התגובות לפרישה: מחמאות לסער ועקיצות לנתניהו

השר ליברמן: פרישתו היא הפסד לממשלה; ח"כ דנון: לכתם של סער וכחלון הוא סימפטום לניתוק שקיים בין השטח בליכוד לבין ההנהגה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הודעתו של שר הפנים, גדעון סער, כי הוא לוקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים תפסה רבים במערכת הפוליטית בהפתעה. עמיתיו שהגיבו לפרישה שפעו מחמאות על תפקודו של השר, וחלקם שלחו עקיצות לראש הממשלה, בנימין נתניהו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הערב (רביעי) עם סער ואמר לו שהוא "מכבד את החלטתך לקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים. אני מודה לך על שנים ארוכות של פעילות ועשייה ציבורית בממשלה, בכנסת ובתנועת הליכוד ומאחל לך הצלחה בהמשך הדרך". 

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין מסר בתגובה כי "גדעון סער הוא איש של מעשה ונתינה למען העם והארץ. מנהיג אמיתי. צר לי על הודעתו דווקא בעת הזו בה אתגרים רבים כל כך עומדים לפתחנו, אך אני מאחל לו הצלחה רבה בכל מקום אליו תוביל אותו הדרך".  

גדעון סער וח"כ מירי רגב באירוע הרמת הכוסית, הערב. צילום: עופר וקנין

שר החוץ, אביגדור ליברמן, מסר הערב כי ״אני מצטער על התפטרותו של גדעון סער מן הממשלה. בשנותיו בממשלה מילא סער את תפקידיו כשר החינוך והפנים בצורה טובה ביותר והיה מן השרים הבולטים. פרישתו היא הפסד לממשלה ואני מקוה שהוא ימשיך לתרום לחיים הציבוריים בישראל״.

"פרישתו של השר סער,חברי לדרך, מצערת מאד", אמר עמיתו מהליכוד, שר התקשורת גלעד ארדן. "נבחרנו ביחד לכנסת ונאבקנו במשותף שנים רבות לחזק את הליכוד ולהנחיל לציבור את ערכיו הלאומיים.בכל תפקידיו פעל גדעון במלוא כוחו בכדי להצעיד את מדינת ישראל ואזרחיה לעתיד טוב יותר ואין ספק שחסרונו מסביב לשולחן הממשלה יורגש".

יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט, מסר כי ״השר גדעון סער הוא אידיאולוג אמיתי, שר מצוין ושותף לדרך, ומעמודי התווך של תנועתו הליכוד. אני מכבד את הודעתו ומקווה שישוב במהרה לחיים הציבוריים. ישראל זקוקה לאנשים כמוהו״.

השר סער באירוע, הערבצילום: עופר וקנין

ח"כ דני דנון, שפוטר בעיצומו של מבצע צוק איתן מתפקידו כסגן שר הביטחון, מתח ביקורת על צמרת המפלגה בצל פרישת סער. "מצטער שעוד אחד מטובי בני הליכוד עוזב אותנו", אמר דנון. "לכתם של סער וכחלון הוא סימפטום לניתוק שקיים בין השטח בליכוד לבין ההנהגה". 

חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) סיפרה שהופתעתה מהחלטתו של סער. "השר סער הוא אחד השרים המובילים בליכוד, הוא נכס לתנועה ואחרי עזיבתו של כחלון, עזיבתו של סער היא מכה קשה לליכוד. אני שמחה שהשר הודיע שהוא לא עוזב את התנועה ומקווה שלאחר שינוח ויצבור כוחות מחודשים, יחזור לליכוד״.

גם ח״כ איציק שמולי מהעבודה שילב מחמאה לסער עם עקיצה למנהיגותו של ראש הממשלה נתניהו. ״אם למישהו עוד היה ספק שהליכוד במשבר ומתפרק מבפנים אז אחרי הערב הזה הדברים ברורים יותר כשהליכוד מאבד את השר הכי ביצועיסט שלו. אני מאחל לגדעון הצלחה רבה".

ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי הביעה צער על הודעתו. "השר סער, ידיד חברון ואיש א"י, שהביע בעקביות התנגדות להקמת מדינה פלשתינית, היה שותף פעיל  במהלכים משמעותיים של שדולת א"י", אמרה. "אין ספק שחסרונו יורגש מאד במערכת הפוליטית כולה. אין לי ספק שהוא ישוב ויתרום מערכיו ויכולותיו למדינת ישראל".

העיתונאית גאולה אבן, רעייתו של השר, הגיבה לראשונה על פרישתו בראיון הערב לערוץ 10. "הוא איש אמיץ, הפוליטיקאי הכי מוכשר והכי ראוי שצמח כאן בשנים האחרונות", אמרה. "הוא עשה למען המדינה ולמען העם כל שהוא יכול היה לעשות על פי תפיסתו והשקפת עולמו ועכשיו הגיע הזמן שהוא יהיה עם הילדים שלו, עם המשפחה שלו ואיתי יותר. זאת עבודה שוחקת וקשה, והוא היה מסור כל כולו לעבודה הזו ועכשיו הוא שלנו מלא מלא, אלא אם יחליט אחרת בהמשך".

כשנשאלה אם הרצון להיות עם הילדים הוא הגורם היחידי לפרישה השיבה: "אני לא מתייחסת לכל החלקים בנאום שלו, אבל מי שהקשיב לנאום שלו יכול להבין את התמונה כולה. אני מתייחסת למה שמעניין אותי ולאיש שאני אוהבת, ואני גאה בו".

אבן, שהושעתה השבוע מתפקידה כמגישת התוכנית "המוסף" בערוץ 1, תוחזר לתפקידה בעקבות הודעתו של סער על פרישתו המתוכננת. אבן הושעתה בעקבות עימות שפרץ בינה לבין מנהלת חטיבת החדשות, אילה חסון, בעקבות ראיון שקיימה אבן עם עם ח"כ גילה גמליאל מהליכוד. זאת בניגוד להוראתה של חסון שלא תראיין גורמים ממפלגתו של בעלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ