יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לנסות ולהדיח את מנכ"ל הליכוד, גדי אריאלי ולמנות תחתיו את יועצו הפוליטי ואיש אמונו, קובי צורף. מדובר בניסיון שני של נתניהו להדיח את אריאלי לאחר שבחודש מאי האחרון ביקש למנות לתפקיד מקורב אחר, יוסי שלי. נתניהו הציע את האפשרות למנות את צורף לשותפו הפוליטי החדש—ישן, השר ישראל כץ, שהחליט לתמוך במהלך. במקביל, כץ פועל לקדם מועמד מטעמו לתפקיד סמנכ"ל המפלגה. אחד השמות שהעלה כץ הוא של משה שטרית, חבר מועצת בית שמש ובנה של ראש לשכתו, קטי שטרית, שהתמודדה בעצמה בפריימריז בליכוד. אלא שגורמים המעורים במהלך שמקדם כץ אמרו היום (שלישי), “השם של שטרית עלה, אבל קשה לומר שהסיכויים שלו גבוהים. המועמדות שלו אפילו לא קרובה להיסגר. אין שום דיל בנושא. יש עוד כמה שמות שנבחנים בימים אלה. בכל מקרה נתניהו וכץ עוד לא נפגשו כדי לדון בשמות".

גם בסביבתו של שטרית הבהירו שהמינוי רחוק מביצוע. "היתה פנייה אליו כדי לבדוק אם הוא מעוניין בתפקיד, אבל בין זה לבין המינוי המרחק עדיין גדול", אמרו. מועמדותו של שטרית, שפורסמה לראשונה ב"ידיעות אחרונות", עוררה היום מחאה חריפה במפלגות החרדיות, בין השאר בשל מעורבותו ביוזמה להפריד בין בית שמש לבין שכונותיה החרדיות. ח"כ מנחם אליעזר מוזס מיהדות התורה אמר לאתר "כיכר השבת" כי שטרית "לא רק לחם בחרדים בעבר, אלא גם לוחם בהווה. מדובר במינוי חמור מאוד והליכוד כנראה החליט להתנתק באמת מהציבור החרדי". לדבריו, “כנראה שנתניהו ייקח את התווית של יש עתיד במערכת הבחירות הבאה. הוא כבר יכול לקחת את המלחמה בבית שמש ולהשית את זה על כלל המדינה. להפריד את בית שמש ואולי אחר כך להפריד כל אזור שיש בו חרדים וחילונים. זה חמור מאוד".

היוזמה לקידומו של צורף לתפקיד מנכ"ל הליכוד היא עוגן נוסף שמטילים נתניהו וכץ במסגרת מערכת היחסים המתהדקת ביניהם לייצוב מעמדם בליכוד. “נתניהו הבין שהוא יכול להסתמך על עוצמתו של כץ במרכז הליכוד כדי לקדם סדר יום”, הסביר בכיר בליכוד והוסיף, “כץ, מנגד, הסכים לשים מאחוריו את העימות עם נתניהו כי הוא מבין ששיתוף הפעולה עם ראש הממשלה יכול לחזק את מעמדו. איחוד האינטרסים ביניהם הוא מכפיל כוח לנתניהו בליכוד. ראש הממשלה התקשה עד היום בפוליטיקה הקטנה בתוך מפלגתו וכץ מסוגל לחפות על נקודת התורפה הזאת היטב". כץ, במפגן כוח מרשים, איגד בתחילת השבוע אלפי פעילים בפתח הסוכה בביתו. "בכירי הליכוד מתחרים כעת על הירושה שמשאיר אחריו גדעון סער. מהבחינה הזאת, כץ הוכיח שלא מעט פעילים שמזוהים עם שר הפנים, יעברו כעת אליו", אמר גורם במפלגה.

נתניהו וכץ בכנס הליכוד ב-2012. "רה"מ הבין כי הוא יכול להסתמך על השר"צילום: עבדאללה שמא

הצעד המשותף הראשון של נתניהו וכץ צפוי להיות הקדמת הבחירות הפנימיות להנהגת הליכוד. השניים צפויים לפנות לחברי מרכז המפלגה ולבקש את תמיכתם בעריכת הבחירות כבר במהלך החודשיים הקרובים. בחירתו של נתניהו מובטחת. "אחרי פרישתו של גדעון סער, אין מועמד שמסוגל להתמודד מול נתניהו, בטח לא בפרק הזמן הקצר שנותר עד ההתמודדות", אמר גורם בליכוד. נכון להיום הודיע רק ח"כ משה פייגלין על כוונתו להתמודד על ראשות הליכוד ואילו ח"כ דני דנון, יו"ר מרכז המפלגה, עדיין מתלבט. דנון, מתוקף תפקידו והתנגדותו לנתניהו, צפוי לנסות ולתקוע מקלות בגלגלי היוזמה.

נתניהו, מצדו, מתכוון לנקוט קו נוקשה, בניסיון למנוע ממנו מבוכה בדרכו לקדנציה נוספת בתפקיד. כך מסתמן כי נתניהו ידחה את סבב המינויים בממשלה בעקבות פרישת סער עד אחרי הפריימריז. בכירים במפלגה העריכו כי נתניהו יעדיף שלא לאכזב איש מהטוענים לכתר של סער לפני בחירתו, כדי שלא לעורר קמפיין משמעותי נגדו לקראת הבחירות המקדימות."נתניהו רוצה לכפות בחירות פנימיות מהירות על הליכוד ולמנוע התנגדות למועמדותו מצד חכי"ם או שרים מאוכזבים שלטשו עיניים לתפקידים בכירים יותר אך לא זכו בהם", אמר מקורב לנתניהו. בכיר אחר במפלגה הזהיר מנגד, "נתניהו משחק באש. סער צפוי לפרוש בתחילת נובמבר, וללא מינוי מיידי של מחליף מספר שרי הליכוד סביב שולחן הממשלה ייקטן וכוחו של לפיד ייעשה גדול יותר. מסוכן להפר את האיזון הקואליציוני בתקופה כזאת, גם אם מדובר בשבועות בודדים. ממילא אין לנתניהו אין שום יריב בעל עוצמה שיכול לסכן את מועמדותו בפריימריז".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ