אושר החוק השולל קצבאות מאסירים ביטחוניים שישוחררו בעסקאות

לפי נוסח החוק, גמלאות ביטוח לאומי ישללו מהאסירים המשוחררים בעסקה מדינית עד תום תקופת המאסר המקורית שנגזרה עליהם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית חוק השולל שורה של גמלאות מהביטוח הלאומי מאסירים ביטחוניים שישוחררו בעסקה מדינית. את ההצעה יזמו חברי הכנסת יריב לוין (הליכוד), דוד רותם ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו).

על פי נוסח החוק, ההטבות השונות ישללו עד תום תקופת המאסר המקורית שנגזרה על האסיר, והוא יחול על אסירים עליהם נגזר עונש של עשר שנות מאסר לפחות ושוחררו במסגרת עסקה מדינית.

בין היתר, נקבע כי האסירים לא יוכלו לקבל עם שחרורם מענק דמי לידה, גמלאות לנפגעי עבודה, גמלאות למתנדבים, דמי תאונה, דמי אבטלה, גמלאות להבטחת זכויות עובדים בפשיטת רגל או בפירוק תאגיד, גמלאות זקנה ושאירים וכן גמלת ניידות והלוואה לרכישת כלי רכב.

הפגנה נגד שחרור אסירים בירושלים, מארס האחרוןצילום: רויטרס

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "אין דינם של אסירים ביטחוניים כדינם של אסירים אחרים, משעה ששחרורם המוקדם של האסירים הביטחוניים נעשה בשל נסיבות חיצוניות - דוגמת צרכים מדיניים או עסקאות חליפין - ולא בשל החלטה בלתי תלויה של רשויות המדינה לקצר את עונשם. אין הצדקה לכך שלהחלטה בדבר שחרור מוקדם, בנסיבות כאמור, תתלווה כבדרך אגב גם משמעות של מתן הטבות כספיות מקופת המדינה".

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) מחה על אישור החוק. לדבריו, "הצעת החוק הזו היא הצעה נקמנית שבאה לשרת אינטרסים פוליטיים ואידאולוגיים של הימין. אין כל קשר בין ביטוח לאומי למשפחות לבין מעשים כלשהם של אב המשפחה. הזכויות של ביטוח לאומי נצברות מתוקף האזרחות, ויש דברים שאין מקום שהיד הארוכה של השלטון הימני תגיע אליהם. זה מצטרף לחוקים אחרים שמענישים אנשים מחוץ לבית המשפט".

34 ח"כים תמכו בהצעה, עשרה התנגדו ואחד נמנע. אילטוב בירך על אישורו של החוק. לדבריו, "אין אבסורד גדול יותר ממדינה שמעניקה חנינה או שחרור מוקדם למי שביצע פשע מכוון נגד המדינה ואזרחיה, ומתנה נוספת מחכה לו בצאתו מבית הכלא בדמות סל קצבאות מהביטוח הלאומי. שמנו לכך סוף. אנו מברכים על החוק החדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ