על רקע המבצע: ראש הממשלה נתניהו פועל לצירוף החרדים לקואליציה

בסביבת נתניהו ובמפלגות הדתיות ממעיטים בסיכויי המהלך, אבל אם יצא לפועל הוא יכול לחזק את הקואליציה במקרה של פרישת התנועה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פועל לצירוף הסיעות החרדיות לממשלתו, על רקע מבצע "צוק איתן", כך אישרו גורמים בסביבתו של נתניהו ובמפלגת ש"ס.

לדברי אחד מהם, המבצע הצבאי יצר הזדמנות שתאפשר את צירופן של הסיעות החרדיות מבלי שמפלגת יש עתיד, שרואה בהן סדין אדום, תפרוש מהקואליציה. “יש יותר מדי אנשים שרוצים שמהלך כזה יקרה. מדובר כרגע ביוזמה נקודתית של ח"כים שמנסים לשכנע את הצדדים להיכנס לקואליציה אבל לא בטוח שהאנשים שרוצים בזה גם מסוגלים להוציא את המהלך מהכוח אל הפועל". 

אם יבשיל, המהלך צפוי לחזק את נתניהו אחרי כשלון המשא ומתן המדיני. בסביבתו העריכו ששרת המשפטים, ציפי לבני, וחברי התנועה לא יוכלו להשאר בקואליציה לאורך זמן בהיעדר מו"מ עם הפלסטינים והדבר עלול היה להעמיד את הקואליציה על רוב שברירי של 61 חכי"ם בלבד. כניסת החרדים לממשלה צפויה לאותת ללבני משמאל ולליברמן ובנט מימין שהקואליציה של נתניהו יציבה ולהרחיק את מועד הבחירות. 

אריה דרעי ובנימין נתניהוצילום: אלכס ליבק

אחד המקורבים לנתניהו, המצוי בסוד המגעים, אמר ל"הארץ" כי “הגורמים המעורבים רצים יותר מהר לתקשורת מאשר לבריכה הפוליטית עצמה. לא ברור עדיין אם יש בשלות פנימית למהלך". 

בש"ס אישרו כי מתנהלים מגעים לצירופם לקואליציה, אך ביקשו שלא לייחס להם משמעות רבה. בתגובה הרשמית של ש"ס נמסר: "אין מגעים, יש דיבורים, ובעת הזו אנחנו לא רואים כל צורך ונתמוך בממשלה מבחוץ".

דרעי אף נפגש עם נתניהו, כדי לקבל מידע על התקדמות מבצע צוק איתן. ”נפגשתי עם ראש הממשלה ואמרתי לו בשם תנועת ש"ס שאנחנו מחזקים את ידי הממשלה, אין קואליציה ואין אופוזיציה", סיפר דרעי לחברי סיעתו בישיבה שערכו באשדוד. לדבריו, “אני מתרשם שהקבינט וראש הממשלה מתנהגים בשיקול דעת". גורם אחר בסיעה התייחס למגעים לכינון אחדות. “יש דיבורים בנושא, אבל שום דבר לא בוער”, אמר גורם בש”ס. לדבריו, "בינתיים אנחנו תומכים בשמחה בממשלה מהאופוזיציה". 

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), אמר כי הדיבורים על כניסה לקואליציה לא מגיעים מהם. "כנראה שבסביבתו של ראש הממשלה חושבים שצריך מלחמה בדרום ושעת חרום, כדי להחזיר את המפלגות החרדיות לממשלה, אך הסיבה האמיתית היא מערכת היחסים והאמון העכורים בין ראש הממשלה ושותפיו בקואלציה שגם בעת חרום גורמים לו געגועים לשותפיו הותיקים בעבר. אם רה"מ רוצה אותנו חזרה בקואליציה, הוא לא צריך שעת חירום, הוא יודע בדיוק מה עליו לעשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ