בליכוד וביש עתיד מבהירים: לא נלך לבחירות בגלל משבר התקציב

חרף המחלוקות וחילופי המהלומות בין המפלגות, אמר לפיד: "איני רואה סיבה לפירוק הממשלה". בכיר בליכוד: "לאיש חוץ מבנט אין אינטרס כזה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בליכוד וביש עתיד הבהירו היום (ראשון) כי חרף חילוקי הדעות בין ראש הממשלה לבין שר האוצר על תקציב המדינה, אין להם כוונה להקדים את הבחירות.

שר האוצר יאיר לפיד הכריז הערב בראיונות למהדורות החדשות כין אין בכוונתו לפרק את הקואליציה וללכת לבחירות. "לדעתי יש עתיד תשב בקואליציה גם ב-2016. נבחרנו לארבע שנים, אני לא רואה סיבה לפרק את הממשלה, אבל לי יש קווים אדומים ולא אעבור עליהם. יש ערכים שהלכתי עליהם לבחירות ואף אחד לא יגרום לי להתכופף", אמר לפיד.

לפיד התייחס גם לתקציב הגזירות הקודם שהעביר: "שילמתי מחיר פוליטי כבד והציבור שילם מחירים כבדים. המשק יכול ללכת לתקציב הזה בלי להעלות מסים או לקצץ בשירותים החברתיים. אני לא רואה סיבה ללכת לבחירות כל עוד יש איזון בין כלכלה לביטחון ולצרכים חברתיים". גם בכיר בליכוד העריך הערב שהבחירות לא יוקדמו. לדבריו, "לאף אחד, חוץ מלנפתלי בנט, אין אינטרס כרגע ללכת לבחירות". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שב והצהיר הערב פומבית שהתקציב הנוכחי יידרוש תוספת משמעותית לתקציב הביטחון.

נתניהו ולפיד במליאת הכנסת, בתחילת השנהצילום: אמיל סלמן

חרף האינטרס המשותף להגיע לפתרון, ראש הממשלה ושר האוצר עדיין לא הצליחו להגיע להסכמות ביניהם על תקציב המדינה גם לאחר הפגישה ביניהם היום. סלעי המחלוקת העיקריים הם גובה תקציב הביטחון, עומק יעד הגרעון, ודרישת שר האוצר להעניק תוספת תקציב למשרדי החינוך והרווחה. שני הצדדים לא הציגו יעדים חד משמעיים בשלוש נקודות המחלוקת והדבר מותיר פתח למשא ומתן ביניהם.

שר החינוך, שי פירון, שוחח היום עם לפיד מיד לאחר פגישתו עם נתניהו. גם הוא סבור שניתן להגיע למתווה מוסכם בנושא התקציב: "מדינת ישראל לא צריכה עכשיו להגיע עימות פנימי. היא צריכה פתרונות וצריכה ללכת ביחד להתמודד עם האתגרים המאוד מאוד משמעותיים העומדים לפנינו". פירון הוסיף: "אף אחד לא מפקפק בצורך שלנו לחזק היום את מערכת הבטחון ולהקצות לה משאבים נוספים. זה לא עומד לדיון ואני מניח שאף אחד גם לא חושב שזה צריך לבוא על חשבון החינוך או הרווחה".

"לא נלך לבחירות על נושאים כלכליים", הוסיף גורם אחר ביש עתיד: "הניסיון להציג אותנו כמי שמתנגדים לתוספת משמעותית לתקציב הביטחון, הוא פשוט לא נכון".

גם גורמים נוספים ביש עתיד העריכו שפניו של לפיד למציאת נוסחה מוסכמת ולא להסלמה בעימות. "בסופו של דבר נתניהו ולפיד יגיעו לפתרון. הם נפגשו היום לפגישה עניינית שבה כל צד הציג את תפיסת עולמו וקבעו להפגש באופן אישי עוד כמה פעמים נוספות בימים הקרובים. אסור לשכוח שקיבלנו משק במצב על הפנים והצלחנו לייצב אותו באמצעות העלאת מסים. אבל לא בשביל זה הגענו לפוליטיקה. ולפיד הבהיר את זה היום לנתניהו", אמרו במפלגה.

"לפיד קורס בסקרים"

בכיר בליכוד הנחשב מקורב לנתניהו, אמר ל"הארץ": "אני לא מצליח להבין את לפיד. ההתעקשות שלו על מע"מ אפס, לצד התביעה לא להגדיל באופן משמעותי את תקציב הבטחון ולא להעלות מסים היא בלתי אפשרית והוא יודע את זה. ברור לנו שלפיד לא רוצה בחירות עכשיו, כי הוא יצטמק מ-19 לתשעה מנדטים. ברור לנו שלפיד מפחד מהליכה לאופוזיציה בלי הישגים משמעותיים. לכן אפשר להניח שהוא יתקפל בסופו של דבר".

לדברי בכיר אחר בליכוד, "לפיד קורס בסקרים. נתניהו עדיין לא הצליח לשקם את מעמדו מאז צוק איתן. ציפי לבני עלולה למצוא את עצמה מתחת לאחוז החסימה וליברמן בעיצומה של רפורמה במפלגה שנועדה להחזיר אליה את המצביעים שנדדו לבית היהודי". לדבריו, "הליכה לבחירות תהיה פרס לבנט, וזה דבר שגם לפיד וגם נתניהו מאוד רוצים להימנע ממנו". אבל לנתניהו יש גם אינטרסים נוספים: בליכוד העריכו שראש הממשלה פועל במרץ כדי לכפות על חברי המפלגה בחירות מקדימות לתפקיד היו"ר בתוך שבועות עד חודשים.

"נתניהו רוצה להפתיע את המערכת, ולא בפעם הראשונה, כדי לנצח את יריביו במפלגה לפני שיספיקו לצבור פופולריות. כדי לשכנע בנחיצות המהלך, הוא צריך ליצור את הרושם שיש בחירות כלליות באופק וההתכתשות שלו עם לפיד בהחלט משרתת את סדר היום שהוא מנסה לקדם", אמרו בכירים במפלגה. לדבריהם, "נתניהו עובד קשה בזירה הפוליטית. הוא התחיל בזה עוד לפני צוק איתן, אבל המאמצים שלו התחדשו בשבועות האחרונים. הוא מקיים שורה של כנסים פוליטיים והרמות כוסית עם חברי מרכז. הוא מנסה לקרב ח"כים שלא נחשבים לפעילים בולטים במחנה שלו ופועל כדי לצמצם את כיסי ההתנגדות כלפיו בתוך המפלגה". 

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, מתח היום ביקורת נוקבת על לפיד וכינה את סדר היום הכלכלי שמקדם שר האוצר "הפקרות". לדבריו, "לפיד ונתניהו יצטרכו להגיע לפשרה. לפיד, שהציב שורה ארוכה של עקרונות שאי אפשר לקבל אולם, יצטרך להתגמש ולהתפשר. הכדור בידיים שלו". לדברי לוין, "אין היגיון פוליטי בפירוק הממשלה, אבל פרישה של יש עתיד מהקואליציה עלולה להדרדר לבחירות, בסופו של דבר".

"לנתניהו יש אינטרס להוציא את יש עתיד מהקואליציה"

סגנית השר ציפי חוטובלי (הליכוד) קראה היום לנתניהו לפטר את לפיד. "יאיר לפיד מנסה לחפות על היעדר הישגים וגורם נזק גדול לכלכלת המדינה. ראש הממשלה צריך לפטר את לפיד ולהפקיד את כלכלת המדינה בידיים ראויות ולא בידי פופוליסט", אמרה חוטובלי.

ביש עתיד כיוונו היום אצבע מאשימה לעברו של נתניהו. "הבעיה היא לא כלכלית, אלא פוליטית", אמרו במפלגה. "לנתניהו יש אינטרס להוציא את יש עתיד מהקואליציה ולמנוע את חוק מע"מ אפס, כדי לראות את לפיד חלש ולמנוע ממנו הישגים לקראת הבחירות הבאות. אם נמצא את עצמנו בבחירות עכשיו, זה יהיה רק בגלל נתניהו ושיקולים לא ענייניים שהוא מקדם".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (עבודה), תקף היום את לפיד ונתניהו. לדבריו, "העימות הזה אופייני לממשלת השיתוק הלאומי המכהנת כעת. ישראל משותקת מדינית, כלכלית וביטחונית. הריב הנוכחי הוא המשך ישיר לחוסר היכולת של הממשלה הזו לתפקד ביחד, כפי שראינו גם במערכה בדרום". הרצוג הוסיף: "נתניהו ולפיד הם תאומים סיאמיים בתפיסתם הכלכלית ולכן המשבר הזה יגמר שוב בתקציב שיפגע במעמד הביניים ובשכבות המוחלשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ