ליברמן הודיע: סוף לסיעה המשותפת - ישראל ביתנו מתפצלת מהליכוד

שר החוץ הודיע על הפילוג במסיבת עיתונאים: "החיבור לא עבד כבר מהבחירות. לאחרונה הפכו חילוקי הדעות ביני לבין רה"מ לעקרוניים, וכך אי אפשר להמשיך"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע הבוקר (שני) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על פרישת מפלגתו מאיחוד הסיעות עם הליכוד. ליברמן כינס מסיבת עיתונאים כדי להכריז רשמית על החלטתו. 

הוא פתח את דבריו בסקירה של המצב הביטחוני, והביע את הערכתו לכוחות הביטחון. רק לאחר מכן פנה לנושא הפוליטי. "זה לא סוד, לצערי בתקופה האחרונה חילוקי הדעות בין ראש הממשלה לביני הפכו לעקרוניים ולא מאפשרים המשך קיום מסגרת משותפת". אמר, "אי לכך נפנה לוועדת הכנסת בימים הקרובים כדי להיפרד ולהקים סיעה נפרדת". הוא הוסיף כי "האמת שהחיבור לא עבד בבחירות, לא עבד אחרי הבחירות ועד היום היו בו לא מעט בעיות טכניות. כשבעיות טכניות הופכות לעקרוניות אין טעם להמשיך".

ליברמן הבהיר כי לא מדובר בפירוק הקאוליציה. "הקמת סיעת ישראל ביתנו היא בהחלט צעד משמעותי, אבל זה צעד משמעותי גם לחיזוק קואליציוני", אמר. "קואליציה ססגונית עם פערים אידיאולוגיים הכי גדולים שאני מכיר בישראל. הפערים בין סטרוק לגרמן, בין אריאל למצנע הם דבר ברור ומובנה בקואליציה מלכתחילה... הקואליציה הזו תתקיים כי אין מלבדה אלטרנטיבה יותר טובה. גם הבחירות לא ישנו מהותית את חלוקת הכח וחלוקת המנדטים בכנסת ישראל - לא בין המפלגות אלא בין הגושים. אני סומך על כך שזאת הממשלה הכי טובה וראש הממשלה הוא נתניהו. אני מאוד מקווה שהממשלה הזאת תוציא את ימיה". 

ליברמן במסיבת העיתונאים, היום. תפיסתי שונה משל ראש הממשלהצילום: מיכל פתאל

בהתייחסו לעימות עם נתניהו אמר שר החוץ: "אני לא תוקף את ראש הממשלה. יש לו זכות לתפיסה משלו. תפיסתי היא שונה ואני לא מסתיר את זה". הוא הוסיף כי "הגישה שלי לא נובעת מבחירות או משום שיקול פוליטי. כאדם אחראי שנמנה על הנהגת ישראל אתה חייב לקבל את ההחלטות בלי קשר למה יאמרו הפרשנים".

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ יריב לוין, אמר בתגובה: "אני מודה לשרים ולחברי הכנסת של ישראל ביתנו על שיתוף הפעולה במהלך עבודת הסיעה המשותפת. למרות שבשתי המפלגות הבינו זה מכבר שלא תהיה ריצה משותפת בבחירות הבאות, היה נכון לגלות אחריות ולנסות להמשיך לעבוד במשותף בכנסת הנוכחית - בוודאי בזמנים מורכבים כאלה בהם לא נכון לעסוק בפוליטיקה מפלגתית. אין ספק שלטווח הארוך פירוק הסיעה המשותפת יחזק את הליכוד ויאפשר לנו להחזיר הביתה את בוחרי הליכוד אשר התנגדו להליכה המשותפת עם ישראל ביתנו".

במערכת הפוליטית פירשו את פיצול הסיעות כהפגנת כוח של ליברמן, על רקע העימות בינו לבין נתניהו בישיבת הממשלה אתמול, סביב מדיניות התגובה הישראלית לירי מרצועת עזה. גורמים בליכוד אמרו ל"הארץ": "לא צריך להתרגש יותר מדי מהמהלך. ליברמן צריך לשקם את תדמיתו הקורסת בסקרים והוא חייב לבדל את עצמו מול נתניהו כדי לחזור ולהיות פופולרי". 

נתניהו וליברמן בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

הצעד של ליברמן הוא חוליה נוספת בשרשרת שהעידה על הניתוק הצפוי בין שתי הרשימות: בעבר אמר שר החוץ כי הוא מעוניין בריצה משותפת של הליכוד, ישראל ביתנו וגם הבית היהודי. אלא שחברי מרכז הליכוד, כמו גם מוסדות ישראל ביתנו, כבר הצהירו כי יסרבו לחבירה משותפת בבחירות הקרובות. בליכוד זעמו על חלוקת התיקים בין המפלגות שהעניקה לישראל ביתנו שליטה על שורה של משרדי ממשלה מרכזיים וכוח משמעותי בידיו של ליברמן עצמו שהפך, בפועל, למספר 2 של נתניהו. 

ישראל ביתנו צפויה להוסיף להמשיך לשמש כחברה בקואליציה ושרי המפלגה ימשיכו להחזיק בתפקידיהם. באופן מיידי, הנפגעים העיקריים כתוצאה מהכרזתו של ליברמן הם ראש הממשלה נתניהו וסיעת הליכוד: מפלגת השלטון צפויה להצטמק מ-31 מנדטים משותפים ל-20 מנדטים בלבד. המשמעות: מפלגתו של ראש הממשלה תהיה גדולה רק במנדט אחד מהמפלגה השניה בגודלה בכנסת, יש עתיד, המונה 19 ח"כים.

שתי המפלגות, הליכוד וישראל ביתנו, לא התאחדו מעולם: הן מחזיקות במוסדות עצמאיים ומנהלות סדר יום נפרד. האיחוד בין שתי הסיעות בא לידי ביטוי בעיקר בישיבות סיעה משותפות - מדי יום שני - ובתיאום משמעותי בין נתניהו לליברמן בניהול הממשלה והקואליציה. על פי ההערכות בליכוד, התיאום בין שני המנהיגים יישמר - גם אם ליברמן יפנה לדרך עצמאית שתחזק אותו מימין.

בהצהרה למצלמות בתחילת ישיבת הממשלה אתמול עקץ ראש הממשלה נתניהו את שר החוץ ליברמן ואת שר הכלכלה נפתלי בנט, שבימים האחרונים קראו לצאת למבצע רחב ברצועת עזה. בישיבה עצמה הגיב ליברמן. "אתה זה שעשה מסיבות עיתונאים אחרי ההלוויה של החטופים ולפני הקבינט ורק הפרחת סיסמאות ללא גיבוי", אמר שר החוץ, "הבטחת להנחית מכה קשה על חמאס אבל שום דבר מזה לא קורה והם ממשיכים לירות על אזרחים".

נתניהו השיב בכעס. "קודם כל תבוא לישיבות הקבינט ואחר כך תדבר בתקשורת על המדיניות". שר החוץ דחה את הביקורת: "אל תחלק לי ציונים. אותי לפחות אי אפשר להאשים בהדלפות מישיבות הקבינט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ