מסתמן: הנוסח המרוכך של חוק ההזנה בכפייה ייגנז, כדי לקדמו בגרסתו המקורית

לפי ההערכות, הממשלה תציג מחדש את החוק השנוי במחלוקת באחד ממושבי הכנסת העתידיים ללא השינויים הדרמטיים שהכניסה בו מפלגת יש עתיד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חוק ההזנה בכפייה לאסירים שובתי רעב עשוי להיגנז ולא יקודם עד תום כנס הקיץ של הכנסת בעוד כשבועיים - כך העריכו גורמים בקואליציה. לדבריהם, החוק יוקפא, ובמקומו תנסה הממשלה לקדם גרסה שלו בעתיד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמור להכריע בנושא בימים הקרובים.

בשבועות האחרונים נתניהו הפעיל את כל כובד משקלו כדי להעביר את בהצבעה בשלוש קריאות במליאה בתוך שבועיים בלבד. אלא שאיתור גופות שלושת הנערים והיציאה למבצע צוק איתן דחו את מאמצי הקואליציה פעם אחר פעם. בלחץ סיעת יש עתיד הוכנסו בנוסח החוק שינויים מרחיקי לכת שצמצמו משמעותית את יכולתו של שירות בתי הסוהר להזין אסיר שובת רעב בניגוד לרצונו.

הפגנה נגד חוק ההזנה בכפייה מול הכנסת, ביוניצילום: אמיל סלמן

גורם המעורה בחקיקת החוק אמר ל"הארץ": "אין שום סיבה לקדם את החוק במתכונתו הנוכחית. הוא כמעט שאינו מביא עוד תועלת לשירות בתי הסוהר ולמערכת הבטחון ועדיף לנסות ולקדם בעתיד את הנוסח המקורי שלו". לדבריו, "מאז שניסינו לקדם את החוק ממילא הפסיקה שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים כך שאין שום סיבה להעביר דווקא עכשיו בהליך מזורז חוק שהוא לא מספיק טוב כדי לקדם את המטרה שלשמה הוא נחקק. אפשר להמתין איתו לעיתוי אחר או לפעם הבאה שבה נצטרך להתמודד עם שביתת רעב בבתי הכלא".

על פי הנוסח המרוכך ניתן יהיה להזין אסיר רק במקרה שרופא יעריך כי ללא הטיפול "יש אפשרות ממשית שייגרמו בתוך זמן קצר סכנה לחיי האסיר או נכות חמורה בלתי הפיכה". ואולם, למרות שיש עתיד החליטה לתמוך בגרסה החדשה, רופאים המשיכו למתוח על החוק גם בנוסחו המרוכך. לדבריהם, השינוי כלל אינו מהותי, ואין תמיד דרך לזהות את הנקודה שבה קיים חשש לסכנת חיים מיידית.

יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית (הר"י), ד"ר תמי קרני, אמרה כי חוק ההזנה בכפייה "אינו מקובל עלינו מבחינה אתית ורפואית". לדבריה, "הנוסח העדכני מתייחס לסכנת חיים מיידית, אלא שכבר כיום חוק זכויות החולה נותן לכך מענה ומעניק לרופאים כלים לתת טיפול בניגוד להסכמת החולה". ביקרו בחריפות את החוק וקראו לישראל להימנע מאישורו. בהודעה של מועצת זכויות האדם כתבו מומחי האו"ם כי "אין זה מתקבל על הדעת להאכיל בכפייה, להשתמש באיומים של האכלה בכפייה או כל כפייה פיזית או פסיכולוגית נגד בני אדם שבחרו בשביתת רעב נגד מעצרם ללא כתבי אישום או על תנאי מאסרם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ