יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט, הצליח להביא לאישור את החוקה החדשה של המפלגה, לאחר שהשיג הסכם הערב (רביעי) עם מתנגדיה. לפי הסיכום, המתנגדים יתמכו בחוקה ויסירו את הסתייגויותיהם ואת הדרישה להצבעה חשאית. בהמשך תוקם ועדה מייעצת בראשות חבר המפד"ל לשעבר יצחק לוי שתגיש המלצות לתיקון החוקה לוועידת המפלגה בתוך שלושה עד חמישה חודשים. הפשרה הושגה בתיווכו של סגן שר החינוך, ח"כ אבי וורצמן.

החוקה עוררה מחלוקת בבית היהודי, מכיוון שהיא מרחיבה את סמכויותיו של היו"ר ומטשטשת את הזיהוי הדתי של המפלגה. בכינוס מרכז המפלגה הערב אמר בנט: "יש עדיין פגמים בחוקה, אני לא חושב שהיא מושלמת. נעשה בה מקצה שיפורים. תקום ועדה לתיקונים, ניתן לה זמן, כמה חודשים, ומביא בפניכם את המלצותיה". בנט הוסיף: "אנחנו לא פוחדים להנהיג את ערכינו בכל מקום, מהסי-אן-אן ועד חוג בית בנתיבות. וכמה אנשים מייחלים שניכשל: קמתי בבוקר וראיתי כותרת ראשית בשני עיתונים שנעביר את החוקה היום. זה מפריע להם כי הם רואים שעם ישראל מצטרף אלינו".

בנט בכינוס מרכז הבית היהודי, הערבצילום: תומר אפלבאום

בנט ניסה לפייס את השר אורי אריאל ואת חברי האיחוד הלאומי, השותפים לסיעת הבית היהודי בכנסת. היום פנה אריאל לבנט והצביע על סעיפים בחוקה שעלולים למנוע מחברי האיחוד הלאומי לבחור ולהיבחר אם יהיה איחוד בין המפלגות, כפי שסוכם לפני הבחירות האחרונות. בנט הבהיר בנאומו שהוא מחויב למיזוג מלא בין המפלגות: "אנחנו נתאחד עם האיחוד הלאומי. אני מצהיר קבל עם ועדה שכל ח"כ מכהן יקבל פטור מתקופת האכשרה, נדאג להכניס חברים שלהם למרכז בהגינות". אריאל לא התרשם מהצהרת בנט ואמר הערב: "לצערי, בקשותינו להעביר חוקה משותפת לאחר איחוד המפלגות לא נענתה. בימים הקרובים נתכנס באיחוד הלאומי, נדון במציאות החדשה ונחליט כיצד לפעול".

שני חברי הכנסת שבלטו בהתנגדותם לחוקה החדשה, מוטי יוגב ויוני שטבון, ספגו קריאות בוז רמות בכינוס המרכז. "הערב נפל דבר בציונות הדתית", אמר שטבון לאחר אישור החוקה. "אנחנו קמים מחר למציאות פוליטית חדשה. היום ניתנה יריית הפתיחה במערכה על דמותה של מפלגת הבית היהודי - האם פנינו למפלגה חילונית, 'ליכוד ב'' שמשילה את ערכיה, או למפלגה דתית-לאומית המושתתת על ערכי הציונות הדתית".

אחר הצהריים התכנס מרכז הבית היהודי בתל אביב כדי לדון בחוקה החדשה. החוקה מקנה ליו"ר המפלגה את הסמכות להכריע בנוגע להצטרפות לקואליציה ולזהות השרים, שאותם יביא לאישור המרכז. כן יוכל היו"ר להכניס שני מועמדים מטעמו לכל עשירייה ברשימה לכנסת. בנוסף, יבוטל הסעיף שלפיו רק יהודים דתיים או שומרי מסורת יוכלו להיבחר לרשימת המפלגה ויובטח ייצוג לנשים במקומות הרביעי, השמיני, ה-12 וה-17 ברשימה. בנט, המבקש למצב את עצמו כמנהיג הימין בישראל ולהפוך את הבית היהודי למפלגה השנייה בגודלה בכנסת הבאה, מתכוון לדחוק את הרבנים מעמדות השליטה במפלגה, והחוקה החדשה אינה כוללת התחייבות לתמיכה בחינוך הממלכתי-דתי, בתנועת הנוער בני עקיבא ובהסתדרות הפועל המזרחי.

סיעת הבית היהודי בכנסת הנוכחית מורכבת משמונה חברים מרשימת הבית היהודי (מפד"ל), לצד ארבעה חברים מרשימת האיחוד הלאומי-תקומה. בנט נהנה מתמיכתם של רוב חברי רשימת הבית היהודי, אך שניים מהם, שטבון ויוגב, הצהירו על התנגדותם לחוקה החדשה ואמרו כי הם מבקשים למנוע מהבית היהודי להפוך ל"מפלגה של איש אחד". שני חברי הכנסת ניסו להביא לקיום הצבעה חשאית בנושא הערב כדי להקשות על בנט בהעברת החוקה. היוזמה עוררה התנגדות גם ברשימת תקומה, שבראשה עומד שר השיכון אורי אריאל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ