יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציע לשר גלעד ארדן את תפקיד שר הפנים במקומו של גדעון סער. אם יקבל את ההצעה צפוי ארדן, חבר הקבינט המדיני-בטחוני, להישאר חבר בפורום, אף שסער לא היה חבר בו.

ארדן ביקש ארכה בת כמה ימים כדי להחליט אם להעתר להצעה או להתמנות לתפקיד שגריר ישראל באו"ם שהוצע לו, אך על פי ההערכות הסיכויים שיחליף את סער גבוהים. לצד השדרוג ייהנה ארדן מעוצמה פוליטית גדולה בשל אחריותו לעשרות ראשי הרשויות של הליכוד - אחד הצירים הפוליטיים המרכזיים במפלגה.

הפנייה המהירה של נתניהו לארדן נועדה למנוע מראש הממשלה מבוכה נוספת בדמות פרישתו של בכיר נוסף בליכוד מהממשלה. אם ארדן יעדיף את תפקיד השגריר, נתניהו צפוי להציע את התפקיד למקורבו, השר יובל שטייניץ.

סער בטקס קבלת אזרחות כבוד בלוד, אתמולצילום: תומר אפלבאום

המועמדת המובילה לתפוס את מקומו של ארדן במשרד התקשורת היא ח"כ גילה גמליאל. גמליאל קיבלה הבטחה מנתניהו להתמנות לשרה בממשלה "ברגע שיתפנה כסא", והוא רמז השבוע על כוונתו לממש את הבטחתו לה. גם יו"ר הקואליציה, יריב לוין, קיבל בעבר הבטחה דומה מנתניהו, אלא שהוא אמור להתמנות בינואר הקרוב לראשות ועדת החוץ והבטחון היוקרתית ולהחליף את היו"ר המכהן, זאב אלקין.

ההצעה לארדן, יממה לאחר הודעתו של סער, נעשתה כחלק ממאמציו של נתניהו לייצב את הקואליציה המסוכסכת בראשה הוא עומד. עדות נוספת למאמציו היא הפשרה שהשיג עם שר האוצר יאיר לפיד על מתווה תקציב המדינה ואישורה של ספינת הדגל יש יש עתיד, חוק מע״מ אפס. גורמים במערכת הפוליטית העריכו שנתניהו ינסה לקרב את לפיד אליו בתקופה הקרובה בשל האינטרס המשותף של שניהם שלא ללכת לבחירות בעיתוי הנוכחי. 

שר הפנים הפורש התייחס הערב למתיחות ביחסים שלו עם ראש הממשלה נתניהו. "אני לא יכול להכחיש שהיחסים שונים מכפי שהיו בעבר", אמר סער בראיון ל"אולפן שישי" בערוץ 2 והוסיף כי "אם אני יכול לסמן נקודה אז זאת הנקודה של הבחירות לנשיאות ועוד לפניהן, הסוגיה של דחיית הבחירות". כשנשאל אם התאכזב מכך שנתניהו לא ביקש ממנו לשקול שוב את פרישתו השיב סער: "כשאין ציפיות אין אכזבות".

בהתייחס לאפשרות שיצטרף למפלגתו של השר לשעבר משה כחלון, אמר סער: "אני איש הליכוד. כחלון הוא חבר שלי, יש לנו הרבה מאוד שיחות ובהן אני תמיד אומר לו את דעתי, שטוב יותר לחזור לליכוד ולהיות בליכוד. אני לא מועמד לעזוב את הליכוד".

סער הבהיר כי אינו מתכונן כרגע לשוב לחיים הפוליטיים. "הייתי 20 שנה בשירות הציבורי, הגשמתי את מרבית חלומותיי", הסביר והכחיש כי הצעד קשור באשתו, העיתונאית גאולה אבן. עם זאת הוסיף: "אני עדיין אדם צעיר, ויכול מאוד להיות שאחרי שאעשה כמה דברים בחוץ, אם יעלה געגוע והציבור עדיין ירצה בכך, אולי אחזור". לשאלה אם הוא רואה עצמו כמועמד לראשות הממשלה השיב: "אם הייתי מחליט להישאר במערכת הפוליטית או אם ארצה לחזור אליה, אז בוודאי. מי שנמצא בעמדה שהגעתי אליה שואף להגיע לפסגה". לדברי סער, הוא כבר קיבל כמה הצעות בתחום המשפטי והעסקי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ