ריבלין בנאום ההשבעה: רק מיגור הטרור יפסיק הרג חפים מפשע בשני הצדדים

במתכונת מצומצמת הושבע ריבלין לנשיאות ואמר כי "איננו נלחמים בעם הפלסטיני ולא באסלאם". פרס הפציר בח"כים לשמור על רמת הדיון הציבורי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בצל מבצע צוק איתן, הושבע היום (חמישי) ראובן (רובי) ריבלין לנשיאות. הוא יכהן כנשיא העשירי של מדינת ישראל. ריבלין סיפר ל"הארץ" כי החליט שלא לדחות את האירוע, למרות העיתוי הקודר. "אסור בשום פנים לבטל את טקס העברת הנשיאות", אמר, "אם היינו עושים זאת, היינו משחקים לידי אלה המנסים לשבש את חיינו. מאידך, לא צריך להפוך את העברת השרביט בין הנשיא היוצא לנכנס לעיקר, משום שהוא תפל ביחס למערכה המתנהלת". 

האירוע התקיים כמתוכנן, אך בפרופיל נמוך: משמר הכבוד לריבלין צומצם משמעותית ומסיבת הקוקטייל המסורתית בטרקלין שגאל בכנסת בוטלה. חברי המפלגות הערביות לא התייצבו לטקס ההשבעה. "אנחנו מחרימים את הטקס הממלכתי, לא את ריבלין האיש", אמר ל"הארץ" אחד מהם, "החרמנו את הטקס כמחאה על המלחמה והרג האזרחים בעזה", הסביר. 

ריבלין הקדיש את עיקרי נאומו לחיילי צה"ל ולתושבי הדרום ואמר בין היתר, "מיגור הטרור הוא לא רק צודק, אלא גם מעשה הומני. רק מיגור הטרור יביא להפסקת ההרג של חפים מפשע בשני הצדדים". ראשי רשויות מהדרום הוזמנו לשבת, בצעד נדיר, בתוך אולם המליאה לצד הח"כים. "בתפילה, ביראה ובענווה, אני ניגש בשמכם ובמצוותכם, למלא באמונה את תפקידי כנשיאה העשירי של מדינת ישראל", פנה ריבלין הנרגש בנאומו הראשון לציבור כנשיא רגע אחרי הצהרת האמונים. אחר כך הוסיף, "איננו נלחמים בעם הפלסטיני ואין לנו מלחמה באסלאם - אנחנו נלחמים בטרור. זהו טרור אכזרי ורצחני. בעוד אנחנו משתמשים בטילים כדי להגן על אזרחים, הם משתמשים באזרחים  כדי להגן על טילים". לתושבי קו העימות אמר הנשיא, "נידרש לחשבון נפש על העול שנשאתם לבדכם".

פרס, אדלשטיין וריבלין בטקס ההשבעה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

ריבלין התייחס בנאומו גם למחיר הפוליטי ששילם כיו"ר כנסת כשעמד על זכויות המיעוט במשכן. "כיושב-ראש הכנסת, ישבתי באולם המליאה לפעמים מול נואם אחד, שהשמיע את נהמת ליבו. לא פעם ההקשבה הזאת עלתה לי במאמץ רב ותוך חירוק שיניים. לא פעם היא אף עלתה לי במחיר אישי וציבורי. חברי הכנסת. כל עוד ישבתי כאן, הייתה לי הזכות להקשיב ולהכריע. מרגע בחירתי לנשיא, ניטלה ממני היכולת להכריע. הכנסת היא מקור עוצמתה וחיוניותה של הדמוקרטיה הישראלית. בידכם לחרוץ גורלות, ולקבוע את עתידו של העם הזה. אבל, זכרו שחובת ההכרעה מותנית בחובת ההקשבה. בהיעדר הקשבה, ניטל סם החיים מהדמוקרטיה, והכרעת הרוב עלולה להפוך לעריצות הרוב".

הנשיא הטרי הקדיש דברים חמים גם לנשיא היוצא, שמעון פרס. "אתה היית לנו לרועה של תקווה ולמשורר של חזון. קשרת את גורלך בגורלו של העם הזה, ותמיד, ביקשת להקדים אותו בצעד. בשמי ובשם העם בישראל, אני רוצה להודות לך על חיים שלמים,  חיי דור ודור, שנשאת ועוד תישא בעול העם".

הנשיא היוצא, פרס, נשא נאום נרגש. חלק גדול מדבריו הוקדש להידרדרות המצב בדרום. "חמאס יורה ואינו מסוגל להשיב על שתי שאלות פשוטות. מה הסיבה ליריותיו? הרי עזה אינה תחת כיבוש. והיא פתוחה כשהיא אינה יורה. מה ברצונם להשיג? כאשר למדו שאפשר להשיג דברים בלי אש ולהפסיד כשפותחים באש. זה 68 שנים שהטרור מביא נזק לעמו. הוא לא ניצח באף מערכה. הוא הביא רק שכול לאזרחים והרס לרצועה. אין לו תשובות והוא אינו מפיק לקחים. ישראל תגבר על הטרור כי היא שוחרת שלום וצודקת בהגנתה". אחר כך נפרד מהציבור ומחברי הכנסת כנשיא אך הבהיר שבכוונתו להוסיף ולתרום לציבוריות הישראלית כאזרח מן השורה. "באתי לומר לכם שלום כאזרח, כאדם שחלומו לא פג. כאדם שלמד מניסיון שגודלה של המציאות בישראל עולה על החלום שיצר אותה בטרם קמה. אני נפרד מתפקידי כנשיא אבל לא מחובתי כאזרח. הייתי נשיא אוהב את עמו. ומעתה אני אזרח מאוהב בעמו. לא אוותר על זכותי לשרת את העם ואת המדינה. אפעל באמונה עמוקה להמשיך ולתרום לבניינה". לבסוף דחק בחברי הכנסת להוסיף ולהתווכח על עתידה של המדינה, אך קרא לעשות זאת בכבוד. " טבעם של החיים הפרלמנטריים להיות פולמוס מתמשך. זו הדמוקרטיה. וטוב שכך. אם יותר לי, ובייחוד בימים בהם אנו נדרשים לאחדות, בימים לא קלים בהם עיני העם נשואות אל מנהיגיו - אליכם. אנא - אל תרפו מן הוויכוח. זו נשמת אפה של הדמוקרטיה, וכך צריך. אך נהלו את הפולמוס מתוך כבוד הדדי. מתוך תחושה של שותפות גורל ותוך מתן כבוד גדול לציבור הישראלי שאין כמוהו בעולם, הראוי ליחס כזה מנבחריו".

פרס וריבלין בטקס ההשבעה בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

פרס יעזוב את דירת השרד במשכן הנשיא מחר בבוקר ויעבור להתגורר בדירה חדשה שרכש בתל אביב. פרס צפוי לעמוד בראש חברה כלכלית גדולה שתשקיע בפרויקטים בנושאי שלום ברחבי המזרח התיכון. דוברת בית הנשיא, איילת פריש, אמרה בראיון לערוץ 2 כי החברה בראשה יעמוד פרס תקדם מיזמים הנוגעים למערכת הבריאות, להקמת בתי חולים, חקלאות, תשתיות ומים. החל ממחר, הנשיא הפורש צפוי לעבוד ממשרדו במרכז פרס לשלום ביפו. 

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, פנה בדבריו לנשיא המדינה היוצא שמעון פרס: "קרוב לשישים שנה היית חלק מהמערכת הפוליטית, כאן בכנסת. הבעת עמדות נחרצות, קידמת סדר -יום מובחן ומובהק. מרגע בחירתך, השארת את המחויבות הפוליטית בצד ונעשית איש של העם, איש של כולם. אמרת את המילים הנכונות, הבעת את התחושות המדויקות, היית אדם של תקווה ואיש של עתיד". לנשיא הנבחר ראובן ריבלין אמר אדלשטיין: "המערכה הזאת תעבור. ועל כתפיך תוטל המשימה הקשה מכול: לעסוק באיחוי הקרעים והשברים של החברה הישראלית כולה; לשוב ולרקום את המארג החברתי, לרכך את הכאב ולהרגיע את הזעם. בהכירי אותך, אני יודע שאתה כבר מתכונן ליום הזה - היום שאחרי המערכה. על הנשיא מוטל עול כבד. אם הכנסת היא בית הוויכוח והדיון, בית הנשיא הוא מקום הפשרה והשלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ