מגעים לפשרה על חוק הגיור: יעלה כהחלטת ממשלה ויכנס לתוקף מיד

מפלגת התנועה, יוזמת החוק, מנהלת מגעים קדחתניים עם מפלגת הבית היהודי בניסיון להגיע להבנות שיאפשרו את המהלך

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חוק הגיור עשוי להתבטל ולעבור כבר בשבוע הבא כהחלטת ממשלה. מפלגת התנועה, יוזמת החוק, מנהלת בימים אלה מגעים קדחתניים עם מפלגת הבית היהודי בחסות לשכת ראש הממשלה בניסיון להגיע להבנות שיאפשרו את המהלך.

חוק הגיור, אותו יזם ח"כ אלעזר שטרן, נחשב לאחת מספינות הדגל של "התנועה" אך המפלגה לא הצליחה לקדם אותו בשל התנגדות בכירי הרבנים בציונות הדתית ומחאת המפלגות החרדיות. על פי הצעת החוק, יוכלו רבני ערים, שיעמדו בקריטריונים הלכתיים שיקבעו, להקים בתי דין לגיור. כמו כן קובע החוק, כי אזורי הרישום יפתחו וכל אדם שחפץ להתגייר יוכל לבחור את בית הדין בו יתבצע תהליך הגיור, ללא קשר למקום מגוריו. ניסוח החוק נעשה בשיתוף פעולה בין ח"כ שטרן לבין המשרד לשירותי דת והוא אושר בקריאה ראשונה לפני חודשים אחדים. אלא שמאז כשלו הניסיונות לגבש נוסח מוסכם של החוק ולהביאו להצבעה בקריאה שניה ושלישית. אם יגובש נוסח מוסכם הוא יובא לאישור בפני ועדת השרים לענייני עליה וקליטה המוסמכת לקבל החלטות בשם הממשלה בנושא.

ח"כ שטרןצילום: מיכל פתאל

גורמים המעורים בפשרה שמתגבשת ציינו כי נוסח ההחלטה שיעבור יהיה כללי ולא יפרט את הנוהל במדוייק. לדברי הגורמים, “ההחלטה תשמר את העיקרון שלפיו רבני הערים יוכלו לגייר, אך תגדיר למי הם כפופים בהחלטותיהם ובאיזה אופן יבוצע המהלך". לדבריהם, “מערך הגיור פועל כיום ממילא מכח החלטות ממשלה, כך שלא ישונה המצב הקיים מבחינת חקיקה רק מרחיבים את האפשרות כך שגם רבני ערים יוכלו לגייר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ