חנין זועבי דורשת מהמשטרה לקבל מידע על החשדות נגדה טרם חקירתה

הח"כית החשודה בהסתה לאלימות ובהעלבת עובד ציבור, טוענת לחשש כבד להיעדר הגינות מינימלית מצד המשטרה, שלא חקרה איומים כלפיה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד), שאמורה להתייצב היום לחקירה בחשד להסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור, פנתה בסוף השבוע ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה שי ניצן וביקשה לקבל טרם התייצבותה לחקירה במשטרה את התשתית העובדתית המינימלית לחשדות, שעליהם תתבסס החקירה נגדה.

במכתב שהעבירו באי־כוחה של זועבי, עו"ד חסן ג'בראין ועו"ד מיסאנה מוראני מהמרכז המשפטי "עדאלה", נטען כי חקירה פלילית תחת אזהרה היא בגדר פעולה משפטית בהיותה משנה את מערך הזכויות והחובות המשפטיות של הנחקר, והיוועצות משפטית במקרה הזה מחייבת התייחסות לא רק לתוכן החקירה - דבר שכל חשוד זכאי לו — אלא גם לעצם חוקיות קיום החקירה נגד חברת כנסת הנהנית ממערך זכויות מיוחד לפי חוק החסינות.

עו"ד ג'בראין הדגיש עוד כי הבקשה הזו אינה מתייחסת לכל חומר החקירה הנמצא בידי התביעה – זכות הקמה בדרך כלל לאחר ההחלטה בדבר הגשת כתב אישום - אלא לתיאור האירועים והחשדות נשואי החקירה.

ח"כ זועביצילום: אמיל סלמן

במקביל, תבעה ח"כ זועבי בפנייתה למסור לידיה מידע על טיפולה של המשטרה בתלונות שהגישה בדבר האיומים על חייה וההסתה לאלימות נגדה. במכתב כתבו עורכי דינה: "לא מיותר לציין כי התעקשותה של משטרת ישראל לזמן את מרשתנו לחקירה באופן מיידי (ואשר התעקשה תחילה לקיים אותה בימי חופשת עיד אל־פיטר) על עניינים, שלפי דיווחי התקשורת, אינם מן הנושאים שהמשטרה נוהגת לקיים עליהם חקירה מיידית ומהירה כמהירות הבזק, בעודה לא פותחת בחקירה פלילית בגין האיומים ודברי ההסתה המופנים נגד חה"כ זועבי, מעוררים אצל מרשתנו חשש כבד שהמשטרה פועלת נגדה ממניעים זרים ואיפה ואיפה".

באי־כוחה של ח"כ זועבי הוסיפו בפנייה: "הדברים מקבלים משנה תוקף לאור ההסתה לאלימות נגד מרשתנו, שהגיעה למצב שבו מוצמד לה שמירה אישית, בעקבות הערכה מודיעינית כי קיים חשש רציני לפגיעה בחייה או בגופה. ועוד, חשד רציני בדבר היעדר הגינות מינימלית מטעם הרשות החוקרת מתחזק, בין היתר, לאור הצהרות המשטרה בתקשורת שלפיהן 'החקירה היא רק טכנית, וכתב האישום כבר מוכן'".

באותה הפנייה, שהועברה לתנ"צ אפרים ברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, ביקשה זועבי לתאם מועד אחר לחקירה במקום היום עד לקבלת הפרטים שביקשה. ממשרד המשפטים וממשטרת ישראל נמסר כי ח"כ זועבי תקבל תשובה לפנייתה, וכי אין המשרד והמשטרה מנהלים שיח עם חשוד באמצעות התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ