ברגע האחרון: הממשלה לא תצביע על החלת שקיפות על ועדת השרים לחקיקה

יו"ר הוועדה לבני משכה את בקשתה לאחר שהבינה שרה"מ נתניהו פועל לגיבוש רוב להפלת ההצעה ולמניעת שקיפות בוועדה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים, ציפי לבני, משכה את בקשתה להחלת שקיפות על ועדת השרים לחקיקה שהיתה אמורה לעלות היום (ראשון) להצבעה בממשלה.

ועדת השרים לחקיקה, בראשה עומדת לבני, היא הגוף הקובע הלכה למעשה, אילו חוקים יעברו במליאת הכנסת ואילו יפלו בהצבעה בשל הרוב האוטומטי שיש לקואליציה. אלא שהוועדה פועלת ללא פרוטוקול ולא מפרסמת כיצד הצביע כל אחד מחבריה על הצעות החוק השונות. לאורך השנים הפכו הדיונים החסויים כר פורה לדילים או לסגירת חשבונות פוליטיים ולעיתים נשמעו טענות על מניעים זרים של השרים שתרמו להחלטתם לתמוך או להתנגד לחוק מסויים.

לבני החליטה למשוך את בקשתה לאחר שהבינה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, פועל לגיבוש רוב להפלת ההצעה ולמניעת שקיפות בוועדה. גורמים בליכוד טענו שלשכת נתניהו פועלת לבצע מחטף להפלת ההצעה בחסות מבצע "צוק איתן" והקושי לעורר מחאה ציבורית בנושא בתקופה הזאת.

במקביל, היועצת המשפטית של משרד המשפטים, לאה רקובר, גיבשה חוות דעת הסותרת את עמדת הייעוץ המשפטי של משרד ראש הממשלה ולפיה אין צורך לקבל את אישור הממשלה כדי לפרסם כיצד הצביע כל אחד מהשרים הנוכחים בוועדה.

נתניהו החליט להביא את בקשתה של לבני לשקיפות להצבעה בממשלה שבועיים לאחר שהיועצת המשפטית במשרדו, עו"ד שלומית פרגו ברנע, הודיעה שהחליט שלא להביא את הנושא להצבעה. גורמים בסביבתו אמרו ל"הארץ" כי המהלך גובש לאחר שנתניהו הבין שיימצא רוב לדחות את הבקשה לשקיפות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ