ח"כ חנין זועבי הושעתה לחצי שנה מדיוני הכנסת

ועדת האתיקה של הכנסת הטילה על זועבי את העונש החמור ביותר שניתן להשית על ח"כ. זועבי בתגובה: "בית דין שדה אינו ראוי להיקרא ועדת אתיקה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת האתיקה של הכנסת השעתה את ח״כ חנין זועבי (בל"ד) מהשתתפות בדיוני המליאה וועדות הכנסת למשך חצי שנה. ההחלטה התקבלה בעקבות שורת ההתבטאויות השנויות במחלוקת של זועבי בשבועות האחרונים, ובראשן טענתה כי חוטפי שלושת הנערים בגדה אינם טרוריסטים. זועבי אמרה כי תעתור לבית המשפט העליון נגד ההחלטה, והוסיפה כי מדובר ב"בנקמנות" ובהחלטה "אנטי דמוקרטית".

העונש שהושת על זועבי הוא החמור ביותר שהטילה ועדת האתיקה של הכנסת על חבר כנסת מאז ומעולם, וזהו עונש ההשעייה המקסימלי שבסמכותה להטיל. הכנסת יוצאת לפגרה בת כשלושה חודשים בשבוע הבא, כך שלמעשה העונש יחול על זועבי לאורך כל כנס החורף הבא.

ועדת האתיקה היא גוף מעין שיפוטי שמוסמך להעניש את חברי הכנסת בגין עבירות אתיות שהם מבצעים. אלא שעד היום חברי הוועדה הטילו עונשים מינוריים על ח"כים בשל התבטאויותיהם בנימוק של חשיבות חופש הביטוי לנבחרי הציבור. חברים בוועדה העריכו היום כי זועבי תעתור לבג"ץ נגד ההחלטה. 

זועבי מוצאת בכוח מהמליאה בדיון על חוק החרם ב-2011צילום: אמיל סלמן

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הגיש קובלנה נגד זועבי, במסגרתה מסר לוועדה כי ללשכתו הגיעו פניות רבות המייחסות לזועבי "אמירות הגובלות בהסתה, עידוד לאלימות ותמיכה בארגוני טרור". יו"ר הכנסת התייחס במיוחד למאמר שפרסמה זועבי באינטרנט ובו היא מעודדת את הפלסטינים "להכריז על התנגדות עממית" ו"להטיל מצור על ישראל במקום לשאת ולתת עמה" ולדברים שאמרה לאחר חטיפת שלושת הנערים, בהתייחסה לחוטפי הנערים שלפיהם "הם לא טרוריסטים. הם נאלצים להשתמש באמצעים האלה, עד שישראל תתפכח קצת, עד שהאזרחים של ישראל והחברה הישראלית תתפכח קצת ותרגיש את הסבל של האחר".

יו"ר הכנסת אף הזכיר "סרטון אליו הופניתי, שמתעד עימות חריג ותוקפני של זועבי מול שוטרים במסגרת הפגנה נגד פעילות צה"ל שהתקיימה בחיפה".  בשבוע שעבר אזקו שוטרים את ידיה של זועבי בזמן הפגנה בחיפה בעקבות מבצע צוק איתן. בשל כך הורה השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ לבחון את ההשלכות של מעשיה והאם הם עומדים ברף הפלילי.

"זו החלטה פוליטית ללא סמכות", אמרה ח"כ זועבי בתגובה להחלטה, "והינה החלטה אנטי דמוקרטית של טירניות של רוב להשתקת קול ודעת מיעוט". היא הודיעה כי תעתור לבית המשפט העליון במטרה להפוך את ההחלטה, "שהיא לא חוקית, לא חוקתית, ונעשה בה שימוש לרעה בסמכויות שניתנו לוועדה.

לדבריה, "ההחלטה "נתקבלה באווירה מלחמתית מתלהמת, ומבטאת גישה פאשיסטית מתנקמת. הוועדה, במקום להגן על זכות הדיבור שלי ועל חסינותי הפרלמנטארית, פועלת במרץ להתנקם בי בגלל עמדותי, ולהעניש ציבור שלם שאני מייצגת בהתנגדותי למלחמה הפושעת". היא הוסיפה כי "נקמנות היא לא תחליף לכללי אתיקה, ובית דין שדה אינו ראוי להיקרא וועדת אתיקה."

אתמול נודע כי המשטרה לא תפתח בחקירה נגד זועבי בעקבות התבטאויותיה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין רז נזרי, אמר בדיון בוועדת הפנים של הכנסת כי "התבטאויותיה של זועבי נבדקו על ידינו בצורה מדוקדקת. מהבדיקה עלה שמצד אחד זועבי אמרה שהיא לא רואה בחוטפים ארגון טרור, אבל מצד שני היא הביעה הסתייגות מהחטיפה. זה יוצר קושי לראות בדברים הסתה לחטיפה".

נזרי הודיע על ההחלטה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אישר השבוע למשטרה לפתוח בחקירה פלילית אחרת נגד זועבי, בעקבות השתלחותה בשוטרים ערבים בבית המשפט בנצרת. בימים אלה בוחן היועץ המשפטי תלונות נוספות נגד זועבי בעקבות מאמר שפרסמה באחרונה, אלא שטרם הוחלט אם לפתוח בחקירה פלילית נגדה בנושא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ