אהרונוביץ מקדם חוק שיגביל את כהונת המפכ"ל לארבע שנים

לפי ההצעה, הממשלה תהיה רשאית להאריך את כהונת המפכ"ל בחצי שנה, אם יצטרך לפרוש בעת אירוע חריג, או להדיחו אם יוגש נגדו כתב אישום חמור

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

כהונת מפכ"ל המשטרה תעמוד על ארבע שנים בדיוק - כך קובעת לראשונה טיוטת חוק חדש שהפיץ אתמול (ראשון) המשרד לביטחון הפנים. על פי החוק, הממשלה תהיה רשאית לקבוע תקופה קצרה יותר לכהונתו, במועד ההחלטה על המינוי. הממשלה תקפיד למנות את המפקח הכללי החדש לכל המוקדם ארבעה חודשים לפני פקיעת כהונת המפכ"ל המכהן, זאת על מנת שלא לפגוע מעשית בסמכותו תקופה ארוכה מדי טרם סיום תקופת כהונתו.

פקודת המשטרה קובעת כיום כי המפכ"ל ימונה בידי הממשלה לפי המלצת השר לביטחון הפנים, אלא שהחוק לא קובע מהם תנאי הכשירות למינויו, מה תהיה תקופת כהונתו ומי ימלא את מקומו אם נבצר ממנו לכהן בתפקיד. הטיוטה החדשה מציעה להסמיך את הממשלה להאריך את תקופת כהונתו של המפכ"ל, אם זה אמור היה לפרוש בעיצומה של מלחמה, אירוע ביטחוני או פשיעה חריגה בהיקפה - אך לא ניתן יהיה להאריך את הכהונה בתקופה העולה על שישה חודשים. בנוסף, הממשלה רשאית להפסיק את כהונתו של המפכ"ל לפני תום כהונתו, בהמלצת השר לביטחון הפנים.

בניגוד למינויים אחרים במערכת הביטחון, בהם מינוי ראש השב"כ, ניתן יהיה להפסיק את כהונתו של המפכ"ל לאלתר אם מוגש נגדו כתב אישום בעבירה חמורה, גם אם עדיין לא הורשע בעבירה זאת. "אחד מתפקידי המשטרה המרכזיים הינו מלחמה בפשיעה. משכך, אך ראוי כי דרישות הכשירות מהעומד בראש ארגון זה יהיו מחמירות יותר, כך שגם מקום בו מדובר בנאשם בלבד ולו בעבירות משמעתיות, יהיה די בכדי לאיין את כשירותו מלשמש כמפקח הכללי. תוספת דרישה זו מתחייבת, בין השאר, אף בשל החשיבות הרבה שבשמירת תדמיתו של ארגון זה בעיני הציבור”, הסביר היועץ המשפטי למשרד לביטחון הפנים, עו”ד יואל הדר, את ההחלטה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ