע הנדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ