גדעון סער: "לא עזבתי אתמול כדי לחזור מחר. אם ניסו לפגוע בי זה מאחוריי"

השר היוצא אמר את הדברים היום בלוד, יממה לאחר שהודיע על פרישתו. הוא נפגש עם משה כחלון, אך השניים מכחישים כי הם מתכוונים לאחד כוחות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הפנים, גדעון סער, התנהל היום (חמישי) כאיש מאושר. “אני רוצה להבהיר, כי קראתי פרשנויות: לא עזבתי אתמול בערב כדי לחזור מחר בבוקר. יש חיים מחוץ לפוליטיקה”, אמר כשקיבל הערב אזרחות כבוד של העיר לוד.

יממה אחרי שהודיע על כוונתו לצאת ל"פסק זמן" ולהתפטר מהממשלה ומהכנסת, בחר סער לצטט את הפילוסוף ז'אן ז'ק רוסו: “האדם נולד חופשי ובכל מקום אסור הוא באזיקים. פלוני סבור שהוא אדון לאחרים והוא בעצמו עבד יותר מהם". לאחר מכן סיפר לנוכחים, “הבוקר קמתי אחרי שעתיים וחצי של שינה. הרגשתי כמי שמשתחרר משירות מילואים ארוך של 20 שנה. יש בזה הרבה סיפוקים. קיבלתי כל יום החלטות שנוגעות לחיים של אנשים. היום ברוך השם אני אדם מאושר, אדם חופשי. בקרוב אפרד מהנהג שלי דני ומהזקיף שנמצא מתחת לבית ושומר עלינו. לא יקראו לי יותר כבוד השר, אבל אני אהיה אדם חופשי ומאושר".

שר הפנים גדעון סער, היוםצילום: תומר אפלבאום

סער הוסיף, “אני נפרד באהבה. ללא מרירות, ללא כעסים. אם פגעו בי או ניסו לפגוע בי במהלך הדרך, זה מאחוריי. ברוך השם הגעתי להישגים רבים ואני עדיין מספיק צעיר כדי להתחיל דרך חדשה ולעשות דברים אחרים בחוץ. צריך כוח לוותר על כוח”. סער הקדיש את המשך נאומו לנושא החברתי. “אני מאמין שהבטחון של המדינה הוא לפני הכל חוסן חברתי, צמצום פערים חברתיים, השקעה בחברה בחינוך ובילדים”, סיפר לנוכחים. "זה מה שבונה חברה חזקה. סולידריות. חברה כזאת יכולה לעמוד בכל אתגר”.

סער ניסה לשדר היום עסקים כרגיל. אחרי טיול בוקר קצר בתל אביב, בלווית אשתו ובנו הפעוט, מלווים בצלמי עיתונות, סער שב לענייני משרדו. רעייתו, גאולה אבן, התראיינה אתמול לגלי צה"ל בניסיון להסביר את הרגע לפרישתו הדרמטית של בעלה. “הוא פרש עכשיו ובעתיד הוא יחליט מה יהיה. הוא פרש. הוא רוצה עכשיו לנוח". לדבריה, “אתם לא מצליחים להבין כמה חסרות לו השעות שהוא לא נמצא כאן, עם המשפחה".

לדבריה, "בעומס העבודה שיש עליו והיה עליו במשך שנים ארוכות, והרצון שלו לתרום ולעשות, קשה מאוד להיות גם פה וגם בעבודה באופן מלא". בראיון התייחסה אבן גם לשמועות ברשתות החברתיות שלפיהן סער פרש בשל תחקיר שעומד להתפרסם אודותיו. "כל העלילות האלה נבדקו פעם אחר פעם ולא היה מאחוריהן שום דבר. הן אף פעם לא הצליחו לגבור עליו בקרב פנים אל פנים, בקרב בקלפי, בכנסת, בקרב על רפורמה - מה לעשות הוא תמיד נצח", סיפרה אבן, "המפלט של אותם פחדנים הוא לעשות את הדברים האלה מאחורי גבו. בכל פעם שהם נכשלו לגבור עליו באמצעים הכי שפלים והכי נבזיים, הם אף פעם לא הצליחו".

עוד היא הוסיפה על הקושי שהיה בקבלת ההחלטה. "זה לא פשוט לוותר על פוזיציה שיכלה להוביל אותו לתפקיד ראש ממשלה. שר פנים, ראשי רשויות, ליכוד. הוא מחזיק בכיסו נאום כתוב מ-29 באפריל והוא תכנן כבר אז לפרוש. הנאום היה מוכן, ורק בגלל ההתמודדות של רובי ריבלין לנשיאות והחברות של גדעון איתו והרצון לעזור, הוא ויתר על זה", אמרה אבן.

בליכוד היו מי שהאשימו אתמול את ראש הממשלה בפגיעה בשרים המכהנים תחתיו. "דור הביניים לא מצליח לצמוח בליכוד", אמרה אתמול ח"כ מירי רגב, הרואה עצמה מועמדת לתפקיד שרה בממשלה עם פרישתו של סער. לדבריה, "ראש הממשלה צריך לבדוק מדוע אנשים טובים עוזבים את הליכוד".

בכירים במפלגה הדפו אתמול את הטענות. “זה הזוי לומר שראש הממשלה אשם בכך שהשרים שמתחתיו לא מצליחים להאפיל על הפופולריות שלו ומתייאשים. במקום לומר שנתניהו הוא האיש הנכון במקום הנכון ולשמוח על כך שבזכותו המפלגה בצמרת, באים ותוקפים אותו על כך". בכיר אחר אמר, “דווקא תחת נתניהו צמחה שכבה שלמה של אנשים צעירים שהגיעו לעמדות מפתח וחלק מהם נמצאים שם עד היום.

אחרים, כמו לימור לבנת וסלבן שלום נשארים בצמרת הליכוד שנים ארוכות. נתניהו הביא את שטייניץ והוא דבק בעשייה הפוליטית כבר שנים”. גורם אחר בליכוד אמר, “נתניהו חלש מאוד ביחסי אנוש. הוא הסתכסך כמעט עם כל השרים הבכירים: עם סער, עם לפיד, עם בנט יש לו עליות ומורדות וגם עם סילבן. לא פלא שלסער נמאס".

בליכוד גברה אתמול ההערכה שהשר גלעד ארדן ייוותר על מינויו כשגריר באו"ם ויקודם לתפקיד שר הפנים. "זאת הזדמנות מצויינת לארדן לצבור ניסיון בתפקיד שר בכיר, תפקיד שחסר לו ברקורד הביצועי כיום. אסור לשכוח שלשר פנים מהליכוד יש יכולת לעשות "עבודת שטח" מפלגתית טובה מול עשרות ראשי רשויות חברי מרכז הליכוד שעליהם הוא מופקד”. ארדן אמור להחליט בימים הקרובים האם להשאר כחבר בממשלה בתקווה שיזכה במינוי או להעדיף לצאת לשליחות דיפלומטית אטרקטיבית. “לארדן יש בעיה", הסביר בכיר בליכוד. “נתניהו ייתקשה להתמודד ציבורית עם העובדה שסער וארדן, שהתברגו לצמרת רשימת הליכוד, נוטשים בזה אחר זה את ממשלתו. נתניהו יעדיף לקרב אליו את ארדן ולהעניק לו סמכויות והשפעה כדי להשאיר אותו בממשלה".

אחת ההערכות המרכזיות בליכוד היא שסער שוקל להקים ציר פעילות משותף עם משה כחלון. כחלון פועל במרץ בימים אלה לגיבוש מפלגה שתתמודד באופן עצמאי בבחירות הקרובות. סער וכחלון נפגשים על בסיס קבוע. בלשכתו של סער לא הכחישו כי השניים נועדו גם ביום שלפני הכרזתו של סער על פסק זמן מהחיים הפוליטיים. "סער וכחלון הם חברים טובים שנפגשים על בסיס קבוע”, אישרו בלשכת שר הפנים והוסיפו, “החלטת שר הפנים לקחת פסק זמן מהחיים הציבוריים נשמרה על ידו בסוד ולא עלתה באף אחת משיחותיו או פגישותיו עם משה כחלון". 

כך או אחרת, סער השקיע מאמצים גדולים כדי למצב את עצמו כ"שר החברתי ביותר" של הליכוד במהלך כנס הפרישה שלו שערך אתמול בכפר המכביה. המסרים שלו נשמעו דומים למסרים שהשמיע כחלון ערב פרישתו מהליכוד. "לעם קשה. יוקר המחיה. מחירי הדיור. אסור לפגוע בחינוך. אסור לפגוע ברווחה. אסור לפגוע בבריאות. אסור לפגוע בשכבות החלשות. אסור לגעת בכבשת הרש. המוני העם הפשוט נתנו בנו אמון פעם אחר פעם. אל נא נאכזב אותם״, אמר סער בביקורת מרומזת כלפי הממשלה בה הוא חבר.

ההערכות לגבי האפשרות שסער יחבור פוליטית לכחלון חלוקות. גורם המקורב לסער ובכחלון אמר ל"הארץ": "אין סיכוי שהם ירוצו ביחד במפלגה משותפת, אין אף אדם שחושב שסער יסכים להיות מספר שתציים של כחלון או שכחלון יהיה מספר שתיים של סער". מקורב אחר של שר הפנים אמר כי "גדעון הוא איש ליכוד ויישאר כזה. אם יחליט לחזור לחיים הפוליטיים הוא יעשה זאת מתוך הליכוד ולא ממפלגת אווירה כזאת או אחרת". לעומת זאת בכיר בליכוד חשד היום שסער וכחלון זוממים להשתלט על הליכוד מבפנים. לדבריו, "גם כחלון וגם סער נשארים חברי ליכוד גם לאחר פרישתם. אם הם ייראו שנתניהו חלש, הם יעדיפו להשתלט ביחד או לחוד על הליכוד מבפנים, אבל אי אפשר לשלול שיתוף פעולה של השניים גם מחוץ לשורות המפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ