לאחר שלא התייצבה למועד החקירה שנקבע עמה, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הבהיר היום (שלישי) כי חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) לא רשאית לקבל את חומר החקירה שהביא לפתיחת החקירה נגדה. "עליה להתייצב לחקירה במשטרה במועד שייקבע", אמר היועץ המשפטי לממשלה. לאחר קבלת המכתב, הודיעה ח"כ זועבי כי היא תתייצב לחקירה בימים הקרובים. 

בהודעה שפרסמה לשכתה של ח"כ זועבי נאמר כי "לאחר שקיבלנו תשובה מפורטת ממשרד היועץ המשפטי לממשלה, ולפיה הוא מסר באופן רשמי את נושא החקירה וגם התייחס לתלונות שהגישה ח"כ זועבי נגד אלה שהסיתו נגדה, תתייצב ח"כ זועבי כפי שאמרה כל הזמן בפני המשטרה ותמסור את גרסתה המלאה".

בשבוע שעבר אישר וינשטיין לפתוח בחקירה פלילית נגד זועבי, בחשד להסתה לאלימות ולהעלבת עובד ציבור. זועבי חשודה כי התבטאה בצורה פוגענית כלפי שוטרים ערבים ברחבת אולם בית המשפט בנצרת ובין היתר קראה להם "משת"פים". המשטרה תיאמה עמה כי ביום ראשון תתייצב לחקירה, אולם היא לא עשתה כן.

ח"כ זועבי בישיבת ועדת הפנים של הכנסת, ב-2013צילום: אמיל סלמן

בסוף השבוע פנתה זועבי במכתב ליועמ"ש, באמצעות עורך דינה חסן ג'בארין מארגון עדאלה, וביקשה לקבל את החומר שעליו התבססה ההחלטה לאשר פתיחה בחקירה. ג'בארין ציין כי הוא מבקש לדעת מראש מהו נושא החקירה ומהם החשדות המיוחסים לזועבי, כדי לתת לה ייעוץ משפטי בתור חברת כנסת שנהנית מחוק החסינות. לדברי ג'בארין, בעבר הוא ייצג חברי כנסת בגין חשד לעבירות דומות - ואז הם קיבלו את החומר שעליו מבוססת החקירה נגדם. "אך במקרה של זועבי", אמר, "נראה שהמשטרה מתלהמת, ומבקשת לחקור אותה במהירות בזק".

היום הודיע וינשטיין לזועבי כי הוא דוחה את בקשתה לקבל לידיה את המידע. בהודעה שפרסם הבהיר כי "רשויות החקירה אינן מחויבות להעביר לנחקר, לרבות חבר כנסת, מידע טרם חקירתו על התשתית העובדתית לאירועים ולחשדות שעליהן תתבסס החקירה. אין חולק על חשיבותה של זכות ההיוועצות וככל נחקר, יכולה ח"כ זועבי להיוועץ עם עורך דין. עם זאת, לאף נחקר אין זכות לקבלת 'תיאור האירועים והחשדות נושא החקירה' מראש".

וינשטיין הבהיר כי חוק החסינות "אינו מקנה לחברי כנסת חסינות מפני חקירה במשטרה. אכן, חוק החסינות קבע במפורש הגבלות באשר לפעולות שניתן לנקוט נגד חבר כנסת, ביניהן חסינות מפני חיפוש, האזנת סתר, מעצר, וחסינות מפני דיון פלילי, ואף קבע דרכים להסרתן. החוק לא קבע חסינות מפני חקירה, ולא בכדי. חקירה נועדה לברר את העובדות, לקבל את גרסת חבר הכנסת, בין היתר גם לצורך הכרעה בשאלה אם יש מקום לקבוע כי הדברים חוסים או שאינם חוסים תחת החסינות המהותית".

וינשטיין הוסיף כי "במהלך השנים האחרונות נחקרו חברי כנסת ושרים רבים, אשר התייצבו לחקירה, בלא להציב תנאים מוקדמים. באשר לדרישתה של זועבי לקבל מידע אודות הטיפול בתלונתה על דברי ההסתה המופנים כלפיה, וטענתה כי המשטרה פועלת נגדה ממניעים זרים, כתב וינשטיין כי "הדברים אינם תלויים זה בזה, ומכל מקום, חזקה על משטרת ישראל שתשיב לח"כ זועבי, עם סיום בחינת תלונותיה".

עוד נמסר מטעמה של ח"כ זועבי כי "באי כוחה חולקים על עמדתו המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה, ולדעתם החסינות הפרלמנטרית מעניקה זכות לח"כ לקבל לידיו את המידע מראש. אך מאחר ובתשובתו המפורטת הוא ספק את המידע שהתבקש על ידי ח"כ זועבי, ובהתאם לעמדתה של זועבי שהיא מעוניינת להתייצב לחקירה ולמסור את גרסתה, ומעולם לא טענה שהיא מסרבת להתייצב, ח"כ זועבי תתייצב בימים הקרובים בפני הרשות החוקרת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ