ועדת השרים אישרה: בתי עסק יוכלו לקבל תעודת כשרות גם אם יפעלו בשבת

על פי הצעת החוק, בתי עסק שמעוניינים להמשיך לפעול בשבת יוכלו לקבל תעודת כשרות לימי חול בלבד. מפלגת הבית היהודי לא מתנגדת להצעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (שני) חוק הקורא להעניק תעודת כשרות לימי חול בלבד למסעדות ובתי קפה הפועלים גם בשבת. את ההצעה יזם ח"כ אלעזר שטרן (התנועה). לדבריו, "נושא הכשרות הוא נושא נוסף בסוגיית דת ומדינה בעל היבטים רבים המצריכים שינויי חקיקה. הצעת החוק, שנסמכת על עמדתם של רבנים חשובים בציונות הדתית, תגרום להרבה יותר מסעדות להיות כשרות ובשורה התחתונה להציג יהדות מחברת ולא יהדות דוחה".

חוק איסור הונאה בכשרות קובע כיום כי "במתן תעודת הכשר יתחשב הרב בדיני הכשרות בלבד". אלא שמאחר שהגדרת המונח "דיני כשרות" אינה ברורה, משגיח הכשרות בוחן גם האם במסעדה מוצגים מופעים לא צנועים או נערכים טקסים שלא לפי ההלכה היהודית. "הצעת התיקון באה לקבוע כי תעודת ההכשר תינתן לבית אוכל בהתחשב אך ורק במידת כשרותו של המזון, ברוח פסיקתו של בית המשפט העליון”, נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. לגבי פתיחת בית האוכל בשבת, מוצעים סייגים הלכתיים אשר מקובלים כיום ברשויות מקומיות באזור הצפון כך שתעודת ההכשר תתייחס לימי החול בלבד.

תעודת כשרות בירושליםצילום: אמיל סלמן

במפלגת הבית היהודי בינתיים לא הביעו התנגדות פומבית לחוק, אך התעקשו על תוספות וסייגים. במפלגה הוסיפו לנוסח החוק את החובה לציין באופן בולט בתעודת ההכשר החדשה שבית העסק פתוח בשבת, והדגישו כי על מנת לקבל את התעודה הכנת האוכל צריכה להיות בהתאם להלכה. בבית היהודי ציינו כהישג שלהם את הכנסת הסעיף לפיו הכנת האוכל תיעשה כולה טרם כניסת השבת כתנאי לקבלת התעודה. 

ההצעה צפויה לעלות לקריאה טרומית במליאת הכנסת בהמשך השבוע.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ