החוק האוסר חנינה לאסירים בטחוניים ייגנז

אלקין ושקד יקדמו במקומו את החוק לכליאה מחודשת של משוחררי עסקאות מדיניות; חוק נוסף יקשה על קציבת עונשים של רוצחים כבדים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת תפסיק לקדם את החוק למניעת חנינה למחבלים שיזמה ח"כ איילת שקד. במקומו, הוצע נוסח חדש המקשה את יכולתו של נשיא המדינה לקצוב את עונשם של רוצחים כבדים, בעוד שמחבלים משוחררים יטופלו במסגרת חוק לכליאה מחדש של מחבלים שישוחררו בעסקאות מדיניות.

על פי הנוסח החדש, ועדת השחרורים המיוחדת לא תדון בבקשה לקציבת עונשו של רוצח בנסיבות יוצאות דופן בחומרתן בטרם חלפו לפחות 15 שנים, ולא תקצוב את העונש לתקופה הפחותה מ-40 שנים.

העיסוק באסירים הביטחוניים הוצא, כאמור, מנוסח החוק כדי לאפשר את קידומו של חוק "משוחררי שליט", שיאפשר את השבתם לכלא של אסירים ששוחררו במסגרת עסקאות מדיניות. על פי נוסח ההצעה, ניתן יהיה להחזיר אסירים משוחררים אם הארגון אליו הם משתייכים יבצע חטיפות אזרחים. על פי ההחלטה, האסירים לא ישוחררו יותר באמצעות חנינה מהנשיא, אלא יזכו בשחרור על תנאי שייאפשר את כליאתם המחודשת במקרים בהם המדינה תחליט שהנסיבות שהביאו לשחרורם אינן תקפות עוד. 

ח"כ איילת שקד, בכנסת בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

במסמך שהועבר לחברי ועדת החוקה של הכנסת נכתב בין היתר כי “אחרי תיאום בין גורמי הממשלה ובית הנשיא לבין ח"כ שקד, הוחלט שעניין עסקאות של שחרור אסירים על רקע מדיני ביטחוני יטופל במסגרת הצעת החוק השנייה (להשבת משוחררי עסקאות לכלא), והצעת החוק שבנדון תעסוק בעניין הראשון (הקשחת תנאי קציבת עונשם של רוצחים)".

הבוקר תתכנס ועדת החוקה של הכנסת כדי להכין את נוסח החוק החדש להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. החוק להשבת משוחררי עסקאות מדיניות לכלא הונח על שולחן הכנסת על ידי חברי הכנסת זאב אלקין, שקד ודוד צור – החתומים גם על הצעת החוק למניעת שחרור מחבלים מהכלא. ועדת הכנסת החליטה בתחילת השבוע לאפשר ליוזם ההצעה, ח"כ זאב אלקין, לקדם אותה במסגרת ועדת החוץ והביטחון בראשה הוא עומד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ