זחאלקה למפכ"ל המשטרה: ידיך מגואלות בדם; ח"כ רגב בתגובה: "טרוריסט"

דיון סוער בוועדת הפנים של הכנסת בנוכחות המפכ"ל דנינו הדרדר לחילופי עלבונות בין חברי כנסת מהימין ומהמפלגות הערביות. זחלאקה הוצא מן הדיון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (בל"ד) הוצא הבוקר (שני) מדיון ועדת הפנים של הכנסת לאחר שקרא לעבר מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו "ידיך מגואלות בדם". הדברים נאמרו במהלך דיון שעסק במחדלי מוקד 100 בעקבות חטיפת שלושת הנערים, אך גלש לגל ההפגנות והאלימות בעקבות רצח הנער מוחמד אבו חדיר ומבצע "צוק איתן". זחאלקה טען מאוחר יותר כי דבריו כוונו לח"כ מוטי יוגב שנכח בדיון, ולא לדנינו.

יו"ר הוועדה, חברת הכנסת מירי רגב (הליכוד), הורתה לסדרנים להוציא את זחאלקה מהאולם, אך תחילה זה סירב והתבצר בכסאו. "עם הכסא תעשו לו יום הולדת ואז תעיפו אותו לעזה", אמרה רגב לסדרנים. אחר כך פנתה לזחאלקה ואמרה לו, "חתיכת טרוריסט. עוכרי ישראל נמצאים פה בכנסת. סוסים טרויאנים. בוגדים".

חבר סיעתו של זחאלקה, באסל גטאס, אמר לרגב, "את עושה מופע שאת הליצנית הראשית בו". ואילו ח"כ אחמד טיבי (רע"ם–תע"ל) העיר לרגב ואמר לה, "אני רוצה למחות על דרך ההתבטאות שלך מתחילת ניהול הישיבה. ניהלתי הרבה ישיבות. אני יותר ותיק ממך בכנסת, לא כך מנהלים ישיבות". ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי), שישבה לצד טיבי, אמרה לו בעוקצנות, "ברמאללה עושים את זה יותר יפה", וח"כ טיבי השיב לה, "לשמוע את זה ממתנחלת בזויה כמוך, זאת מחמאה".

בהמשך הוצא מן הדיון גם ח"כ טאלב אבו עראר (רע"ם–תע"ל), לאחר שפנה אל ח"כ משה פייגלין (הליכוד) ואמר לו, "אתה טרוריסט, אתה ומירי רגב". ח"כ יפעת קריב (יש עתיד) מתחה ביקורת על התנהלות חברי הכנסת הערבים. "לא מקובל שח"כים מהמגזר הערבי יגנו ויתקפו מילולית את המפכ"ל או את השוטרים ששומרים עלינו יומם ולילה. אני מגנה את ההתנהגות הברברית וחסרת האחריות של הח"כים הערבים וקוראת לזחאלקה להתנצל".

זחאלקה הבהיר לאחר מכן כי מעולם לא אמר למפכ"ל שידיו מגואלות בדם, אלא כיוון את הדברים לח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), שישב לצידו. “יוגב אמר לי במהלך הדיון שהוא רוצה להקים את בית המקדש השלישי על הר הבית. אמרתי לו שידיו מגואלות בדם ומי שידיו מגואלות בדם לא יכול להקים את בית המקדש", הסביר זחאלקה. במהלך הדיון נשמעו דבריו של זחאלקה ליוגב שככל הנראה פורשו על ידי יו"ר הועדה, מירי רגב, כאילו נאמרו למפכ"ל המשטרה. זחאלקה אמר ל"הארץ" כי בכוונתו להגיש קובלנה נגד רגב לוועדת האתיקה של הכנסת, משום שהוציאה אותו מן הישיבה בניגוד לנהלים ולא הזהירה אותו, כמתחייב, לפני שהורתה לסדרנים על סילוקו מהדיון.

המפכ"ל דנינו פנה אל חברי הכנסת ואמר להם, "אני מצפה שבימים כאלה נגלה קצת יותר לכידות ואחריות לאומית. אין כאן מישהו שמאויים פחות. הטילים לא מבחינים בין אזרח לאזרח". דנינו אמר בדיון כי הורה לשוטרים לאפשר הפגנות מחאה בעקבות האירועים האחרונים, גם מצד מפגינים שלא ביקשו רישיון לקיום האירוע. "ההנחיה החד משמעית שלי היא לאפשר מחאות גם אם המפגינים לא ביקשו היתר, ובתנאי שלא מפירים חוק וסדר ולא חוסמים צירים".

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', התייחס לאמירת ח״כ זחאלקה: שמעתי בחלחלה את דבריו של ח״כ זחאלקה, דברים מבישים שנאמרו בוועדת הפנים של הכנסת", אמר. "התבטאות שכזו אשר נאמרת כנגד מפכ״ל המשטרה מעידה על הקצנה ועל יחסו הנלוז של חבר הכנסת למערכת אכיפת החוק בכלל ולמשטרת ישראל בפרט, אני מגנה בכל תוקף יחס שכזה ובכוונתי לפנות אל יו״ר הכנסת על מנת שארוע מביש זה יטופל כראוי על ידי מוסדות המשכן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ