מתנגדי הנסיגה החד־צדדית בליכוד: המצע שלנו שולל צעד כזה

ב-2009 מתח נתניהו ביקורת על תפקוד ממשלת קדימה במבצע "עופרת יצוקה": רק מיטוט שלטון חמאס בעזה יסיר את האיום

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכוונה להסיג את כוחות צה"ל מרצועת עזה באופן חד־צדדי עוררה אתמול מחלוקת בליכוד. מתנגדי המהלך טוענים כי הוא מנוגד לשורת התבטאויות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעבר וכן למצע המפלגה. בפברואר 2009, שבוע לפני הבחירות לכנסת ה–18, מתח נתניהו ביקורת על תפקוד ממשלת קדימה במבצע "עופרת יצוקה": "אנחנו צריכים פעולה שתסיר את האיום ויש רק פעולה אחת שתעשה את זה, למוטט את שלטון החמאס בעזה". לפני כשנתיים, בפתח ישיבת ממשלה שנערכה יום לאחר עצרת לציון 25 שנה להקמת חמאס, אמר נתניהו: ״איננו מוכנים לחזור על אותה טעות של נסיגה חד־צדדית, שהביאה למעשה את חמאס לשליטה בעזה".

גדעון סער ובנימין נתניהו במליאה, מרס השנהצילום: אמיל סלמן

מפלגת השלטון לא פרסמה מצע רשמי לפני הבחירות האחרונות, אך במצעה הקודם, שפורסם ערב בחירות 2009, שללה המפלגה נסיגה חד־צדדית משטחים המוחזקים על ידי ישראל, והביאה כדוגמה להשלכותיה את הירי לעבר ישראל מלבנון ומרצועת עזה. ״לא ייתכנו עוד נסיגות חד־צדדיות בעתיד", נאמר במצע. "כל שטח שצה"ל יפנה ייתפס על ידי חמאס, וכל נסיגה תשדר מסר של חולשה וכניעה. הרקטות שנורו על הגליל בזמן מלחמת לבנון השנייה והרקטות שנורו על ישראל מעזה הוכיחו לרבים כי אזהרות הליכוד והעומד בראשו כנגד נסיגות חד־צדדיות לא נאמרו לשווא... הנסיגות וההתנתקויות הפכו מצב מסובך למורכב וקשה עוד יותר״.

״אין ספק שקו לבני־ביבי מנוגד לרוח הליכוד״, אמר אתמול סגן שר הביטחון המפוטר דני דנון, אחד המבקרים הבולטים של מדיניות נתניהו, אך סגן שר החוץ צחי הנגבי (ליכוד) דחה את הטענות. ״המצע עוסק בנסיגות מדיניות, לא במבצע צבאי״, אמר. לדבריו, ״המבצע לא הסתיים. אין כאן נסיגה, בטח שלא נסיגה חד־צדדית. הכוחות עמדו במשימתם ואין סיבה להשאיר אותם בשטח, כפי שאין סיבה לומר למטוס להישאר באוויר אחרי תקיפה״. הנגבי הוסיף כי ״מדובר בפעולה הצבאית הכי תקיפה מאז כיבוש הרצועה ב–1967. אני מעריך שהמכה אנושה בהרבה מזו שספג חיזבאללה במלחמת לבנון השנייה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ