לאחר הדחת דנון, בליכוד מיישרים קו עם נתניהו

ח"כ במפלגה: "נתניהו איבד שליטה על לא מעט חברים, לא היתה לו ברירה אלא לפטר את דנון". מקורבי רה"מ: המועמדים להחליפו - אקוניס והנגבי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בליכוד קיבלו בהבנה את החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להדיח את סגן שר הביטחון דני דנון, בעקבות הביקורת הפומבית שמתח על התנהלות הממשלה. חברי המפלגה נמנעו אתמול מלתקוף את נתניהו, ואיש מהם לא יצא בפומבי להגנת דנון ולא גינה את פיטוריו.

“ראש הממשלה איבד שליטה על לא מעט חברי ליכוד, שדיברו נגד המדיניות שלו באופן פומבי. דנון הוא רק סימפטום לתופעה רחבה הרבה יותר", אמר אחד ממבקריו של בנימין נתניהו בסיעה. “גדעון סער דרש פומבית לאפשר לו וליתר שרי הממשלה להצביע על הפסקת האש, ישראל כץ טען שהעסקה רעה לישראל וטובה לחמאס וגלעד ארדן הסביר מדוע אסור לנצור את האש כעת. דנון ומירי רגב, הוסיפו שמן למדורה ולראש הממשלה לא היתה ברירה. הפיטורים נועדו לשלוח לשרים ולח"כים מסר ברור: נתניהו איבד את הסבלנות וינקוט יד קשה נגד מי שייצאו נגדו".

אחד מחברי הליכוד העריך אתמול כי העימות החזיתי עם ראש הממשלה יזיק לדנון. "מרכז הליכוד אוהב ביקורת אידיאולוגית, אבל סוגר חשבון עם מי שמנגח את ראש הממשלה בפומבי", אמר הח"כ. "לא בטוח שהמהלך של דנון יקדם אותו בטווח הארוך, גם אם כעת הוא זוכה לגילוי תמיכה בשטח בעקבות פיטוריו".

רה"מ נתניהו וח"כ אקוניס, אחד המובילים להחליף את דנוןצילום: אוליבייה פיטוסי

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הוסיף אתמול להתבטא בתקיפות וקרא למהלך קרקעי ברצועת עזה. "לא ניתן להבטיח קיץ נורמלי לילדינו ללא מבצע קרקעי בעזה", אמר בסיור באשקלון עם עמיתו הנורבגי, בורג ברנדה. "אי אפשר לטפל בסכנה הזאת רק מהאוויר". בעת הביקור נשמעה אזעקה באזור, והשניים מיהרו למרחב מוגן.

בסביבתו של נתניהו העריכו אתמול כי המועמדים המובילים להחליף את דנון הם סגני השרים אופיר אקוניס וצחי הנגבי. "שר ביטחון לא יכול להתנהל בלי סגן, וההעדפה הראשונית היא להעביר את התפקיד לאחד מסגני השרים המכהנים", אמרו מקורבים לנתניהו. אקוניס מכהן כסגן שר במשרד ראש הממשלה, והנגבי התמנה בחודש שעבר לסגן שר החוץ, לאחר שקודמו בתפקיד זאב אלקין נבחר ליו"ר ועדת החוץ והביטחון. ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, שביקש לקבל את התפקיד עם כינון הממשלה, שב אתמול ואמר כי ישמח למלאו.

מועמדותו של הנגבי תלויה גם בהחלטת בג"ץ בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד מינויו לתפקידו הנוכחי, בשל הקלון שהוטל עליו בעקבות הרשעתו בעדות שקר. השבוע פרסם בג"ץ צו על תנאי המורה לנתניהו לסביר מדוע החליט למנות את הנגבי לתפקיד, והחליט לדון בנושא בהרכב מורחב של שבעה שופטים בראשות נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס.

עוד לפני המשבר הנוכחי שקל נתניהו כמה פעמים להעביר את דנון מתפקידו, גם כדי לפנות תפקיד שיאפשר כניסת סיעות נוספות לקואליציה או "תחזוקה" של הסיעות השותפות בה. במאי האחרון הציע נתניהו את תפקיד סגן שר הביטחון לסיעת יש עתיד, כפיצוי על אי־מינויו של ח"כ עפר שלח ליו"ר ועדת החוץ והביטחון. שלח הודיע אז כי אינו מעוניין בתפקיד, ויש עתיד ויתרה עליו.

מאז החל מבצע "צוק איתן" פועלים בסביבתו של נתניהו לצירוף הסיעות החרדיות לממשלת חירום, ובהקשר זה הוצע להעניק לאחת מהן את תפקיד סגן שר הביטחון, כדי שלא לחרוג ממכסת השרים הקיימת. אלא שמהלך כזה צפוי להיתקל בהתנגדות מצד יש עתיד, ובליכוד העריכו כי ש"ס ויהדות התורה ממילא לא יסכימו לכך. "אין סיכוי שדרעי ייכנס אם לא יקבל תפקיד של שר החבר במטבחון שמנהל את המערכה", אמר מקור המעורה במגעים.

אתמול אישר יו"ר הקואליציה יריב לוין כי נתניהו מעוניין לצרף את הסיעות החרדיות לממשלה. "מהלך כזה הוא על הפרק", אמר. "אם תהיה נכונות מצד סיעות האופוזיציה, הן ימצאו דלת פתוחה". מנגד, מנהיגי ש"ס ויהדות התורה אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני, הבהירו בימים האחרונים כי לא יצטרפו לקואליציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ